Subiect: Un pic de ajutor va rog

in primul rand vreau sa va anunt ca sunt nou pe forum smile
tocmai ce mi-am luat cativa pesti si pentru mine ca incepator anumite gesturi de-ale lor mi se par ciudate ...
- cei doi pestisori Corydoras ( mascul si femela ) inca pui ( aprox 2 cm ... )  se tot plimba stresati de sus in jos in acvariu si imi par cam prea agitati
- si cei doi Guppy ...hmmmm ... masculul se cam da la femela si tot  o ciupeste de inotatoare ... din cate am mai citit ar ajunge la maturitate sexuala cand femela ar avea macar vreo 4-5 cm .... femela nu are atat da' masculul care ar trebui sa aiba 3-4 cm ...ii cam are ... si zic sa nu fi luat pesti din doua generatii diferite in care masculul sa fie mai mare iar femela sa nu fie "pregatita" ....
va rog un sfat ... ar fi destul de fain sa am asa  ... niste pui de guppy .... ar trebui sa ii separ pe astia doi sau sa ii mai las ... dupa mine masculul devine destul de agresiv...

Re: Un pic de ajutor va rog

din ce am citit eu pe forum la guppy raportul 1m/1f nu e prea bun pentru ca masculul o sa-ti alerge femela si o sa o streseze mereu... sfatul meu este sa mai iei cel putin o femela... si inca ceva... acvariul este ciclat? si mai multe detalii despre acvariu... temperatura...

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: Un pic de ajutor va rog

paiii .... la asta ma gandeam si eu sa mai iau o femela azi ...
acvariul l-am ciclat vreo 2-3 zile ...
temperatura in acvariu este de 21-22 grade celsius.

4

Re: Un pic de ajutor va rog

Salut.  Acvariul se cicleaza in timp de o luna ,nu in 2-3 zile.  Mai citeste despre ciclare.

5

Re: Un pic de ajutor va rog

Cristi0697 A scris:

acvariul l-am ciclat vreo 2-3 zile ...

hai ca esti tare! lol  lol
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iului-nou/

Cristi0697 A scris:

se tot plimba stresati de sus in jos in acvariu si imi par cam prea agitati

ala e comportament nomal.

6

Re: Un pic de ajutor va rog

Salut si bine ai venit pe forum.Da mai multe detalii despre acvariu,citeste despre ciclare cum au spus si colegii.In general nu cred ca-ti poti da seama ce sex au corydorasii la dimensiunea aia,ei se tin in grup mai mare(din cate stiu eu),cat despre guppy :nu se tine 1mascul +1 femela.Dupa ce ciclezi acvariul,in functie de cati litri are acest acvariu,ar trebui sa mai cumperi cativa corydoras si cateva femele de guppy. :sok

0773797258