1

Subiect: Suplimentare filtrare

Buna ziua tuturor.
     Am un acvariu de 355 litri cu ciclide malawi - mbune. Apa e cam tulbure, as vrea sa suplimentez filtrarea cu ceva. Intrebarea e cu ce? Momentan nu dispun de bani pentru a cumpara un filtru extern nou. Acum am in acvariu un filtru intern resun sp 2500 l (cca 1400 litri/ora). Pestii se simt bine deocamdata, am si pui de yellow si interruptus, dar as vrea sa fac ceva in privinta calitatii apei. Tulburarea apei nu vine de la prea multa mancare, asta e 100%. Am acvariul de 2 luni, sunt incepator dar am incercat ca pana acum sa acumulez cat mai multa informatie. Am atasat si o poza ca sa vedeti situatia actuala.
1. Sa cumpar inca un filtru intern cu aprox. 100 lei? Ar fi de ajuns?
2. Sa imi confectionez un sump cu sistem de preaplin? Am vazut tutoriale pe youtube si nu vad de ce nu mi-ar reusi. Intrebarea e la cati bani as iesi cu el si daca ar fi eficient.
     Va rog sariti cu ideile smile, fiind weekend... pana maine seara as vrea sa iau o hotarare.
Pestii se simt bine deocamdata, dar as vrea sa fac ceva in privinta calitatii apei. Tulburarea apei nu vine de la prea multa mancare, asta e 100%.
Mersi anticipat.

Re: Suplimentare filtrare

sump  e cea mai buna idee asta sa fii sigur dar sa faci BINE calculele pentru ca dca gresesti dimensiunea sumpului sar putea sa te alegi cu o inundatie grava  sau mai poti sa incerci sa iti faci un filtru extern sin teava pvc de 110 si folosesti filtrul care il ai  sa impinga apa prin mediile filtrante dar mai informeazate in legatura cu asta ru am facut unul cu care am tinut un acvariu de 130 litri plantat. am folosit medii filtrante de la jbl. astept decizia ta

3

Re: Suplimentare filtrare

crisstiano A scris:

sump  e cea mai buna idee asta sa fii sigur dar sa faci BINE calculele pentru ca dca gresesti dimensiunea sumpului sar putea sa te alegi cu o inundatie grava  sau mai poti sa incerci sa iti faci un filtru extern sin teava pvc de 110 si folosesti filtrul care il ai  sa impinga apa prin mediile filtrante dar mai informeazate in legatura cu asta ru am facut unul cu care am tinut un acvariu de 130 litri plantat. am folosit medii filtrante de la jbl. astept decizia ta

Filtrul extern l-as pune in stanga acvariului nu dedesubt (am loc acolo), astfel incat sa fiu sigur ca pot folosi cu succes pompa filtrului intern. La ce calcule te referi?  Daca folosesc teava pvc avand grosimea tevii pompei filtrului intern e ok, nu? Iar sistemul overflow (preaplin) am inteles cum functioneaza, ca sa evit orice risc de inundatie.

Re: Suplimentare filtrare

cand ajung aksa diseara iti pun fotografii sa intelegi la ce ma refer. la calcule ma refer la dimensionarea  sumpului pentru ca daca faci sumpul prea mic si se opreate pompa din varii motive apa care e luata din cvariu de catre overflow va fi dusa jos in sump daca overflow-ul tau este cu 1 cm mai jos decat nivelul apei din acvariu fa un calcul sa vezi cam cati litri trebuie sa primeasca sumpul pe langa apa care e deja in sump sper sa intelegi ce zic exemplu acvariul meu are urmatorele dimenaiuni 80x40x40 calculul volumului imi spune ca am 126 litri ok pentru a afla cat trebuie sa mai adaposteasca sumpul pe langa volumul de apa din el e 80x40 x 2 ... d este nivelul sub care se afla overflowul adica sumpul pe langa apa din el trebuie sa mai primeasca cel putin 6,4 litri fara norma de siguranta sper sa ma intelegi

5

Re: Suplimentare filtrare

crisstiano A scris:

sump  e cea mai buna idee asta sa fii sigur dar sa faci BINE calculele pentru ca dca gresesti dimensiunea sumpului sar putea sa te alegi cu o inundatie grava  sau mai poti sa incerci sa iti faci un filtru extern sin teava pvc de 110 si folosesti filtrul care il ai  sa impinga apa prin mediile filtrante dar mai informeazate in legatura cu asta ru am facut unul cu care am tinut un acvariu de 130 litri plantat. am folosit medii filtrante de la jbl. astept decizia ta

Eu as spune ca daca dai un ban stai in fata. Mai bine faci niste economii si iti iei un filtru extern, chiar daca nu e cea mai buna marca. Parerea mea e ca nici un sump nu inlocuieste un filtru bun si macar nu ai riscuri. Asta daca iti iei ceva nou sau second de calitate. Eu am cumparat de pe nu mai stiu care forum un filtru Jebo de 1000 l/h cu 120 lei si il folosesc la un acvariu cu ciclide suprapopulat dar am apa cristal in acvariu. Am incercat si eu cu doua filtre interne inainte dar nu au facut fata. Filtrul extern e de neinlocuit. Cauta si sa vezi ca ai sa gasesti solutii. Bafta.

