1 Editat de kevintheone (2013-01-14 01:16)

Subiect: Filtru extern

Salut,

Sunt Alex din Bucuresti( zona aparatorii patriei), de curand mi am redescoperit hobbyul cu acvaristica( am mai avut acu vreo 10 ani un bazin de 50l),si incerc sa ma documentez cat mai mult si sa dau drumu la setup.Inca mai am de cumparat filtrul extern ,filtru substrat eheim 3540, sistem co2 cu butelie si stativ pentru acvariu.

acvariul este  de 180l eheim (100x40) 2xt8 plus inca un blast cu 2xt5 

Dupa ce am studiat filtrele externe, am ajuns la concluzia ca nu mi pot permite unul nou si ca voi merge pe sh, iar ca si modele ar fi:
Eheim 2224 sau 2226 prof
Eheim 2217(mai greu de gasit da incerc)
Jbl e901 gl
Jbl e1501 gl
- nu dorm in camera cu acvariul dar prefer ceva silentios

Care ar fi mai potrivit pentru acvariul meu si la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar un filtru sh ca sa fie ok si sa nu am probleme cu el? (mentionez ca nu prea sunt fan DIY, si vreau ce sa fie usor de intretinut curatat si sa nu mi dea batai de cap)

Ii rog pe colegii din zona sa imi spuna ce ph are apa la robinet ( nu am inca kit de testare)

Va multumesc si astept posturile voastre.

* edit acum am vazut ca am postat la apa sarata , imi cer scuze rog moderatorii daca se poate sa-l mute la apa dulce

2

Re: Filtru extern

Fir the aquarium tank filter, the EF series provide valuable filters in its 800, 1200 and 1800 series. These external filters avoid the need for unsightly equipment wish is visible in the aquarium to spoil its look.

3

Re: Filtru extern

Salut, si eu am fost in aceeasi dilema cu a ta.
Am avut de ales intre JBL-urile insirate de tine si eheim 2217 sau 2228. Datorita parerilor am renuntat la jbl si a mai ramas 2217 sau 2228. Pana la urma am luat 2228 , dar vei gasi 2217 la 100 euro in strainatate +15-20 euro transportul in Romania. Iti recomand acesta din urma, este foarte fiabil si are capacitate mare de lucru.