1 Editat de ghiceste (2013-02-22 05:07)

Subiect: Intrebare lumina si (eventual)teste

Buna seara.

Am un acvariu de 26l de plexiglas,marca aqua szut cu dotarile urmatoare:incalzitor 25W aqua szut,lumina aquael 11W,filtru hailea rp 200,substrat cuart granulatie 2-4 mm.Acum se afla la ciclat cu limnophila sessiflora,egeria densa,rotala red ,rotala repens,valisneria ,eleocharis acicularis si 3 pomacea.

Intentiile mele nu sunt foarte clare in ce priveste viitoarea plantatie,depind in totalitate de cursul pe care il va lua acvariul.Intentionez sa il plantez cat voi putea de frumos doar cu plantele care se vor simti foarte bine.

Nici in privinta pestilor nu sunt hotarat.Ori ceva caracide,ori beta cu neoni,ori oi mai vedea.Oricum accentul as vrea sa fie mai mult pe plante.Nu am stabilit linia de fertilizare si intentionez o bomba de co2 desi ramane de vazut daca o voi controla satisfacator la acest acvariu atat de mic.

De aici si intrebarea mea care este legata de lumina.As schimba acest neon de la aquael de 11W cu Neon Blau Aquaristic PL 18 W G23 white pink.Motivul este(si) acela ca au acelasi tip de soclu g23 astfel putand sa l pun in aceeasi "teaca".Imiplace cum se vede acum acvariul,este foarte frumos luminat cu neonul stock,mie mi se pare ca lumina este suficienta insa plantele probabil prefera altceva.Sessiflora ,spre exemplu,creste f bine dar lasa multa tulpina intre coroanele consecutive.Tocmai de aceea intentionez acest neon care are si lumina rosie.

Bref,intreb daca este alegerea corecta.

Eventual as mai avea o intrebare legata de testele de apa.Pentru posibilitati financiare reduse care ar fi solutia optima?Prin optim intelegand combinatia dintre ieftin si sa mi fac treaba fara erori sensibile.

Multumesc,seara buna.

2 Editat de ghiceste (2013-02-22 04:47)

Re: Intrebare lumina si (eventual)teste

Poate este necesara inca o informatie.Iata specificatiile tehnice de pe siteul producatorului:

"Blau Aquaristic  PL tubes (or Compact T5 fluorescents) are an economical solution for aquarium lighting.
Especially suitable for small or limited space aquariums.
There are two colors combined bulbs for different applications.

White / White: (7.100 °K) for planted aquariums.                     7736018

White / Blue: (10.000 °K / Blue) for marine aquariums.            7736118

White / Pink: (7.100 ºK / Red) to stimulate plant growth.          7736218

Blue / Blue: marine aquarium or moonlight effects"                   7736318

Dupa cum am precizat,alegerea mea ar fi White / Pink

3

Re: Intrebare lumina si (eventual)teste

Nu cred ca aceasta combinatie poate avea o singura temperatura de culoare. Mai curind este ca in cazul Aquatic Nature: Solar Lux 13 w red white 7100-6500 k. Este un bec bun!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Intrebare lumina si (eventual)teste

Din pacate conformatia capacului face mai dificila o eventuala adaptare.Pe de alta parte sa trec de la 11W doar la 13W?Chiar daca este un bec bun.
Ce inseamna pt acvariu faptul ca nu ar avea o singura temperatura de culoare?
Stiu ca sunt multe becuri bune dar la mine alternativele sunt ori becul stock ori asta de la blau sau daca stie cineva ca gasesc ceva pe soclu g23.Eu nu am gasit nimic pe net in afara de astea de la blau.

5

Re: Intrebare lumina si (eventual)teste

http://www.reef.ro/web/reef/categorii/_ … uminare_PU

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Intrebare lumina si (eventual)teste

Multumesc.
Deci acest soclu g23 este practic inutilizabil pentru un bec bun de  acvariu.Raman cu cel stock la acest acvariu daca acest blau aquaristic nu si merita banii.

7

Re: Intrebare lumina si (eventual)teste

http://pepika.ro/21-Acvaristica/548-Acv … ic-Nature/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!