Subiect: Am si eu o intrebare ! MI-au aparut niste vietatii in filtru !

Dupa cum ziceam....Am filtru sub acvariu si in primul compartimet de filftrare am burete dinacela de la jbl parca, iar pe el au aprut niste vietatii, arata ca niste puricei ! Sunt minusculi si isi fac veacu pe acel burete ! Stie cineva ce e cu ei si de unde apar ei in filtru ?????    NU am carbune sau alte medii de filtrare, decat vata, burete, ceramica si bile de plastic !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

2

Re: Am si eu o intrebare ! MI-au aparut niste vietatii in filtru !

Asa mia aparut si mie pe chestiile alea unde bagi materialalele filtrante ca niste icre asa dar in rand si mai mici decat icrele:| poate ne ajuta cineva sa ne dam si noi seama exact ce sunt si dak sunt daunatoare :-s...sa fie bacterii sau cva de genul? cred ca nu esti singurul:))

3

Re: Am si eu o intrebare ! MI-au aparut niste vietatii in filtru !

Ai cumva in acvariu melci din aia foarte mici ? eu am gasit in filtru din aia, peste tot in filtru pana si lipiti de pompa de apa....
Cand sunt mici sunt ca niste purici.
Sau :
-copepode (crustacee foarte mici)
- sau viermisori tubi (fam tubifaria)
- sau viermisori lati (planaria)

In general problema apare atunci cand se da prea multa mancare, iar "ganganiile" au ce sa manance.
Succes.

4 Editat de pelly67 (2010-02-03 20:01)

Re: Am si eu o intrebare ! MI-au aparut niste vietatii in filtru !

Bacteriile sunt microorganisme monocelulare, care apartin regnului PROCARIOTA (Monera), cele mai vechi forme de viata, foarte raspandite in aer, apa, sol, pe obiecte, alimente si organisme.Privite in ansamblul lor, putem observa o foarte larga varietate dimensionala, dimensiuni care variaza intre cateva zecimi de micron si pana la 10-15 microni (0.01 - 0.015 mm), deci sigur nu ai cum sa le vezi cu ochiul liber decat atunci cand se strang in macrostructuri definite coloristic.Daca"aparitiile"din filtre sunt mobile mai mult ca sigur sunt crustacee de talie mica(se pot separa si tine sub observatie in alt vas), daca sunt fixe pot fi culturi bacteriene sau inrudite.Si unele si altele nu fac nici un rau pentru acvariu atata timp cat populatia lor este tinuta sub control(spalari periodice ale mat.filtrante sau inlocuirea lor atunci cand se impune)
Cu respect