1

Subiect: Incepator nehotarat ( ajutooooooor )

In primul rand va salut pe toti. Eu sunt Marius din tm si sunt foarte , foarte nou in domeniu.Poate ati vazut ca am un acvariu facut recent ( cu foarte multe greseli ) si bineinteles am mai facut una. Adica am amestecat tot felul de pestisori : 16 neoni;10 guppy;2 scalari;4 gurami albastri;2 gurami perlati;6 sanitari albino;3 ancitrus;1 peste elefant. Cam ghiveci , nu ???
Gurami clar nu-mi plac si vreau sa-i scot.
Acum am descoperit ca-mi plac foarte mult carasii si betta.????????????????
Cam ce mai pot face acuma si cum pot sa-i combin sa fie bine?????????????
Acvariul este de 160 l si destul de bine plantat (asa zic eu ) .Pozele sunt la concurs ca aici nu stiu sa pun.
In speranta ca ma puteti ajuta va multumesc mult de tot.


ps. La elefantelul meu nu vreau sa renunt.

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

Re: Incepator nehotarat ( ajutooooooor )

poi sa-ti spun. carasei o sa poti sa ti doar 3 in acvariul tau cad o sa fie mari iar bettadoar o pereche. plus ca daca o sa tii carasi o sa pasca un pic mai mult in acvariul tau plantat. mai asteapta sugestii si de la alti acvaristi si gandeste-te bine inainte

3

Re: Incepator nehotarat ( ajutooooooor )

Multumesc. As vrea doi carasei cu creasta

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

Re: Incepator nehotarat ( ajutooooooor )

Salut Marius, carasii sunt destul de vegetarieni. Daca ai plante cu frunze late (anubias, valisneria, microsorium) nu sunt o problema dar daca ai plante micute cu frunze subtiri ti le vor manca, iti spun din proprie experienta. Un caras matur are nevoie undeva la 50L de apa pentru a se dezvolta sanatos si frumos. Trebuie sa iei in considerare intotdeauna dimensiunea pestelui la maturitate.
Daca te hotarasti sa dai pestii care ii ai si sa te apuci de carasi, eu am 3 carasei pe care vreau sa-i dau, dar trebuie sa le faci loc.
Cu siguranta nu poti sa mai pui carasi pe langa ce ai acum in acvariul si asa suprapopulat.
Plus ca ai 10 guppy care sunt vivipari si destul de prolifici si o sa te trezesti cu o gramada de puisori peste ceva vreme.

Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gandit odata!

5

Re: Incepator nehotarat ( ajutooooooor )

Multumesc Bogdane pentru oferta. Poate colaboram. Vad ca suntem si vecini. Eu stau langa Billa.;)

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.