1

Subiect: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Salut,
Numele meu este Vlad, sunt nou pe acest forum.
As dori sa imi fac un acvariu de 200l brut, probabil 180l net, de dimensiunile 100Lx40lX50h.
Vreau sa il fac cu sticla de 8mm , cantuita, taiat cu masina (in urma schitei din calculator).
Intrebarea este (probabil s-a mai discutat) : sticla de 8 mm este suficienta pentru specificatiile de mai sus, si substrat evident, dar numai mult de 25 de kg?

Este un proiect homemade, ce se va derula pe parcursul a mai multor luni, acvariul va sta la uscat circa 3-4 saptamani pana la primul test de apa, fara substrat.


Va multumesc, si bine v-am gasit!

2

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Bine ai venit.
Pentru ati face o idee iti spun ca de exemplu acvariul Eheim de 180 litri brut (100x40x45), deci foarte asemanator cu ce vrei sa faci tu, are fata si spatele de 8 mm si lateralele de 6 mm. Pentru linistea ta si a vecinilor mai poti adauga si niste intarituri.

3

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Salut Technics, am o intaritura de 8 mm mediana sus (sa imi tina fata-spate). Daca va mai fi nevoie,  eventual voi mai adauga, am timp pe parcursul celor 4 saptamani.
Iti multumesc pentru raspuns. :sok

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Salut  si  bine  ai  venit . Eu am un acvariu cu aceleasi dimensiuni cu sticla de 8 si e foarte ok ,.nu am probleme cu el. Asa l-am cumparat , deci poti sta linistit .

5

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Salutare si bine ai venit  . Si eu am un acvariu de 240 L cu dimensiunile 120x50x40 din sticla de 8 mm eu mi-am pus intarituri si in partea de jos si in partea de sus .
Poti dormii linistit noptile  big_smile

6

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Go0os3 A scris:

Salutare si bine ai venit  . Si eu am un acvariu de 240 L cu dimensiunile 120x50x40 din sticla de 8 mm eu mi-am pus intarituri si in partea de jos si in partea de sus .
Poti dormii linistit noptile  big_smile

Salut si va multumesc tuturor pentru reply-uri,
L-am asamblat, am folosit geam de 8, cu intaritura mediana sus(pe latime cum ar veni).
Am folosit silicon negru TYTAN de la Selena, are un timp f scurt de intarire, si evident ca orice acvarist panicat am folosit , silicon in exces.
Apropos, daca aveti o metoda mai simpla de a inlatura siliconul in exces...ascult cu drag.

7

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Sper sa va postez maine seara cateva poze cu el, mi-am propus sa discut pas cu pas ce fac in ce stadiu de proiect sunt.mai devreme de 3 saptamani 4 chiar nu voi baga apa in el, deci dupa Paste va voi spune daca a tinut:).Stiu ca se poate baga si dupa 48 de ore...dar...graba sa nu strice treaba

8

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Neata tuturor, asa cum am promis poze.
Scuze pentru siliconul in exces:), urmeaza a fi curatat saptamana aceasta cu lama de ras si rabdare.

Spor la munca si o saptamana buna tuturor.

9

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Vlady A scris:

Neata tuturor, asa cum am promis poze.
Scuze pentru siliconul in exces:), urmeaza a fi curatat saptamana aceasta cu lama de ras si rabdare.

Spor la munca si o saptamana buna tuturor.

PS:Daca nu apar pozele aici le puteti vedea la mine in profil la galeria de imagini.

10

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Succes cu curatatul ,cred ca ai nevoie .Arata bine  :fok

11

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Oho, ai bagat ceva silicon acolo, mai faceai un nano  big_smile
Spor la treaba.

12

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Technics A scris:

Oho, ai bagat ceva silicon acolo, mai faceai un nano  big_smile
Spor la treaba.

Multumesc, s-a consumat aproape un tub smile.Oricum lateralele vor fi mascate la exterior, dar voi incerca sa curat cat mai bine la interior pentru ca se va vedea urat prin apa.

13 Editat de Go0os3 (2013-04-15 11:41)

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Nu stiu cum ai folosit tu doar un singur tub de silicon,  eu la acvariu meu am folosit 2 tuburi de silicon  .
Trebuia sa folosesti banda adeziva pentru a nu murdarii in exces sticla.
Spor la curatat  cred ca vei curata vre-o saptamana la el.

14

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Go0os3 A scris:

Nu stiu cum ai folosit tu doar un singur tub de silicon,  eu la acvariu meu am folosit 2 tuburi de silicon  .
Trebuia sa folosesti banda adeziva pentru a nu murdarii in exces sticla.
Spor la curatat  cred ca vei curata vre-o saptamana la el.

Pur si simplu atat a intrat, si nu te gandi ca este dat sanatos.Oricum pe toate colturile la exterior voi folosi profil in L de aluminiu , siliconate la imbinarea sticlei.voi mai adauga dupa curatare 2 bucati de sticla (intarituri H) pe fund.

15 Editat de Vlady (2013-04-24 13:22)

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Update:
Acum arata ca in imaginile de mai jos

evident pozele nu apar.le gasiti la mine in profil la galeria de imagini

16

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Vlady A scris:

Neata tuturor, asa cum am promis poze.
Scuze pentru siliconul in exces:), urmeaza a fi curatat saptamana aceasta cu lama de ras si rabdare.

