1

Subiect: Neoane ???

Salut.
In curand imi voi lipii acvariul, si tot odata imi va sosii si capacul.
Dimensiuni 100L x 45l x 50h
Asa ca as avea nevoie de niste pareri ale voastre despre ce neoane sa aleg(acvariul va fii plantat cu, cuba+mult moss)
Instalatia va fii 4x30w t8.

Imi puteti spune ce neoane sa aleg astfel incat si plantele sa creasca bine si coloritul pestilor sa se vada frumos...(evident sa fie placut ochiului...nu vreau sa predomine galbenul acela de la neoane...)

Multumesc.

2

Re: Neoane ???

Cam asta cred si eu, ar fi bine sa mergi pe neoane T5, iar in cazul acesta neoanele  giesemann sunt numarul 1 dupa parerea mea.

3 Editat de niku (2013-03-26 01:19)

Re: Neoane ???

tonin A scris:

Cam asta cred si eu, ar fi bine sa mergi pe neoane T5, iar in cazul acesta neoanele  giesemann sunt numarul 1 dupa parerea mea.

sau varianta mai econom: osram 830/865/965

alex, vrei sa faci iwagumi? nu stiu ce experienta ai in acvaristica...dar parerea me e ca te cam grabesti...daca nu prea ai experienta cu plantele.

4

Re: Neoane ???

Cam de aceasi parere sunt si eu........daca vrei ceva mai low-cost mergi pe osram,iar daca vrei o gama de top poti merge pe  giesemann...
Diferenta de pret este destul de mare intre cele doua dar si rezultatele sunt diferite.....eu am avut sau mai bine zis am inceput cu osram si au crescut plantele destul de ok.....dar de cand le-am schimbat cu  giesemann diferenta este foarte mare...
Acum totul depinde de tine cam ce buget ai alocat pentru asa ceva

5

Re: Neoane ???

@ niku ... este primul meu acvariu...dar de 2-3 luni incoace ma documentez in fiecare zi.

@ petre79 ... bugetul nu este unul prea mare sad

6 Editat de niku (2013-03-26 02:12)

Re: Neoane ???

Alex93 A scris:

@ niku ... este primul meu acvariu...dar de 2-3 luni incoace ma documentez in fiecare zi.

"socoteala de acasă nu se potriveşte cu cea din targ." ala care a scos vorbele astea pe gura, sigur era acvarist.

iti urez mult succes la lipirea sticlei.

7

Re: Neoane ???

Petre a fost mai inspirat si a pus  problema bugetului, asa e, cazul in care bugetul e limitat, osram 865 e solutia, daca ai in plan si osram 830 eu personal nu il agreez din cauza luminii galbene.
Succes !

8 Editat de MariusMinu (2013-03-26 11:34)

Re: Neoane ???

Se poate face o combinatie 1 x 830 si 2 x 865, la acvariu cu inaltimea de 50 cm asa cum au spus si colegii t 5-uri. Tenta de galben nu mai este chiar asa deranjanta. Eu am unul 830 si unul 865...

9

Re: Neoane ???

Daca nu se supara colegul care a deschis topicul,am si eu o intrebare.

In primul rand sa fiu on-topic si sa-l ajut si pe colegul, varianta eco ar fi osram 865 ,eu le-am folosit cu succes,eventual daca iti permite bugetul poti pune 3 x865 si un osram fluora.

Acum of-topic : - eu sunt in cipru de anu trecut, si de o sapt mi-am luat un acvariu de 100x40x45.
- Nu gasesc neoane osram aici,dar am gasit philips 865 -6500k , din cate stiu eu e cam aceasi mancare de peste cu osram 865.

Astept si parerea celorlalti colegi.
Multumesc

http://www.onbux.com/?r=insomnia28