Subiect: plecostonis_extra iti cere parerea

Bogdan vrea sa stie ce ar trebui modificat la acvariul lui. Cred ca il putem ajuta fiinca, din cate se vede este inca la inceput. Parerea ta care este? http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … -pestii/72

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

Acesta este acvariul lui Bogdan

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

sal Bogdan
incearca in primul rand sa scapi de tot ce ai artificial ca si decor nu dau bine in acvariu
acesta ar trebui sa arate cat mai natural ca pestele sa se simta in mediul lui ,inlocuieste plantele de plastic cu unele naturale unele simple si nepretentioase,scoate castelul si parca mai ai niste pietre colorate pe acolo .
mai bine pui o bucata de lemn ceva
daca ai nevoie de alte sfaturi vino cu intrebari
bafta

4 Editat de omumaro (2009-01-14 11:20)

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

In primul rand sa scape de casuta si de broscuta din acvariu...la fel si cu plantele artificiale.
Daca stii ca nu ai mult timp pentru acvariu cumpara`ti niste plante care nu necesita aditie de CO2 si fertilizanti.
Folia din spatele acvariului ar arata mai bine daca ar fi doar negru sau doar albastru.
Incearca sa faci un capac a carei margine de jos sa coboare cu 2-3 cm in partea din fata. Daca rezolvi problema cu capacul iti recomand sa mai pui apa in acvariu sa nu se vada linia apei.
Cama atat...sper sa te ajute cu ceva...asteptam noi poze cu modificari.

bafta.

P.S. diseara voi posta niste poze cu al meu.

5

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

Pt inceput nu e rau.Bravo lui Bogdan pt ca se ocupa de acvaristica. Eu personal nu suport plantele naturale(citiva pesti s-au zgiriat in ele).Stratul de polistiren de desubtul acvariului este imens,acest lucru nu cred ca este permis in grosomea asta.Eu personal am pus folie subtire9ce se pune sub parchet laminat),pt a putea coercta eventualele mici denivelari pe care nu le vedem cu ochiul liber. Dupa cum vad are niste Sumi ,xifo,pleco,iar despre pisica de mare(sau apa dulce)nu stiu ce sa zic.E un inceput bun,insa sper cu timpul sa devina si mai frumos! Bravo Bogdan!

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

am vazut pozele, si respectiva "pisisca de mare" era exact pestele despre care iti vorbeam duminica. Nu este pisica de apa dulce este un peste  normal gen ancistrus(mancaor de alge). Nu imi mai amintesc numele si nici pe google nu il gasesc. Felicitari pentru acvariu si bafta in constinuare

7 Editat de soto_san (2009-01-14 19:37)

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

ca sami dau si eu cu parerea despre acest acvariu ...trebuie schimbat aproape in totalitate
1.trebuie scoase toate plamtele din plastic daca le putem numi plante
2.trebuie scoase broscute ..castele
3.ar trebui sa schimbi buretele acela pt ca este inestetic sau daca nu vrei sal schimbi atunci pune incalzitorul dupa el
4.polistirenul este foarte inestetic pt ca e mult si apropo se poate lasa de la greutatea acvariului cu timpul si o sa ai surprize
si ca si o completare despre cum sa maschezi nivelul apei  daca nu iti faci un capac simplu trage si tu o dunga din scoci este la papetarie de ce culoare vrei wink;);)...este parerea mea
a si daca vrei sa il plamtezi acvariul iti mai trebuie substrat pt ca e putin si despre pesti nu imi dau cu parerea pt ca fiecare tine ce pesti vrea ca doar toti sant frumosi nu?

