1

Subiect: Bancuri cu si despre rapidisti

Pentru ca la rubrica "fotbal" atmosfera tinde sa devina exploziva, incerc sa va inveselesc:
      - Intrebare: – De ce se aseamana Rapidul cu uraganele din Caraibe?
Raspuns: – Au acelasi ciclu, sunt devastatoare pana in decembrie, se fac disparute inspre primavara, iar cand incepe vara abia se mai misca pentru ca asteapta sezonul urmator.

      - Un baietel plangea de mama focului pe strada. Un trecator vazandu-l cat este de necajit nu a putut trece nepasator, asa ca s-a oprit si l-a intrebatL
   - Ce e, baietel, de ce plangi asa de tare?
Baietelul se opri din plans si spuse:
   - M-a batut tata, apoi se ridica si vru sa plece.
Trecatorul il intreba ingrijorat:
   - Si acum unde te duci?
   - Ma duc la Rapid ca am auzit ca aia nu bat pe nimeni

      - In Giulesti, intr-o scoala gimnaziala invatatoarea isi intreaba elevii:
   - Cine tine cu Rapidu’?
   - Nooooi, spun copiii in cor.
   Invatatoarea nu e convinsa asa ca le spune sa ridice mana daca tin cu Rapidu’.    Toti copiii ridica mainile mai putin unul dintr-un colt. Enervata invatatoarea il intreaba:
   - Ce? Tu nu tii cu Rapidu’?
   Baietelul:
   - Nu, doamna, la mine tata tine cu Dinamo, mama tine cu Dinamo, asa ca si eu tin cu Dinamo.
   Enervata la culme invatatoarea incepe sa tipe:
   - Bine, ma tampitule si daca tac-tu’ era ciorditor si ma-ta era ciorditoare, tu ce erai?
   - Suporter al Rapidului, raspunse baiatul imediat

      - Un batran rapidist era pe patul de moarte, cu ultimele puteri isi cheama fiul:
- Fiule, iti las mostenire abonamentul meu pentru toate meciurile Rapidului, insa trebuie sa faci si tu ceva pentru mine.
   - Orice, spune fiul, orice, tata, numai spune-mi!
   Cu ultimele forte batranul rapidist spune:
   - Dragul tati, te rog sa te duci sa imi cumperi un abonament la toate meciurile lui Dinamo, sa imi imbraci cosciugul in steagul lui Dinamo si in drum spre cimitir sa faci in asa fel incat sa imi vada toti cosciugul.
   Baiatul extrem de surprins spuse:
   - Dar, tata, toata viata ta ai fost rapidist, ce ti s-a intamplat, tocmai acum?
   Batranul:
   - Da-i dracului, decat sa moara unul de-ai nostri, mai bine sa moara unul de-al lor

      - Ziarele anunta cu litere uriase jaful de la sala de trofee a echipei Rapid. Pagubele constau intr-o vaza de trandafiri si un covor cu motive florale

      - O bataie crancena se isca dintr-odata intre doi doctori cunoscuti ca rapidisti infocati. In sala de judecata judecatorul o intreaba pe asistenta de serviciu inainte sa ii chestioneze si pe cei doi doctori care s-au incaierat:
   - Spuneti-mi, doamna asistenta, ce s-a intamplat?
   - Domnule judecator, habar n-am. Tocmai ii facusem analizele domnului Piturca. Din pacate vestile nu erau bune, acesta mai avand de trait doar doua saptamani, cand deodata cei doi doctori de garda s-au luat la bataie.
   Nedumerit judecatorul se intoarce catre cei doi doctori si ii intreaba:
   - Ei, ce ati avut, de ce v-ati incaierat?
   Unul dintre doctori spune:
   - Eu vroiam sa ii dau primul vestea lui Piturca si el vroia sa mi-o ia inainte.

      - Dupa o bataie crunta, doi suporteri, unul stelist si unul rapidest, sunt adusi la sectie si chestionati. In urma anchetei reiese ca suporterul stelist era cel care fusese nevinovat. Pentru a scapa cu o amenda mai usoara, rapidistul este sfatuit sa isi ceara iertare, asadar politistul il intreaba:
   - Va ascultam, ce aveti sa ii spuneti suporterului stelist?
   Suporterul rapidist uitandu-se la stelistul cu ambii ochi vineti spuse:
   - Nimic, i-am spus deja de doua ori.

      - Un rapidist se intorcea acasa de la munte si in drumul sau vede pe partea dreapta un preot care facea autostopul. Fiind o persoana religioasa, nu ezita sa opreasca si sa il intrebe pe parinte:
   - Unde mergeti?
   - La Bucuresti, spune parintele.
   - Perfect, haideti ca va duc eu.
   Asadar merg impreuna la Bucuresti, avand o discutie placuta si plina de cugetari. In apropierea stadionului Steaua rapidistul vede un suporter stelist si din obisnuinta vireaza sa dea peste el, insa isi aduce aminte in compania cui se afla si vireaza brusc. Plin de remuscari se intoarce catre preot si spune:
   - Ma scuzati parinte, sunt un pacatos.
   - Da’ ce s-a intamplat intreaba parintele?
   - N-ati vazut? Era sa dau peste suporterul stelist!
   Parintele:
   - A, stai linistit, l-am nimerit eu cu portiera.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!