1 Editat de ovidiugl (2013-04-28 05:11)

Subiect: Un nou inceput

Va salut,
In decurs de 2 ani am avut acvarii plantate, acvarii sterile, ciclide americane si in prezent am un acvariu de 350 L cu ciclide africane.
De vreo 6 luni ma tot gandesc la acvaristica marina si m-am hotarat sa incep.
Nu am mai avut tangenta cu partea de acvaristica marina si din cauza asta o sa va explic cat mai bine ce vreau.
Imi doresc foarte mult sa iau contact cu acvaristica marina si vreau sa incep cu un proiect nano de 90 litri. Acvariul va fi un acvariu All In One Resun DMS 500PL FOWLR. Stiu ca parerile vis-a-vis de acvariile all in one sunt impartite si vreau sa va explic de ce merg pe varianta asta:
-In primul rand in acvariu vor fi doar pesti
-corali naturali nu vor exista pentru ca nu imi permit intretinerea lor si solutiile de fertilizare aferente
-are din fabrica tot ce ii trebuie pentru un fowlr si arata mult mai bine decat unul facut din bucati

Acest acvariu va sta intr-un birou pentru ca acolo imi petrec aproape toata ziua si o sa pot fi atent la tot ce se intampla.
Am vazut si acvariul marin pus la vanzare pe site dar nu imi permit sa dau mai mult de 15 mil pe echipamente.

Acum vin si intrebarile lol 
1. Este bun acvariul pe care l-am gasit?
2. Cam ce cantitate de piatra vie trebuie cumparata pentru acest acvariu?
3. Se poate sa pun doar piatra vie fara substrat?

Vreau sa fie un acvariu simplu, curat unde pestii sa iasa in evidenta.
Vor veni si mai multe intrebari dar momentan vreau sa stiu ce casa cumpar pentru pesti  lol

Toate cele bune!



P.S. Prezentare acvariu


- capacitate acvariu: 94L
- greutate acvariu 24,50 kg
- dimensiuni acvariu : 51,3x45,8x56,4cm
- sistem de filtare SP-980 montat în decorul din spatele acvariului cu medii filtrante biologice şi mecanice
- sistem de ventilare ce permite reducerea temperaturii apei: 2 ventilatoare x 1,2W
- sistem iluminare : 2 lămpi x 36W (lumina albă şi albastră), 8 LED-uri cu lumină albastră
Culori disponibile: negru.
Producator: Resun

In spate are 4 compartimente pentru filtrare

2

Re: Un nou inceput

Avand in vedere marimea acvariului voi cumpara miniflotor sau midiflotor de la aqua medic in fuctie de cat spatiu va fi disponibil.

Vad ca nimeni nu este interesat sa intre in disctutie si o sa ma rezum la o singura intrebare:

Acvariul RESUN DMS 500PL este potrivit pentru FOWLR?

Din punctul meu de vedere este suficient pentru ce vreau sa fac. Separat voi cumpara incalzitorul, inca o pompa de valuri si un skimmer, asa cum am specificat si mai sus.