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

Multumesc mult pentru pareri !! Ce vroiam eu sa va zic.... IN primu rand nu sunt incepator, am acariu asta de 5 ani jumatate si am avut o groaza de decoruri si de plante NATURALE !!  dk nu am plante naturale? pai va spun eu dc...pt ca am plecostonis ala de un an si jumatate si mi-a distrus orce natie de plante !! pt ce sa dau bani pe plante cand asta mi le face praf in 2 zile pt singurul fapt ca inoata?? 2 : Masa pe care sta el nu este de cea mai buna calitate..si s-a curbat de la greutate, deaceea am pus 2 placi de polistiren crezan ca sunt mai eficiente... 3 : dk ar fi sa ma iau dupa spusele lui soto_san (ca sami dau si eu cu parerea despre acest acvariu ...trebuie schimbat aproape in totalitate )...ar trebui sa il arunc sau ceva de genu.... pestii sunt sanatosi si imi mor foarte rar.:D

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

stiu ca in felu in care arata acum este jalnic !! dar am de gand sa imi fac unul mai mare (400 l ) si nu va mai arata ca asta !! Sper ca weekendu asta sa am timp sa arate alfel !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

aaa..ca uitasem !! deci aia nu e pisica de mare?....desi dupa imaginatia mea arata ca o pisica de apa dulce big_smile !! Cert e ca aia din obor ziceau ca e pisica , dar dk nu cunosti o ei ca atare smile) . Teapa mea tongue

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

11

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

scuze de calitatea pozei...
multe plante sunt foarte mici; inca nu am primit tubul de CO2.

12

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

plecostonis_extra A scris:

Multumesc mult pentru pareri !! Ce vroiam eu sa va zic.... IN primu rand nu sunt incepator, am acariu asta de 5 ani jumatate si am avut o groaza de decoruri si de plante NATURALE !!  dk nu am plante naturale? pai va spun eu dc...pt ca am plecostonis ala de un an si jumatate si mi-a distrus orce natie de plante !! pt ce sa dau bani pe plante cand asta mi le face praf in 2 zile pt singurul fapt ca inoata?? 2 : Masa pe care sta el nu este de cea mai buna calitate..si s-a curbat de la greutate, deaceea am pus 2 placi de polistiren crezan ca sunt mai eficiente... 3 : dk ar fi sa ma iau dupa spusele lui soto_san (ca sami dau si eu cu parerea despre acest acvariu ...trebuie schimbat aproape in totalitate )...ar trebui sa il arunc sau ceva de genu.... pestii sunt sanatosi si imi mor foarte rar.:D

nu ar trebui sal arunci doar ar trebui sai schimbi aspectul pt ca asa cu siguranta nu arata bine  este parerea mea  asta fara suparare

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

omumaro A scris:

scuze de calitatea pozei...
multe plante sunt foarte mici; inca nu am primit tubul de CO2.

Felicitari, se pare ca nu degaba am avut cate ceva de reprosat la bun inceput, acum acvariul arata destul de bine. Ceva mici probleme la mascarea filtrului, incalzitorului dar in rest este ok. Felicitari inca o data.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

yes..yes...yes..MARE BUCURIE!!!!!!!!! MULTUMESC daca ADMINISTRATOR sau mai bine FLORIN ma felicita sunt fericita!!!!!!!!!!!!!!

laura-rac

15

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

si am sa tin cont si de acest sfat care tine de mascarea filtrului si cand voi avea drum la C-ta PROMIT sa cumpar o planta frumoasa sa o pun in fata filtrului.Ce planta ma sfatuiti sa cumpar?

laura-rac

16

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

cred ca felicitarile  facute de ADMINISTRATOR  erau ptr  omumaro..of ..m-am bucurat degeaba..

laura-rac

17

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

laura A scris:

cred ca felicitarile  facute de ADMINISTRATOR  erau ptr  omumaro..of ..m-am bucurat degeaba..

Chiar arata mai bine acvariul acum unul mie imi place!Poate inca o planta nu ar strica!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

18

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

eu am pus poza doar ca ideie pentru colegul nostru Bogdan; va dati seama ca dupa ce primesc tubul de CO2 hmm  (offf ce mult mai e pana pe 25 februarie) si cresc plantele am sa pun fotografii mult mai clare si bineinteles cu plante crescute...:D
buretelul acela mic e acolo doar ca sa faca colonii de bacterii sa fac mai rapida ciclarea unui acvariu pentru fratemiu.
imediat ce se face maro il scot si il pun in noul acvariu.

bafta.

19

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

mersi BuBU cel putin stiu ca cel putin tie iti place.mersi:).

laura-rac

Re: plecostonis_extra iti cere parerea

Am gasit in sfarsit o poza cu un pui de pisica de apa dulce :


asa ar trebui sa arate