Subiect: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Am o groaza de tuburi si nu stiu ce sa fac cu ele, vreo sugestie?  Dincolo de reciclarea HDPE, mai exista si alta varianta? Nu stiu, orice legat de acvaristica... vreo idee? Mereu mi-a placut sa mesteresc... mai un deget taiat, mai o unghie innegrita... :stupid

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Poti face o crescatorie de ancistrusi cu ele, legi pachete de 3-4 tuburi si le scufunzi intr-un acvariu, cu ancistrusi evident big_smile, mai departe se descurca ei :fok. Va fi ceva inestetic dar practic, totul este sa le cureti bine inainte de operatiune.

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

BUNA ideea, merci...  :fok 
In principiu sunt non-toxice --- ca sunt de silicon de acvarii si deci continutul n-a fost toxic si HDPE e folosit si la conductele de apa potabila.. deci... Iar cu designul cred ca pot fi mascate cumva in coji de nuca de cocos sau alte chestii... AM o singura problema, nu cresc ancistrusi, nu mai am niciunul macar, dar apreciez ideea.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Nu prea mai are lumea idei... sau nu prea mai citeste lumea altceva pe aici in afara de sectiunea dedicata bursei  tongue
M-am gandit sa le folosesc totusi la ceva, am facut un decor din ele, nu stiu daca o sa fie de bine sau nu, mai astept idei ca inca mi-au ramas destule...

Despre decor, sa va arat ce am facut cu o parte din ele...

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

5

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

...si mai departe? Pare interesant de vazut finalul.

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

6

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Eu mi-am facut aspirator de substrat dintr-un tub de silicon gol si o bucata de furtun

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

bobi A scris:

Eu mi-am facut aspirator de substrat dintr-un tub de silicon gol si o bucata de furtun

Super idee...cred ca o voi pune si eu in practica. Pacat ca nu sunt transparente.

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

8 Editat de Vladone (2012-11-14 23:19)

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Dacă le pui în capete câte un ștuț, în care să intre un furtun clasic (cum se găsește în hornbach), iar în interiorul tubului pui cărbune activ, în conformitate cu sfatul d-lui Baracuda, poți schimba apa din acvariu fără să o mai lași la declorinat.
Cuplezi un capăt al furtunului la sursa de apa, celălalt îl vâri în acvariu, iar apa trece peste cărbunele activ din tubul de silicon cuplat la furtun.

Dacă meșterești așa ceva, eu sunt interesat, că am făcut o struțocămilă dintr-o cutie de înghețată, dar nu sunt mulțumit de ea.

9 Editat de Corydoras (2012-11-15 01:26)

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

cred ca ar merge sa faci petarde din ele smile

gregorio A scris:
bobi A scris:

Eu mi-am facut aspirator de substrat dintr-un tub de silicon gol si o bucata de furtun

Super idee...cred ca o voi pune si eu in practica. Pacat ca nu sunt transparente.

Cat costa un aspirator de la Sera 30 de lei ?
Un aspirator Eheim costa 19 lei in Hb, nu se merita deranjul.

10

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Corydoras A scris:

cred ca ar merge sa faci petarde din ele smile

gregorio A scris:
bobi A scris:

Eu mi-am facut aspirator de substrat dintr-un tub de silicon gol si o bucata de furtun

Super idee...cred ca o voi pune si eu in practica. Pacat ca nu sunt transparente.

Cat costa un aspirator de la Sera 30 de lei ?
Un aspirator Eheim costa 19 lei in Hb, nu se merita deranjul.

Salut. Fiecare cu deranjul lui. Aici era vorba de idei. Si ca sa merg la Hb...prin Bucuresti...si apoi acasa...tot prin Bucuresti...chiar nu merita deranjul.

Ape limpezi.

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792

11

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Ne scuzati ca v-am deranjat domnul Corydoras, noi astia care traim la sat si n-avem Hornbach la indemina am zis ca daca tot am folosit tubul de silicon care s-a golit sa nu bagam benzina in masina de 400 RON ca sa facem un drum pina la Brasov (cel mai apropiat HB) si sa ne construim singuri un amarit de aspirator de substrat. Tu daca vrei poti sa te plimbi pina acolo si sa ne spui ce alte oferte mai sunt in lista de preturi  :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Treaba este ca pe langa faptul ca ne ocupam timpul cu acvaristica unora dintre noi ne place bricolajul. Eu unul am bricolat multe lucruri, chiar daca in magazin sunt ieftine apare multumirea de sine ca este home made sau hand made cum vreti sa-i spuneti, in principiu suna cam este facut de mine
La un moment dat cautam sa fac un surface skimmer si chiar m-am gandit ca era bun un tub din asta pentru corpul principal.