Spor la munca si o saptamana buna tuturor.

Salutare.L-ai manjit bine big_smile .Pentru a inlatura petele de silicon(doar petele),gasesti in hornbach o solutie,nu retin cum ii spune exact,stiu ca incepe cu litera -s-,parca.Spor la treaba.Ca un parere,eu as fi pus 2 intarituri longitudinale sus,eventual 2 jos. :sok

0773797258

17

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

reluu A scris:
Vlady A scris:

Neata tuturor, asa cum am promis poze.
Scuze pentru siliconul in exces:), urmeaza a fi curatat saptamana aceasta cu lama de ras si rabdare.

Spor la munca si o saptamana buna tuturor.

Salutare.L-ai manjit bine big_smile .Pentru a inlatura petele de silicon(doar petele),gasesti in hornbach o solutie,nu retin cum ii spune exact,stiu ca incepe cu litera -s-,parca.Spor la treaba.Ca un parere,eu as fi pus 2 intarituri longitudinale sus,eventual 2 jos. :sok

Salut Relu, multumesc pentru sfat, sunt 2 straturi de silicon acolo, am pus apa in el si a tinut fara probleme.Am fost in hornbach si am vazut ca si cele mari (acvariile) sunt cu sticla de 6 si cu o pelicula foarte fina de silicon negru pe laturile exterioare.Excesul de silicon nu se va mai vedea pentru ca spatele va fi vopsit in negru iar lateralele vor fi acoperite cu coltar de pvc negru(am gasit la baumax cu 3 ron/buc) prins tot cu silicon de acvarii deci probabil ca va fi o a doua intaritura exterioara.Am sa revin cu ceva poze dar dupa paste.

Momentan imi bat capul cu niste fitinguri pentru un filtru extern DIY din PVC 110 mm(teava gri).Din calculele mele imi va trebui un power head de cel putin 800-1000L/h, desi am reusit sa pompez apa din el si cu un Aquel fan 2 plus de 300L/h fara probleme(doar cu capul pompei fara partea filtranta).

Capacul este facut din lemn 100%+coltare metalice si lambriu lemn(din pacate a trebuit sa cumpar la pachet ca la bucata nu se da).Cu lumina am rezolvat nu voi deschide subiect pe aceasta tema.

18

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Acvariile din hornbach sunt din sticla de 6mm,dar sa fi sigur ca sticla lor(nemteasca)nu se compara din punct de vedere calitativ cu a noastra  :sok .Legat de coltarele din PVC,nu le cataloga ca si cum ar fi intarituri exterioare,daca ai pune din aluminiu poate,filtrul din teava pvc daca vrei sa-l folosesti ca filtru biologic,pune o pompa de apa cu debit mic,pentru a trece apa mai incet prin el,pentru a avea o filtrare biologica ok.Daca vrei sa-l folosesti pentru filtrare mecanica,nu este bun,iti spun din propia experienta.Eu folosesc filtru din teava PVC de 110 legat in serie cu un filtru Fluval 405,amandoua fiind umplute doar cu medii filtrare biologica,am doar un singur burete grosier,la intrarea apei din acvariu .Alta problema la filtrul din teava este ca in momentul cand vrei sa-l cureti,te vei chinui.Daca il faci doar pentru filtrare biologica si ii pui in acvariu pe IN un burete pentru prefiltrare,il cureti mult mai rar.Eu il am in functiune asa cum am spus mai sus de vre-o 3 luni si nu i-a scazut debitul deloc. wink

0773797258

19

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

reluu A scris:

Acvariile din hornbach sunt din sticla de 6mm,dar sa fi sigur ca sticla lor(nemteasca)nu se compara din punct de vedere calitativ cu a noastra  :sok .Legat de coltarele din PVC,nu le cataloga ca si cum ar fi intarituri exterioare,daca ai pune din aluminiu poate,filtrul din teava pvc daca vrei sa-l folosesti ca filtru biologic,pune o pompa de apa cu debit mic,pentru a trece apa mai incet prin el,pentru a avea o filtrare biologica ok.Daca vrei sa-l folosesti pentru filtrare mecanica,nu este bun,iti spun din propia experienta.Eu folosesc filtru din teava PVC de 110 legat in serie cu un filtru Fluval 405,amandoua fiind umplute doar cu medii filtrare biologica,am doar un singur burete grosier,la intrarea apei din acvariu .Alta problema la filtrul din teava este ca in momentul cand vrei sa-l cureti,te vei chinui.Daca il faci doar pentru filtrare biologica si ii pui in acvariu pe IN un burete pentru prefiltrare,il cureti mult mai rar.Eu il am in functiune asa cum am spus mai sus de vre-o 3 luni si nu i-a scazut debitul deloc. wink

Pentru filtratre biologica il fac ca si tine, stiu la ce te referi privind curatarea,tu cum ai facut sitele interioare?sau din ce?pentru a separa mediile filtrante.Inca nu am gasit solutie.Dupa paste o sa iti dau un pm si o sa iti trimit pe mail niste poze.

20

Re: Sticla 8 mm cantuita -acvariu 200l brut

Pai nu are site interioare,am in el: JBL Micromec si spartura scoica,iar in fluvaluri-siporax si micromec.Ca si site poti folosi funduri de la galeti de iaurt/smantana de 1kg,taiate cam la 1cm fata de fund si apoi dai gauri in ele. :sok

0773797258