Subiect: Ph controller

Am un acvariu Juwel RIO 180 nou prevazut cu o lampa cu 2 neoane de 45w si balast electronic.
Ph controllerul e model Dupla ph-controll 300( cam vechi), si sonda noua  reincarcabila Hanna 1131.
Problema apare cand aprind si sting lumina, ph afisat se modifica cu vre-o 45 unitati, de la 6,50 la 6,05.
Am incercat sa mut sonda prin acvariu, am scufundat-o mai mult, tot la fel.
Am observat ca daca ating mufa BNC ph-ul o ia razna.
Intrebarea mea e daca trebuie sa schimb controllerul, sau se poate face ceva?
Am cautat pe net dar nu prea am gasit un raspuns clar.

2 Editat de dragos235 (2013-03-06 23:30)

Re: Ph controller

Multumesc pentru raspuns.
Deja sunt disperat. Am incercat si sa "impamantez" apa cu un fir, am legat fire pe la reflectoare, si cam tot ce am gasit pe forumuri dar tot degeaba.
Am ajuns la concluzia ca trebuie schimbat ori balastul ori controllerul.
Am inteles ca balastul e 2 x 45w, deci greu de gasit.
M-a cam dezamagit Juwel....
La vechiul acvariu aveam 3 balasturi electronice chinezesti luate din bazar si nu aveam nici o problema.
Nu stiu cum sa desfac lampa, cred ca e lipita cu ceva.
Daca a mai patit cineva la fel, il rog sa-mi spuna cum a rezolvat problema.
Ma gandesc sa dau o gaura in lampa , sa ajung la carcasa balastului si daca e din metal sa o leg la impamantare.

Re: Ph controller

Ceva nu se leaga sau i-mi scapa mie...
Daca au proiectat asa o lampa, oare cei de la Juwel nu folosesc ph controlere ???

Re: Ph controller

Lampa e noua, are cam o saptamana si parca nu prea i-mi vine s-o tai ca sa-i schimb balastul.
Ma gandesc sa dau o gaura mica in care sa infiletez un holdsurub pana atinge carcasa balastului si pe care sa-l leg la impamantare.
Stau pe ganduri sa nu gauresc degeaba.

5

Re: Ph controller

Acvariu Juwel 240 litri, 2 x 54W, pH controller AquaMedic si de 3 ani de zile nu am avut probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de dragos235 (2013-03-08 01:24)

Re: Ph controller

Multumesc pentru raspunsuri.
Pana la urma am taiat lampa sa leg impamantare  si surpriza, balastul e din plastic.
Am probat cu neoanele juwel si droserele chinezesti, ph scade cu 0,04 unitati, destul de  acceptabil.
E clar ca fluctuatiile sunt de la balast.
Ce balast de la Osram credeti ca s-ar potrivi la cele doua neoane juwel de 45w?

L.E. Am comandat un balast  Tridonic 2x49w T5 PRO lp. Sper sa fie ok.

Re: Ph controller

Am intrat pe site-ul oficial osram si am cautat foaia tehnica a unui neon osram T5 HO de 45w cel mai apropiat model al lor fata de neoanele tale (daca sunt t8 sa ma anunti). In fisa tehnica (ai un pm cu link) ai numele balasturilor elenctonice osram garantate sa functioneze perfect cu neonul respectiv.

8

Re: Ph controller

bitanu A scris:

Pai atunci, domn Radu, din cate ai auzit si citit de pe la altii, care ar fi si care crezi ca sunt cauzele acestor fluctuatii?

Habar n-am!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Ph controller

Cam vechi postu dar ...

Incearca sa ecranezi cumva cablul sondei avand grija sa nu atingi acest ecranaj de mufa BNC. Fluctuatiile apar de la tuburile T5. Eu am suportul de la aceste tuburi pe un profil U de la placile de rigips, si am constatat ca odata aprinse apare pe acest suport un mic curent. Daca ai suporturile la tuburi din metal leagale intre ele cu un cablu si apoi la pamant. Si incearca sa treci cablul sondei cat mai departe de balast.