1

Subiect: Probleme plante

Salut,

sunt nou pe acest forum si cu aceasta ocazie va salut si va urez bine v-am gasit.

Pasiune pentru acvarii o am de mic dar am avut o pauza destul de mare in ultimul timp. De curand a reintrat microbul in mine si acum lucrez la 2 fronturi.

2 acvarii mici acasa.
1 acvariu mare la munca, in birou.

Voi face niste prezentari mai detaliate pe parcurs. pentru moment vreau sa va prezint o problema aparuta la niste plante din acvariul mare.

In primul rand pesti au inceput sa ciuguleasca din plante. Am hranitor automat si le da de 3 ori de mancare pe zi. cantitate de mancare nu este mare, incercand sa pastrez acea regula de 3 minute. Sa nu ajunga mancarea pe fundul acvariului.

plantele atacate in mod special
Cuba - care s-a prins si deja a inceput saraca sa se extinda.
Anubias barteri var. barteri - ciugulita la varfurile frunzelor.

iar Cyperus helferi incepuse foarte frumos. Dupa ce am inceput fertilizarea cu jbl feropol, totul s-a miscat in acvariu. Se vedeau imbunatatiri. Am avut insa un incident si cineva a dat multa mancare pe wk-end si cand m-am intors la munci pe toate plantele si pe substrat baltea o groaza de reziduri. am cutatat tot, am schimbat din apa, dar de atunci am ramas cu frunzele acestei plante parca arse la varfuri. A trecut o saptamana si ceva si plantele vad ca nu isi mai revin.

2

Re: Probleme plante

Se pare ca regula celor 3 minute, infometeaza atit de tare pestii tai, incit... dupa ce se scurg 2 minute si 59 de secunde, ataca plantele. lol
   Serios: nicio regula nu este regula, decit atunci cind da rezultate...
   Despre ce pesti vorbim, nu reusesc sa-mi imaginez, daca ataca pina si Anubias-ul, e de rau! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Probleme plante

polpulat cu 6 cooper tetra, 5 neoni, 5 tetrazona green, 2 sae, 2 ancistrus, 5 tetra de Buenos Aires.

Instalatie de co2, lumna, 6 neoane t5 30w, (2- 4000k, 4- 6500k).
Filtru home made, (burete, cilindri ceramici, bile de plasic pentru cultura bacteri, burete, perlon) pompa, 600l/h (capacitate cam 5l).

4

Re: Probleme plante

In lipsa africanilor sau carasilor, singurii suspecti sunt cei 2 Ancistrusi si cei 2 SAE dar care, dupa parerea mea, au astfel de manifestari din cauza infometarii.
   Copper Tetra, nu Cooper Tetra.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Probleme plante

cei pe care i-am observat ciugulind sunt Tetra de Buenos Aires.
Le-am crescut ratia de mancare de ieri si observ ca nu mai sunt asa activi pe plante.

Totusi cum pot sa readuc plantele la viata. Ma refer la cele cu frunzele maronii.

6

Re: Probleme plante

Acest Hemigrammus caudovittatus este cunoscut ca fiind omnivor dar datorita infometarii prelungite, poate vira catre "pascut". Cel putin o perioada de timp, dupa ce le suplimentezi cantitatea de hrana (renunta la regula celor 3 minute), adauga in dieta si hrana vegetala (Spirulina de la JBL)
   Chestiunea cu plantele (daca mizeria facuta de hrana in exces, este de vina), o rezolvi printr-o curatenie desavirsita si schimburi de apa putin mai dese, decit cele saptaminale. La asta adaugi multa rabdare si... gata!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Probleme plante

Încearcă sa la diversifici mâncarea