13 Editat de Corydoras (2012-11-15 21:03)

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

bobi A scris:

Ne scuzati ca v-am deranjat domnul Corydoras, noi astia care traim la sat si n-avem Hornbach la indemina am zis ca daca tot am folosit tubul de silicon care s-a golit sa nu bagam benzina in masina de 400 RON ca sa facem un drum pina la Brasov (cel mai apropiat HB) si sa ne construim singuri un amarit de aspirator de substrat. Tu daca vrei poti sa te plimbi pina acolo si sa ne spui ce alte oferte mai sunt in lista de preturi  :noroc

Si eu tot la sat stau domnu' bobi
Am  si posta si internet  in  satul meu. Am avut chiar si echipa in divizia A acu' 2 sezoane  lol

MariusMinu A scris:

Treaba este ca pe langa faptul ca ne ocupam timpul cu acvaristica unora dintre noi ne place bricolajul. Eu unul am bricolat multe lucruri, chiar daca in magazin sunt ieftine apare multumirea de sine ca este home made sau hand made cum vreti sa-i spuneti, in principiu suna cam este facut de mine.

Ai dreptate, gusturile nu se discuta. Eu prefer lucrurile din fabrica

On:
poti sa faci filtre dupa ideea de aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … xtern-diy/

14 Editat de irukandji (2013-03-12 21:27)

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Pentru mine acvaristica e un experiment continuu. Fac lucruri de placere , nu de nevoie! De aceea nu cumpar orice, oricand, oricum... numai sa ma laud ca mi-am luat cea mai tare marca, mai ales ca lucrurile din fabrica sunt tot de oameni facute. Stiu bine ce inseamna ISO9001, ISO9002, ca am lucrat dupa standarde. Uneori, insa, ce vreau eu, nu e fabricat si ca sa faca special pentru mine, ar trebui sa platesc greutatea mea in aur, nu in peste.  :fbr

A trecut aproape un an de cand am inceput experimentul cu decorul din tuburi de silicon si burete. Prea multe de spus sau de vazut nu sunt. Buretele fiind sintetic, nu si-a modificat nici calitatea, nici culoarea, vietuitoarele nu par afectate, plantele isi pot infige radacinile in el in cca 2 saptamani - specii gen vallisneria, sagittaria, egeria, moss, dar cu staurogyne repens n-a mers... bine, n-as zice neaparat din cauza decorului, n-a tinut nici in substrat. In decor pompez din cand in cand fertilizant dar nu vad vreo urma de alga care sa il invadeze. Celor mai multe le place la geam, sa fie vazute  :stupid   Din cauza junglei, mare lucru nu se prea intelege din poze...


cu pozele... trebuie sa ma credeti pe cuvant ca nu reusesc nici postate, nici atasate... dar macar stiu cati i sunt in acvarii de vis... 3!!!  mad

http://imageshack.us/a/img442/2121/120320134964.jpg
http://imageshack.us/a/img811/599/120320134965.jpg
http://imageshack.us/a/img836/6012/120320134966.jpg
http://imageshack.us/a/img266/7593/120320134968.jpg
N-am golit acvariul de atunci, niciodata, asa can-am avut ocazia, dar e in plan sa manjesc cu silicon de acvariu pe anumite portiuni buretele, sa presar nisip granulatie mare si pietricele de rau. Revin dupa ce dau forma concreta ideii.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

15

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Am hotarat sa scot decorul si sa schimb aranjamentul in acvariu. Asa arata pana acum.
http://imageshack.us/a/img577/8357/220320134985.jpg
http://imageshack.us/a/img824/2752/220320134986.jpg
http://imageshack.us/a/img24/804/220320134989.jpg

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

16

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Scuze frate, da' deocamdata arata urat tare, parca-i o balega   lol

Poate daca o acoperi in totalitate cu moss si plante o sa arate mai bine.

17

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

paulm A scris:

Scuze frate, da' deocamdata arata urat tare, parca-i o balega   lol

   Fara suparare dar... sunt de aceeasi parere lol

18 Editat de irukandji (2013-03-29 18:38)

Re: Caut o idee buna -ce sa fac cu tuburile astea?

Pai aia era si ideea (?), cine mai are decor de balega in juma' de acvariu?  lol
Ce am vrut sa aflu, am aflat despre genul asta de decor din burete, sa vad ce idee imi mai vine sa fac cu zecile de tuburi...
Se pare ca moss-ul nu se prinde de burete. Nici jawa , nici christmas, asa cum credeam initial, doar buruienile astea din poza: valisneria, sagittaria, cryptocoryne... nici alge verzi n-au fost tentate sau alt tip de alge... negreala e mai mult jeg decat orice altceva  :-

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate