1 Editat de elaphe (2013-03-02 11:23)

Subiect: bomba co2 in extinctor

Buna ziua!
Detin un extinctor care are in jur de 4 litrii la care i-am montat un robinet si ma gandeam sa fac o bomba co2 in el :  vreo 3 kg de zahar si 3 pliculete  de drojdie , fara gelatina ca sa se produca reactia mai repede sa faca presiune!
Ce spuneti oare ma tine macar o luna jumatate-doua luni  cu o bula pe secunda  tinand cont ca la o bomba co2 normala se foloseste aproximativ jumatate de kg de zahar si jumatate de pliculet de drojdie si tine cam 3 saptamani?

Re: bomba co2 in extinctor

Eu am facut bombe in sticle PET de 5 litri, dar reteta este 3,6 litri apa, 900 gr zahar, o lingurita de drojdie dr. oetker. De scos scoate cam 2-3 bps (in functie de temperatura) vreo 3 saptamani si ceva, chiar astazi o schimb si e facuta de pe 5 februarie...Si in afara de asta in extinctor nu vezi daca face spuma...

3

Re: bomba co2 in extinctor

elaphe A scris:

Buna ziua!
Detin un extinctor care are in jur de 4 litrii la care i-am montat un robinet si ma gandeam sa fac o bomba co2 in el :  vreo 3 kg de zahar si 3 pliculete  de drojdie , fara gelatina ca sa se produca reactia mai repede sa faca presiune!

Parerea mea este ca la cat dai pe toate produsele respective te duci si o incarci cu CO2 si nu te costa mai mult de 6 Lei.........  wink  wink  wink
Mai bine ai face niste gogosi din drojdia si zaharul respectiv  lol  lol

4

Re: bomba co2 in extinctor

MariusMinu
eu vreau sa pun mai mut decat doza recomandata ca sa faca mai  multa presiune pentru ca de puscat nu va pusca iar in legatura cu spuma nu ma prea intereseaza pentru ca am sticla decantoare!

petre79
nu este bun extinctorul pentru a fii transformat in butelie !
Hmmm ca mi-ai facut pofta de gogosi   wink

Re: bomba co2 in extinctor

O sa scoata foarte mult co2 daca pui cat ai spus, o sa faca si spuma... va trece de sticla decantoare...Cantitatea aia e mare si pentru 500 litri.
Difuzoare de co2 cu pastila ceramica vezi ca sunt doar unele care merg la bomba, nu merg toate. Gandeste-te bine ce vrei sa faci eu unul nu-ti recomand sa faci in concentratiile alea, alegerea este a ta. .

Re: bomba co2 in extinctor

Cauta un extinctor G2....este un pic mai subtire decat cel normal.Este singurul care se poate folosi in acvaristica......

7

Re: bomba co2 in extinctor

eu2005mircea A scris:

Cauta un extinctor G2....este un pic mai subtire decat cel normal.Este singurul care se poate folosi in acvaristica......

Mai sunt si G1....G5....G6......eu unul chiar am folosit la un acvariu mic un stingator tip G2 la care i-am schimbat clapeta cu un robinet pt. CO2 si a mers foarte bine   :sok  :sok

Re: bomba co2 in extinctor

G2 ...restul mi se pare ca ar coroda la CO2.

9

Re: bomba co2 in extinctor

De ce sa corodeze?!.....sunt umplute tot cu CO2

Stingatorul portativ tip G5

Caracteristici tehnice:
- presiunea de lucru: 60 bar la 20 °C;
- presiunea de testare: 250 bar;
- presiunea de spargere: 450 bari
- tip agent de stingere: CO2;
- incarcatura nominala: 5 kg;
- capacitatea de stingere: 55B;
- temperatura de functionare: - 20°C ÷ + 60°C;

Re: bomba co2 in extinctor

Faceam confuzie cu P-urile........Mea culpa

Re: bomba co2 in extinctor

eu2005mircea A scris:

Cauta un extinctor G2....este un pic mai subtire decat cel normal.Este singurul care se poate folosi in acvaristica......


am gasit si eu azi in targ un extintor mai subtire fata de restu dar aveam dubi in cea ce priveste daca pot sa-i pun robinet.pretul 15 lei .un robinet pe unde gasesc? si la ce pret

12

Re: bomba co2 in extinctor

As vrea si eu sa stiu in Bucuresti unde se poate modifica un stingator G2 pt a fi folosit la acvariu. Multumesc.