Who do you think you are?

6 Editat de crisstiano (2013-03-18 02:46)

Re: Suplimentare filtrare

crezi k asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=hXxUxqDIbjY realizezi cu filtre externe??? sincer eu nu cred

7

Re: Suplimentare filtrare

crisstiano A scris:

crezi k asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=hXxUxqDIbjY realizezi cu filtre externe??? sincer eu nu cred

Da. Apa cristal se poate obtine si cu 1 filtru extern, sunt altele considerentele care vor duce la o apa cristal si cu o chimie buna.

Multi vad, putini cunosc !

8 Editat de sTTTk (2013-03-18 14:06)

Re: Suplimentare filtrare

mbunel A scris:

Buna ziua tuturor.
     Am un acvariu de 355 litri cu ciclide malawi - mbune. Apa e cam tulbure, as vrea sa suplimentez filtrarea cu ceva. Intrebarea e cu ce? Momentan nu dispun de bani pentru a cumpara un filtru extern nou. Acum am in acvariu un filtru intern resun sp 2500 l (cca 1400 litri/ora). Pestii se simt bine deocamdata, am si pui de yellow si interruptus, dar as vrea sa fac ceva in privinta calitatii apei. Tulburarea apei nu vine de la prea multa mancare, asta e 100%. Am acvariul de 2 luni, sunt incepator dar am incercat ca pana acum sa acumulez cat mai multa informatie. Am atasat si o poza ca sa vedeti situatia actuala.
1. Sa cumpar inca un filtru intern cu aprox. 100 lei? Ar fi de ajuns?
2. Sa imi confectionez un sump cu sistem de preaplin? Am vazut tutoriale pe youtube si nu vad de ce nu mi-ar reusi. Intrebarea e la cati bani as iesi cu el si daca ar fi eficient.
     Va rog sariti cu ideile smile, fiind weekend... pana maine seara as vrea sa iau o hotarare.
Pestii se simt bine deocamdata, dar as vrea sa fac ceva in privinta calitatii apei. Tulburarea apei nu vine de la prea multa mancare, asta e 100%.
Mersi anticipat.

Salut.

In primul rand te felicita ca ai un bazin pe masura in care ti africanii.
In al-2-lea rand pentru un asemenea acvariu un filtru intern resun sp2500 este minuscul si filtrarea este extraordinar de mica, chiar inexistenta.
Pentru a vedea '' cat de bine se simt'' pestii, fa cateva teste de apa, deoarece apa tulbure poate insemna : acvariu ne(de)ciclat sau filtrare insuficienta, iar pestii vor ceda si vor murii unul cate unul in propriile dejectii, chiar daca africanii sunt recunoscuti pentru o rezistenta foarte mare.
Sfatul meu este sa iti testezi apa : no2, no3, nh4, chiar si ph + gh (dar presupunand ca le pui apa de la retea ai un ph de 7.5 si un gh de 7-8), dupa care te apuci si le faci schimburi de apa ca sa ai stabilizezi + suplimentarea filtrarii cu 1 canistra externa + mediile aferente (le poti cumpara sh daca nu iti permiti noi, un extern bunicel sh este vreo 350 lei + 150 lei in medii bune ajungi la 500 lei); daca nu, va trebuii sa faci schimburi cu apa proaspata mai dese + reducerea numarului de pesti (eventual un schimb de apa la picatura).

Multi vad, putini cunosc !

Re: Suplimentare filtrare

sTTTk A scris:

Sfatul meu este sa iti testezi apa : no2, no3, nh4, chiar si ph + gh (dar presupunand ca le pui apa de la retea ai un ph de 7.5 si un gh de 7-8)

   Cred ca ai vrut sa spui NH3 (amoniac) pentru ca NH4 (amoniu) nu prea ar trebui sa existe in acvariile de ciclide africane, cu pH peste 7.

10

Re: Suplimentare filtrare

Ancistrus A scris:
sTTTk A scris:

Sfatul meu este sa iti testezi apa : no2, no3, nh4, chiar si ph + gh (dar presupunand ca le pui apa de la retea ai un ph de 7.5 si un gh de 7-8)

   Cred ca ai vrut sa spui NH3 (amoniac) pentru ca NH4 (amoniu) nu prea ar trebui sa existe in acvariile de ciclide africane, cu pH peste 7.

da cristi. merci  wink afaraaa  big_smile

Multi vad, putini cunosc !

11

Re: Suplimentare filtrare

sTTTk A scris:

afaraaa  big_smile

:hug