1 Editat de darkside (2013-03-09 00:30)

Subiect: Lipirea pietrei vii.

Salut. Am o problema in realizarea unui scape din piatra datorita faptului ca pietrele nu stau foarte bine ( am un nano si nu pot sa pun un strat foarte gros de nisip ) si daca le ating se pot deplasa si strica scape ul.

Am citit pe net cautand ceva de lipit piatra vie si solutii ar fi dar se pare ca pe la noi bate vantul la acest capitol.

Dati mi si mie o idee cum sa lipesc bucatile de piatra vie intre ele in conditiile in care nu pot sa le usuc din motive lesne de inteles. Daca imi recomandati si un produs anume ar fi excelent numai sa se gasesasca pe la noi.


Multumesc .

2

Re: Lipirea pietrei vii.

Cum astazi o sa pun noua piatra vie si nu am inca un raspuns consider ca threadul isi pierde subiectul . Multumesc . Se poate inchide.

3 Editat de Rick (2013-03-09 14:01)

Re: Lipirea pietrei vii.

1. Graba nu prea are ce cauta in acvaristica.
2. Piatra vie poti sa o asezi linistit cum doresti in acvariu ca are de stat la "copt" acolo,iar daca a stat pana acum va mai sta un pic, putand sa o lipesti ulterior.
3. Se poate lipi cu un fel de plastilina si se poate face si direct in apa.
4. Sfatul meu este sa nu te grabesti absolut deloc cand asezi piatra vie, pentru ca vei ramane cu ea asa multa vreme.

Eu evit sa lipesc piatra vie cat pot, dar asta nu inseamna ca fac cel mai bine, concluziile le tragi tu.

La ce decizie pripita ai luat trebuia sa nu iti mai raspund ca thread-ul era inchis, deci ca sfat prietenesc iti spun inca odata nu te mai grabi in acvaristica. smile

Ti-am scris pe PM ca sa nu fie considerat reclama unde ai putea sa gasesti ceea ce cauti. Bafta

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.

4

Re: Lipirea pietrei vii.

Multumesc pt sfat. Ideea era ca daca tot mai adaug ceva piatra sa o si asez respectiv lipesc acolo unde este cazul si sa nu o tot frec bag o - scoate o . Rabdare am slava domnului.

Din ce citisem eu buna era pt lipit Instant ocean epoxy dar se pare ca nu e pe la noi. Am sa caut recomandarea ta.

Merci inca o data.

5

Re: Lipirea pietrei vii.

Tunze Coral Fix scrie ca e pe baza de rasina epoxidica, da un search pe Google daca crezi ca lucrezi mai bine cu asa ceva.  :noroc

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.