1

Subiect: Acvariu plantat discusi!

Dupa ce m-am plictisit sa zic asa de vechiul setup am umlbat putin la el si iam dat o alta forma!Plus ca am mai redus din pestiorii ce erau si am ramas doar cu discusii!Sper sa placa ochiului dvs si sa imi dati pareri dar si critici dak este cazul!:)

Dimensiuni:110L x 40l x 65 h
Filtru extern:tetratec ex 1200
Substrat:Aquatic Nature Dekoline Oase 1-2mm
Iluminare:2 osram(fluora 18w si 830 18w),2jbl(solar ultra topic 39w,solar ultra color 39w)
Incalzire:Aqwael 250w
Fertilizare:sera ferrotabs,jbl feropol 24

Plante:
-vallisneria giganteea
-anubias
-echinodorus ozelot
-java moss 10 cm
-riccia 10 cm
-blyxa japonica
-eustralis stellata
-Ludwigia repens
-acorus
-plus alte 2 care ink nu le stiu denumirea..!


Pesti:
Discusi
-2 golden spotted
-2 blue turquoise
-2 brown turquoise
-2 sanitari
-6 botia


De acum astept sa creasca plantele si sa pot masca furtunele!
Pe viitor filtrul uv si o oxigenare mai buna!
Mai jos o sa atasez poze cum era inainte si cum este acum!Multumesc!

2

Re: Acvariu plantat discusi!

Setup vechi!

3

Re: Acvariu plantat discusi!

Setup nou!

4

Re: Acvariu plantat discusi!

Din fata!

5

Re: Acvariu plantat discusi!

De jos!

6

Re: Acvariu plantat discusi!

Tot din fata!

7

Re: Acvariu plantat discusi!

Locatarii:)

8

Re: Acvariu plantat discusi!

O planta mica!

9

Re: Acvariu plantat discusi!

Un pic din lateral!

10

Re: Acvariu plantat discusi!

Si ultima..mai adaug pe parcurs cu evolutia:D

11

Re: Acvariu plantat discusi!

Discusii sunt pui nu? Si eu am facut greaseala odata sa tin pui in plantat si nu o mai fac nici sa ma tai. Puii de discus nu se tin in plantat. Foloseste un acvariu pana in 100L pana cresc iar cand ajug la 10 cm poti sa-i pui in acvariu plantat.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

12

Re: Acvariu plantat discusi!

Deocamdata sunt pui au in jur de 6-8 cm si nu cred ca e neaparat sa ii tii in neplantat...pana acum nu au intervenit mari probleme...pt orice eventualiate am si acvariu steril de 130 litri...in caz ca o sa se intample cva...probabil dak o sa am probleme o sa ii cresc in ala pana ajung la un 10 cm...pana atunci continui aici..dak o sa fie cva...acolo o sa le administrez medicamentele care au nevoie!:rolleyes:

13

Re: Acvariu plantat discusi!

felicitari baraja smile
arata foarte frumos wink
ma intereseaza despre botia 
ce fel de hrana le dai ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: Acvariu plantat discusi!

baraja A scris:

Deocamdata sunt pui au in jur de 6-8 cm si nu cred ca e neaparat sa ii tii in neplantat...pana acum nu au intervenit mari probleme...pt orice eventualiate am si acvariu steril de 130 litri...in caz ca o sa se intample cva...probabil dak o sa am probleme o sa ii cresc in ala pana ajung la un 10 cm...pana atunci continui aici..dak o sa fie cva...acolo o sa le administrez medicamentele care au nevoie!:rolleyes:

Nu ai inteles prea bine treaba cu puii de discus (si eu am facut la fel cu mult timp in urma). Puii de discus (si asta sunt la 6-8 cm) trebuie tinuti in steril. Trebuie sa-i hranesti de  cat mai multe ori + schimburi de apa foarte dese. Nu trebuie sa astepti pana se intampla ceva si apoi sa-i muti, mai bine i-ai muta cat mai curand. Oricum in plantat micutii cresc mai greu. Decizia este a ta.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

15 Editat de baraja (2010-02-02 21:30)

Re: Acvariu plantat discusi!

Salut aqwa...ii hranesc cu novo pleco de la jbl...dar cand le dau la discusi tetra sau mixtura savureaza si iei:)) ms pt urari!