1

Subiect: Intuneric ziua in camera acvariului

Salut.
Iluminez acvariul in 3 etape - lumina = pauza = lumina. Am citit intr-un articol, ca atunci cand e perioada de pauza este bine ca in camera sa fie intuneric 100%. Eu am jaluzele in camera cu acvariul si in proportie de 95% este intuneric cand le folosesc. Deocamdata sunt in perioada ciclarii, este bine sau nu faptul ca este intuneric in camera ziua ?
Multumesc

Re: Intuneric ziua in camera acvariului

Ce tip de acvariu, adica ce plante ai sau vrei sa pui in el? Pentru ce pauza 100%?
   Parerea mea este ca-ti faci probleme degeaba big_smile

3

Re: Intuneric ziua in camera acvariului

200 l, ca si plante am Anubias ,echinodorus ,althernanthera,acicularis
lilaeopsis, cabomba, hc... Pauza de lumina, ideea era daca exista vreun beneficiu in a trage jaluzelele in camera unde am acvariu, astfel ca se face intuneric aproape complet. Am o pauza de 2 ore la amiaza(intre 12 si 14) , in care opresc neoanele de la acvariu. Ma intereseaza daca bezna care se creeaza este buna pentru plante si descurajatoare pentru potentialele alge.

4

Re: Intuneric ziua in camera acvariului

Eu cred ca nu este bine pentru pesti faza cu intunericul total si iti voi spune si de ce cred asta printr-un exemplu.
Puii de gaina, pentru a ajunge la "maturitate" in foarte scurt timp, au urmatorul program(aproximativ): 2h lumina, 1h intuneric, astfel ei avand in 24h mai multe zile.
Si eu cred ca se aplica si in cazul pestilor asta daca aplici faza cu intunericul total => o viata mult mai scurta pentru pesti.

Re: Intuneric ziua in camera acvariului

N-are nici o treaba ca tii intuneric 100%(sau 90 %) pe timpul pauzei de lumina. Stiu caz concret si cu toate ca era intuneric bezna in perioada de pauza de lumina algele tot isi faceau de cap. Ce este de evitat e ca razele soarelui sa nu bata direct in acvariu, in rest cauzele aparitiei algelor sunt altele.