1

Subiect: Delta del Orinoco

Delta del Orinoco...

În sfîrșit, după mult timp de studiat, căutări amănunțite și experiențe mai mult sau mai putin plăcute, m-am decis în final să fac ceva plăcut mie, ceva mai aproape de original și plin de naturalețe...
Noul proiect se vrea a fi un biotop sud-american, o mica parte din Los Llanos - o vastă cîmpie tropicală împărțită între Venezuela și Columbia și străbătută de principalul său rîu: Orinoco; care este de altfel și granița dintre cele două țări. Bazinul Orinoco acoperă o suprafață de aproape 989000 km ², din care 643480 km ², adică mai mult de 65% sunt în Venezuela, în timp ce restul de 35% sînt în Columbia. Partea situată în Venezuela formează cea mai mare parte a Deltei Orinoco.
De-a lungul bazinului găsim biotopuri diferite, formate din apă limpede, apă albă și apă întunecată...
Clima se caracterizează printr-o temperatură medie de 26,7° C, maxima de 32,3° C și minima de 23° C.
Lăsînd la o parte descrierea zonei ce va fi prezentată mai mult în timpul discuțiilor noastre, vreau sa vă dau ceva detalii de început referitoare la noul meu proiect: (...ciclarea am început-o acum două săptămîni cu 50% apă din fostul set-up și filtrul deja colonizat cu bacterii...)
· Acvariu Juwel 54L;
· Neon Osram 865 / 15w;
· Filtru intern SunSun Hj 752 – 600L/h;
· Adiție Co2 – butelie 3Kg + reductor, electrovalvă Aqua Medic, numărător de bule și difuzor ceramic;
· Încălzitor 50w.
Decoruri:
· Lemn mangrove, mopan și viță de vie;
· Substrat inert – pietriș cuarț 2-3mm;
· Rocă vulcanică.
Flora:
· Echinodorus Amazonicus;
· Echinodorus Tenellus.
Urmează:
· Cabomba Aquatica;
· Limnobium Laevigatum sau Pistia Stratiotes;
· Egeria Densa;
· Hydrocotyle Leucocephala;
· ......
Fauna va fi:
· Hemigrammus bleheri (Rummy Nose);
· Paracheirodon Axelrodi;
· Ancistrus LDA 16;
· O pereche Mikrogeophagus Ramirezi (vedetele).

Deși știu că nu totul va ieși perfect de la început, iar unele lucruri nu vor fi la locul potrivit sau nu au ce căuta in acest habitat, accept cu plăcere păreri constructive, muștruluiri și alte puncte de vedere...

My advice is free and worth every penny.

2 Editat de niku (2013-02-21 18:29)

Re: Delta del Orinoco

suna bine..
poze?

3

Re: Delta del Orinoco

Cam asa arăta mai la începutul ciclarii...

My advice is free and worth every penny.

Re: Delta del Orinoco

Gabry3ll A scris:

Noul proiect se vrea a fi un biotop sud-american, o mica parte din Los Llanos
· Ancistrus LDA 16;

   LDA016 este din Los Llanos? Nu conteaza... succes cu proiectul... de altfel cam iluminat si cam verde smile

5

Re: Delta del Orinoco

Foarte frumos :apl

6 Editat de Gabry3ll (2013-02-22 01:37)

Re: Delta del Orinoco

Ancistrus, ai dreptate: LDA 16 nu sînt din Los Llanos, dar sincer, Cory, nu prea sînt pe placul meu... am să mai caut să văd dacă există vreo specie de ancistrus care provine din această zonă.
La lumină am să fac o modificare; mai exact voi acoperi cu staniol părți din neon.
De verdeață ce să zic.... am urmărit cîteva clipuri din mediul natural și nu m-i s-au părut deloc sterpe... dar există loc de modificări.
Mulțumesc de încurajări!

LE: se pare că am găsit varietăți de ancistrus care provin sau cel puțin trăiesc în apele rîului Orinoco:
  - LDA 074
  -Ancistrus triradiatus...

My advice is free and worth every penny.

7

Re: Delta del Orinoco

de cand te asteptam si pe tine sa ne prezinti ceva...bravo,frumos pentru inceput :sok oricum mai e loc de modificari tongue
are la zoomania de la mall,daca ai bani de bagat in astea,niste lemne care s-ar potrivi mai bine cu ce cred eu ca ai vrea tu.
mult succes in continuare si sa ne ti la curent cu evolutia :sok

8 Editat de Gabry3ll (2013-02-24 00:50)

Re: Delta del Orinoco

Am schimbat neonul de 15w/865 cu 15w/830, învelit pe alocuri cu folie de aluminiu. Deja e altceva...
Mîine se vor produce modificări majore... voi scoate roca vulcanică și voi băga 1-2 pietre de rîu (să văd ce găsesc prin casă). Voi scoate și una din tufele mari de Amazonicus înlocuind-o cu cîteva fire de Cabomba... și voi încerca să rearanjez crenguțele...

My advice is free and worth every penny.

9 Editat de Gabry3ll (2013-03-05 00:05)

Re: Delta del Orinoco

Salut prieteni!
Am scos roca vulcanică (care, recunosc că nu își avea locul acolo), înlocuind-o cu o piatra plată de rîu și am scos și una din tufele de Echinodorus Amazonicus și am băgat Cabomba Aquatica. Am mai băgat o cioată si două frunze uscate de stejar...

My advice is free and worth every penny.

10

Re: Delta del Orinoco

Pentru că astăzi nu am avut timp suficient, mîine voi scoate melcii și neonii și voi mai adăuga o cioată...
O poză de ansamblu înainte de noi modificări:

My advice is free and worth every penny.

11

Re: Delta del Orinoco

bravo,arata din ce in ce mai bine :sok

12

Re: Delta del Orinoco

Ms!  :sok

My advice is free and worth every penny.

13

Re: Delta del Orinoco

Știu Bitane și-ți mulțumesc ptr observație. Vreau să bag la un moment dat doar rădăcini de redmoor, pînă atunci....

My advice is free and worth every penny.

14

Re: Delta del Orinoco

Sincer, nu am văzut să se vîndă red moor la kg, la bucata da și nu e ieftin nici la noi

My advice is free and worth every penny.

15

Re: Delta del Orinoco

Serios? Nu am știut... nici nu am cumpărat pînă acum red moor. Am cumpărat mangrove dar tot la bucată era prețul.
Dar ca o comparație, cînd voi ajunge la magazin voi afla și te anunț.

My advice is free and worth every penny.

16

Re: Delta del Orinoco

Vă salut prieteni!
Am reușit să-mi fac timp și să scot melcii și neonii din "deltă".  smile
Acum, vor rămîne doar perechea de Ramirezi si 6 Rummy Nose...
Acum am o întrebare...: pot pune un strat de nisip fin pentru ciclide peste cel existent? Cantitatea pe care o am, nu este suficientă pentru înlocuirea în totalitate a celuilalt.
Vă mulțumesc!

My advice is free and worth every penny.

17

Re: Delta del Orinoco

Poti sa pui linistit, se amesteca in cel mai scurt timp! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Delta del Orinoco

lol

My advice is free and worth every penny.

19

Re: Delta del Orinoco

ziceai ca nu ai suficient nisip.daca vrei iti iau eu din hornbach,maine seara ti-l aduc.daca vrei poti sa ma suni sa vorbim

20

Re: Delta del Orinoco

Mulțumesc Tavi, dar deja m-au mîncat degetele și ce am avut am pus peste... Ce să faci... om de 35 ani cu nerăbdare de copil...  :stupid

My advice is free and worth every penny.