Subiect: Aici am ajuns

Salut, revin cu un nou Set-up, si sper sa iasa ceva frumos.
In mare aparatura a ramas identica, doar mici modificari.La capitolul flora am adus modificari majore.

Acvariu. Juwel 100x50x40 - 200 L

Iluminare: Lampa  4 x 39 w T5 -  1 Dennerle special plant + 1 color plus + 1 Osram 830 + 1 Osram 865 ( 9.30-14.00 si 16.30-21.00 pt Osram - 9.00-14.15 si 16.00-21.15 pt Dennerle)
           
Aparatura :1 filtru Eheim 2224 -  Medii filtrante - Sera biopur +micromec + bureti + prefiltrare in acvariu
                Eheim 250 care a venit echipat cu Eheim substrat pro si eheim Mech pro + burete albastru prefiltare + vata alba
Am luat 1L Sera Siporax care asteapta sa intre in circuit.
                 
Butelie Co2 Dennerle 2L cu 2  manometre , Ph Controller ,electrovalva si electrod .Furtun co2, numarator de bule JBL, valve antiretur 2, reactor extern din filtru de apa (schema Bitanu) + prize programabile 2
      Substrat: Dennerle DeponitMix Professional 9.6 Kg + FB1 SubstrateStart si nisip quart negru 1-2 mm
      Fertilizare PPS pro si micro (cristi ionescu) si Easy Carbo + 1ml/zi Easy ferro
      Co2 - 2-3 bule / sec
       
     Flora -Mayaca fluviatilis, Christmass moss, Fissidens Fontanus, Ludwigia palustris ROT, Alternanthera reineckii Mini, Bacopa caroliniana, Hemianthus micranthemoides, Rotala Macandra, Valisneria americana, Pogostemon Helferi, Pogostemon Erectus, Pogostemon Stelatus,Helanthium bolivianum "Vesuvius", Marsilea Hirsuta, Staurogyne repens, Utricularia Graminifolia.
     
       Fauna: 2 SAE, 3 OTTO, 3 Corydoras panda, 3 Corydoras leopard,2 Neritine, 14 Paracheirodon axelrodi, 4 Hemigrammus Rhodostomus, 4 Ramirezi (1M+3F), 2 scalari .

In functie de evolutia acvariului voi mai face sau nu madificari. Am sa atasez cateva poze cu noul set-up

2 Editat de sTTTk (2013-04-12 14:02)

Re: Aici am ajuns

poze. vrem poze  big_smile
*vezi ce dimensiune au pozele

Multi vad, putini cunosc !

Re: Aici am ajuns

Poze am atasat, nu stiu de ce nu se vad. Mai incerc

Re: Aici am ajuns

Noua setare este de pe data de 10.04.2013

Re: Aici am ajuns

set 2

Re: Aici am ajuns

set 3

7

Re: Aici am ajuns

frumos, bravo  :apl

Multi vad, putini cunosc !

Re: Aici am ajuns

Multumesc, astept sa vad evolutia lui. Sa vad cum se prinde UG-ul. Oricum ma bate un gand la ceva putin mai mare in viitorul apropiat, ceva de genul 120*50*60.

Re: Aici am ajuns

Arata bine acvariul, imi plac lemnele :fok Vreau sa-mi iau si eu UG dar dupa ce termin cu setarea actuala. Spor!

Re: Aici am ajuns

Merci.Prin Iulie cred ca am sa vin in tara, daca reusesc sa il prind pana atunci, iti aduc o portie

11

Re: Aici am ajuns

Frumos inceputul......asteptam in continuare sa ne arati cum evolueaza   wink
Succes  :sok

Re: Aici am ajuns

Multumesc , am .sa mai pun poze  cu evolutia lui .

Re: Aici am ajuns

dany112004 A scris:

Merci.Prin Iulie cred ca am sa vin in tara, daca reusesc sa il prind pana atunci, iti aduc o portie

Pai atunci iti tin pumnii! Este o planta cam dificila ...Succes !

Re: Aici am ajuns

Multumesc Marius.
De ieri masculul Ramirez a primit si concurenta, 3 femele la un mascul strica  smile . Deocamdata apale sunt linistite, vedem ce sa intampla pe parcurs.
Am mai aparut si una vietate Ancistrus.
Poze

15

Re: Aici am ajuns

Bravo Danute,inceputul e foarte bun si ma bucur ca ai trecut pe lampa :apl

Re: Aici am ajuns

Merci Dane. De muuult vreau eu lampa. Inca nu am reusit sa trec pe Giesseman dar urmeaza  smile . Trebuie sa mai am rabdare pana ajung la ce vreau.
Tu nimic???

17

Re: Aici am ajuns

Momentan stau cuminte ca nu imi place big_smile

Re: Aici am ajuns

Ce s-a intamplat cu UG  ? Tocmai ce am facut rost si eu de cateva fire...

19 Editat de MariusMinu (2013-05-20 11:18)

Re: Aici am ajuns

dany112004 A scris:

Multumesc , am .sa mai pun poze  cu evolutia lui .

POZE...POZE !

Ce s-a intamplat cu UG  ? Tocmai ce am facut rost si eu de cateva fire...

Scuze de dublu post...

Re: Aici am ajuns

Salut, vestile nu sunt nici bune nici rele. UG- ul este inca,  dar din 3 smoculete mai este unul pe care ma chinui sa il tin in viata. A evoluat putin dar nu foarte mult. Vreau sa mai iau un pot sa sporesc sansele smile . Poze putin mai tarziu. intai cafeluta smile . Multa bafta Marius cu UG-ul, dar la tine nu am emotii ca nu o sa creasca,  la cat de bine este controlat si ingrijit acvariul tau.  smile