1

Subiect: Propunere administrativa!

Salutare!

Deoarece a disparut rubrica de propuneri, sunt nevoit sa deschid subiectul aici pentru a "forta" un moderator cu scuzele de rigoare si deosebite multumiri sa ii schimbe locatia unde crede de cuviinta.

Problema este legata de gradatiile de sub user (bronz, platina, diamant, etc.) care se schimba in functie de numarul de posturi. Sunt invechite si este timpul sa le schimbam, sa nu mai vorbesc de faptul ca nu sunt potrivite metalele si pietrele pretioase in domeniul nostru de activitate.   :sbr

Deci doresc sa lansez o dezbatere prin care sa ajungem la un acord comun prin care sa stabilim cum sa schimbam pretioasele cu ceva mai acvatic. Propuneri?  :ang

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.

2

Re: Propunere administrativa!

Stelute de mare in rating ca la Emag. big_smile

3 Editat de Rick (2013-03-21 16:06)

Re: Propunere administrativa!

Este o idee, dar eu as pune ceva mai complex... gen..
ou/icra
larva proaspat eclozata
larva tanara
alevin
juvenil
pui peste / pestisor
adult
peste batran

ceva de genul asta..

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.

4

Re: Propunere administrativa!

si ultima etapa - lup de mare smile


cea cu peste batran nu da bine la imagine (poate se trezeste omu` ca-l apeleaza cineva si-l intreaba cate fetite are pe stoc!)

catalos

Re: Propunere administrativa!

catalos A scris:

si ultima etapa - lup de mare smile


cea cu peste batran nu da bine la imagine (poate se trezeste omu` ca-l apeleaza cineva si-l intreaba cate fetite are pe stoc!)

smile)

Eu cred ca nu incurca pe nimeni cu nimic gradele pe care. Nu ajuta cu nimic un titlu care mi se da, nu e ca un fel de premiu.
Pentru mine sunt suficiente clasele Useri si Admini.

6

Re: Propunere administrativa!

Eu nu vad useri, eu vad metale si pietre pretioase. Am vorbit cu Florin, a zis ca nu e nici o problema, daca vrem sa schimbam se rezolva imediat, dar vreau sa dezbatem public si sa ajungem cumva la un consens..

Poftiti dragii mei la o cafeluta!  :smoke

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.

7

Re: Propunere administrativa!

Nu vad important faptul ca sunt metale sau pietre pretioase. Mai important mi s-ar parea ca acest "grad" sa reflecte intr-un fel sau altul activitatea/importanta user-ului in comunitate.

La scurt timp dupa ce mi-am facut cont am inceput sa citesc diverse topic-uri unde se cereau sfaturi, se vindeau diverse. Initial credeam ca un user Diamant este unul pe ale carui sfaturi te poti baza, de la care poti cumpara cu incredere, etc... nu spun ca nu e asa, dar sunt cativa ce-mi par dubiosi.

De exemplu am gasit clona (si e Platina), iar singura activitate pe forum e vand/cumpar.

Poate ca sub avatar in loc de metale si pietre pretioase (ca tot nu mai vrei sa le vezi) sa apara un fel de rating rating dublu. Unul pentru calitatea postarilor (un simplu buton te like ce apare in coltul mesajului si poate fi folosit de cititori) si unul ca sistem de rating al tranzactiilor efectuate.

Re: Propunere administrativa!

Spermatozoid, embrion, fat/avorton (aici depinde de fiecare), bebeluș, copilaș, tanar, etc... asa este, asta ne face mai mult sau mai putin acvaristi, pasionati etc!

PS:

Rick A scris:

eu as pune ceva mai complex... gen..
ou/icra
larva proaspat eclozata
larva tanara
alevin
juvenil
pui peste / pestisor
adult
peste batran

   Conform teoriei tale ti-am trecut cel mai inalt rang... eee, acum sa te vad wink

Re: Propunere administrativa!

imarian A scris:

Nu vad important faptul ca sunt metale sau pietre pretioase. Mai important mi s-ar parea ca acest "grad" sa reflecte intr-un fel sau altul activitatea/importanta user-ului in comunitate.

La scurt timp dupa ce mi-am facut cont am inceput sa citesc diverse topic-uri unde se cereau sfaturi, se vindeau diverse. Initial credeam ca un user Diamant este unul pe ale carui sfaturi te poti baza, de la care poti cumpara cu incredere, etc... nu spun ca nu e asa, dar sunt cativa ce-mi par dubiosi.

De exemplu am gasit clona (si e Platina), iar singura activitate pe forum e vand/cumpar.

Poate ca sub avatar in loc de metale si pietre pretioase (ca tot nu mai vrei sa le vezi) sa apara un fel de rating rating dublu. Unul pentru calitatea postarilor (un simplu buton te like ce apare in coltul mesajului si poate fi folosit de cititori) si unul ca sistem de rating al tranzactiilor efectuate.

ideea ta a fost pusa in practica la un momendat insa au iesit foarte multe discutii, este una buna daca si oamenii ar intelege esenta acestei functii.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10 Editat de Rick (2013-03-22 10:07)

Re: Propunere administrativa!

E clar acum... daca este sa il citam pe catalos stiti pe cine sa contactati daca vreti fetite :fok

Se pot pune anumite calificative, iar ultima sa fie speciala in functie de cum a ajutat user-ul respectiv forumul. Ca daca stau la rubrica vand/cumpar fac posturi, dar eu comunitatea nu o ajut in adevaratul sens al cuvantului.

Sa nu uitam ca si noi am fost mici si nestiutori, dar mai ales cei mai in varsta cunosc ceea ce inseamna sa nu poti gasi informatii, care in zilele noastre izvoarele informationale se gasesc facil, dar ne confruntam cu alta problema, si anume ca poti fi manipulat sau indus in eroare de multitudinea de surse neverificate.

Prin urmare eu vad de bun augur aceasta propunere, dar repet macar ultima sa fie acordata in functie de cat de mult a ajutat user-ul respectiv mica noastra comunitate, pentru a stimula cumva ajutorul din partea celorlalti. Uitati-va la piramida lui Maslow ce loc ocupa stima de sine, asta ca sa demonstrez ca sunt sustinut si de teorie.
Deci @imarian din acest punct de vedere am venit cu aceasta propunere, deoarece forumul deja iti acorda libertatea sa iti pui la semnatura ce traznaie iti trece prin cap. Ceea ce ai propus tu cred ca este un pic mai dificil de implementat si ar putea da rateuri. Cred ca ar trebui un concept si mai simplu, dar sa vedem ce propuneri mai sosesc.

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.

11

Re: Propunere administrativa!

Poate am dezvoltat eu cam mult subiectul smile
Eram constient de cand am postat ca e posibil sa fie dificil de implementat propunerile mele.

Legat de aceste "grade" de care se discuta pot fi simple clase de user cum spunea ady vladutz. Eventual, pe merit, un admin poate acorda un rang/titlu ceva mai aparte... ceva sa reflecte cumva importanta userului respectiv pentru comunitate.

Sunt alte lucruri mai importante decat aceste grade/clase de useri sau cum vreti sa le mai numiti:
- Ar fi frumos ca fiecare nou user sa treaca mai intai pe la rubrica "Sa facem cunostinta" si apoi pe la vanzari. Faci user, iti apare tot forumul blocat de la postare, mai putin rubrica mai sus mentionata. Dupa ce dai cateva informatii de baza, cum ar fi prenume, varsta, locatie se deblocheaza restul forumului.

- Ordine mai multa in forum, aici fiind mare nevoie de ajutorului moderatorilor (in special pentru mutare topic-uri si postari)... insa nu trebuie lasat tot in sarcina lor, trebuie ajutati si de userii simpli. Ma refer tot la rubrica sus mentionata, unde ar trebui sa ramana strict discutiile de prezentare. De foarte multe ori acolo se incep jurnale, desi sunt rubrici special dedicate (Incepatori, acvarii mici, acvarii medii etc etc).

12 Editat de machiaveli (2013-03-22 13:19)

Re: Propunere administrativa!

Ca sa ma dau si eu cu parerea. Eu cred ca "gradele" indiferent cum se numesc ele ar trebui date de o combinatie de data la care te-ai inscris pe forum si numarul de postari.
Am vazut useri care intr-o luna doua au 400-500 de postari si zici ca sunt mari maestri ai acvaristici, dar daca esti un pic atent la ce posteaza sunt numai balarii tocmai ca sunt vanatori de "grade"
Daca ar fi ceva de genul x postari si minim x luni de la data inscreirii pentru a creste in grad poate s-ar imputina acesti vanatori de posturi.
Astfel un user vechi de 1-2-30 ani si inspe mi postari poti avea incredere in sfatul si bineinteles intentiile lui.
parerea mea - daca tot a venit vorba

Scopul scuza mijloacele! Oare?

13 Editat de xgrec (2013-03-22 14:56)

Re: Propunere administrativa!

machiaveli A scris:

Daca ar fi ceva de genul x postari si minim x luni de la data inscreirii pentru a creste in grad poate s-ar imputina acesti vanatori de posturi.
Astfel un user vechi de 1-2-30 ani si inspe mi postari poti avea incredere in sfatul si bineinteles intentiile lui.


Nu-i o idee tocmai buna. Sunt incepatori, daca e sa ne luam dupa data la care s-au inscris pe forum, care ne bucura ochii cu realizarile lor ( cauta acvariul lui Ionut Godea, sau fa o cautare dupa userul vechi al lui Rick -Schlafen). Nu acelasi lucru as putea sa spun despre destui useri care au 1-2 ani vechime pe forum si care inca mai pun intrebari puerile din punct de vedere al acvaristicii.
Niciodata un forum nu va scapa de vanatorii de posturi, dar daca vrei cu adevarat sa stii ceva te apuci de citit sau intrebi public ce te intereseaza mai exact.

Re: Propunere administrativa!

xgrec A scris:
machiaveli A scris:

Daca ar fi ceva de genul x postari si minim x luni de la data inscreirii pentru a creste in grad poate s-ar imputina acesti vanatori de posturi.
Astfel un user vechi de 1-2-30 ani si inspe mi postari poti avea incredere in sfatul si bineinteles intentiile lui.


Nu-i o idee tocmai buna. Sunt incepatori, daca e sa ne luam dupa data la care s-au inscris pe forum, care ne bucura ochii cu realizarile lor ( cauta acvariul lui Ionut Godea, sau fa o cautare dupa userul vechi al lui Rick -Schlafen). Nu acelasi lucru as putea sa spun despre destui useri care au 1-2 ani vechime pe forum si care inca mai pun intrebari puerile din punct de vedere al acvaristicii.
Niciodata un forum nu va scapa de vanatorii de posturi, dar daca vrei cu adevarat sa stii ceva te apuci de citit sau intrebi public ce te intereseaza mai exact.

cei care au asa experienta sau iti bucura ochii nu cred ca au interes sa vaneze posturi si sa scrie balarii - ei in genere scriu la obiect si nu sunt interesati asa tare de "grad".
oricum, o observatie buna smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

15

Re: Propunere administrativa!

machiaveli A scris:

parerea mea - daca tot a venit vorba

De aceea am deschis aceasta discutie, sa auzim cat mai multe pareri. Sper sa ajungem totusi la un consens.  :noroc

Important este ca prin bunavointa administratorilor si nu in ultimul rand a lui Florin, putem sa schimbam, sa personalizam, sa adaptam forumul cerintelor si nevoilor noastre.  ^:)^

Rezumand, problema care apare subliniata in acest punct este reprezentata de vanatorii de posturi.
Chestia asta se poate rezolva foarte elegant daca facem trei-patru nivele, iar ultima distinctie sa fie acordata de personalul administrativ eventual.

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.