1 Editat de dany3l (2013-05-18 15:37)

Subiect: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

Buna.
Aveam in acvariu un xipho berliner si mi se parea ca e cam singur asa, adica era mai tot timpu retras prin colturile acvariului si mai ciupea si el cate ceva de pe sticla sau de pe plante desi la masa era primu venit  big_smile, asa ca m-am decis astazi sa-i aduc companie, asa ca am luat inca un xipho de la cel de la care am cumparat pestii in prima faza si l-am pus in acvariu urmand procedeele de eliberarea a unui peste nou in acvariu.
Xipho berliner care il aveam are innotatoarea anala ca a unui mascul ( adica are guanopodiu) desi nu are spada iar pestele pe care l-am cumparat azi nu are asa ceva si seamana mai mult cu o femela iar acela berliner a cam fugarit-o la inceput prin acvariu.
Intrebari :
1. Ii va creste spada acelui xipho berliner sau va ramane asa? mie imi plac masculii cu spada la xipho.
2. Sa fie si cel de al doilea tot un mascul?
3. Se poate ca cel berliner sa devina femela si cel de al doilea sa ajunga mascul?
nu pot atasa imagini sa va ajute.
Stima.

2

Re: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

Si poza

3 Editat de octavian (2013-05-18 20:39)

Re: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

din cate se pare ai o pereche si coada o sa ii creasca masculului o data cu maturizarea acestuia

4

Re: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

o fi pereche nu zic..dar totusi ala berliner il fugareste pe cel nou.

5

Re: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

pai iti dai seama ca i s-o fi facut si lui dor de ...

6 Editat de dany3l (2013-05-19 23:36)

Re: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

poate i s-a facut dor de ....
dar azi am sat sa le observ comportamentul si pentru ca nu stiu daca este unul normal am sa scriu putin cam ce fac. cel berliner se infoaie sau se arcuieste asa in fata celui nou venit si apoi se repede spre el sa-l ciupeasca la care cel nou o zbugheste. sau cateodata cel nou innoata in lateralul celui berliner care sta infoiat iar cel nou il ciupeste usor de laterala.cateodatda cel nou vine inspre cel berliner incet  incet (parca sa-l provoace) la care cel berliner se infoaie si se repede spre el.
acum nu stiu daca asta e un fel de ritual de imperechere sau de stabilire a a rangului. mi-e sa nu fi luat tot un mascul big_smile
am observat rangul de imperechere la guppy, si la molly dar in cazul acestor xiphi fiindca nu am avut pereche nu cunosc.
stima

7

Re: nelamuriri in legatura cu preschimbarea sexului la Xipho

e clar...celallt e tot mascul pt ca acum au inceput sa se atace reciproc si cel nou castiga teren pt ca i-a ciupit o bucatica din innotatoarea laterala stanga celuilalt.
sa-i separ sau sa-i las asa?
stima