1 Editat de mezzadri (2013-05-25 01:02)

Subiect: 200l cu probleme

Buna seara. As avea nevoie de niste sfaturi referitor la problema mea cu algele si cu plantele bolnave.
Datele acvariului sunt -
- 200l - 100x40x50 cu aquabasis si pietris 20l granulatie 2-3mm
- filtru extern eheim 2228 cu mediile de filtrare originale
- filtru intern aquael 1100 turbo, are un burete din acela bolborositor introdus in locasul negru.
- butelie co2 + electrovalva, metoda de dizolvare - am introdus furtunu de co2 la baza powerhead-ului (aquael) si bulele sunt zdrobite de elice si raspandite prin acvariu.
- 35 de neoni, 3 cory, 2 scalari si 15 barbus schuberti, 1 femela beta
- fertilizare - ferropol 24 + ferropol (micro) + macro pps pro
- lumina 4x39w program 4h -2 hpauza- 4h
- schimb in fiecare zi 15 l de apa si cu ocazia asta aspir substratu cu un furtun
- temp e in medie 25-27 grade, acuma e 23 pt ca s-a racorit.
acvariul are aprox 2 luni.
---------------
Problema mea sunt algele care se fac pe peretii acvariului si cele filamentoase de pe plante. O data pe saptamana sterg acvariul, dar in decurs de 7 zile iarasi sunt pe geam . Am citit sute de postari de pe forum, am introdus plante cu crestere rapida, am citit si despre alge, am facut si blackout 4 zile, dar cauza ramane. Echonodorusul acela din colt , pe zi ce trece o duce tot mai rau, se tot subtiaza, HC nu vrea sa creasca aproape deloc. Am obs ca daca folosesc doar 2 neoane (2x39w) plantele stagneaza si isi pierd din acel verde, de aceea nu as vrea sa revin la iluminarea aceasta.
----
Ce as putea sa fac? sa mai adaug un neon submersibil de 30w ?
Orice sfat benefic este binevenit si il voi pune in aplicare.
Multumesc

http://s12.postimg.org/q1p69xv9p/DSCN6800.jpg
http://s24.postimg.org/i90m8taat/DSCN6802.jpg
http://s23.postimg.org/z2idybecb/DSCN6809.jpg
http://s21.postimg.org/pc1lltdmv/DSCN6825.jpg
http://s12.postimg.org/jt3ugcxot/DSCN6826.jpg

2 Editat de mariuspopa69 (2013-05-25 01:00)

Re: 200l cu probleme

Sal, eu cred ca ai cam multi pesti. Si asta ar putea fi o problema. Nu am inteles schimbul de apa

3

Re: 200l cu probleme

Am corectat, 15 l de apa pe zi schimbati. Neonii i-am bagat recent si inainte de neoni tot aceeleasi probleme aveam.

4 Editat de mariuspopa69 (2013-05-25 01:21)

Re: 200l cu probleme

Ce tipuri de neoane folosesti? Easy carbo cat bagi? Trebuia sa postezi si niste valori ale testelor poate primeai mai multe raspunsuri. Parerea mea e ca ai inceput in forta cu iluminarea si poate nu l ai avut ciclat bine. As mai povesti cu tine dar scriu greu pe telefon si plus de asta tot incepator sunt si eu si nu am chef sa ma tabare fratzii.

5 Editat de mezzadri (2013-05-25 01:33)

Re: 200l cu probleme

Folosesc 2osram 865 daylight de 39w si 2 830 warmlight de 39w. Easycarbo nu bag. Cu iluminarea am inceput 1luna 2x39, dupa aceea ma ajuns la 4x39, dupa ce am mai cumparat plante. Parerea mea este ca a fost ciclat bine, pentru ca l-am lasat asa fara pesti aprox 5-6 saptamani, respectand tot ce scrie despre ciclare. Teste de apa nu am facut si nici nu am.
Poate se stabilizeaza in timp si dispar algele, macro am inceput doar de 3 zile.

6 Editat de mariuspopa69 (2013-05-25 01:41)

Re: 200l cu probleme

Asta e rau ca nu faci teste, acolo vezi multe. Eu zic ca un 830 era ok. Ciclarea eu stiu ca se face si cu cateva vietatzi. Baga easy carbo la greu! Cumpara macar 6in1 teste de la jbl. Vezi valoarea nitratilor, nitriti...etc

Re: 200l cu probleme

mezzadri A scris:

Parerea mea este ca a fost ciclat bine, pentru ca l-am lasat asa fara pesti aprox 5-6 saptamani, respectand tot ce scrie despre ciclare.

   Daca nu exista producatori de amoniac nu exista "ciclare"... eu cel putin asa stiu, sa ma scuzi daca ma insel big_smile Sincer, unde ai citit asa ceva?

8 Editat de mezzadri (2013-05-25 02:25)

Re: 200l cu probleme

In unele locuri se recomanda introducerea a 1-2 pesti, in altele doar mancare putina. O perioada nu am fost acasa, de aceea l-am lasat mai mult, dupa care am introdus cativa pesti si dupa 1 sapt altii si tot asa. Si chiar daca prin reducere la absurd nu s-a ciclat, ma gandesc ca a avut timp sa se cicleze pana acuma. Nu am semne vizibile de ciclare (fara teste), apa nu e tulbure ,iar pestii sunt ok.
O sa incerc sa dozez zilnic cu EasyCarbo .

9 Editat de mariuspopa69 (2013-05-25 02:43)

Re: 200l cu probleme

Exact ce ti am spus si eu mai sus. Iar apa...poate fi cristal si neciclat wink

10

Re: 200l cu probleme

Spune cateva cuvinte, te rof, despre felul in care fertilizezi... aici ma refer la cantitatea de fertilizant pe care o pui in apa.
Acel filtru Aquael, nu il folosesti astfel incat sa te ajute cu adevarat... pune-i sub acea cutie buretele cu care a venit el, iar cutia umple-o cu ceva medii de filtrare biologica (siporax, siporax mini, etc).
Si nu am mai inteles de ce schimbi apa in fiecare zi si sifonezi substratul.

11

Re: 200l cu probleme

Fertilizez zilnic inainte cu 1h de aprinderea luminilor - 3 picaturi ferropol24, 4ml ferropol, si 4ml de solutie macro pps-pro.
Stiu ca filtrul aquael se foloseste cum ai spus tu, dar la mine, functia lui principala e sa difuzeze co2 in apa, de aceea il folosesc asa. (Nu vreau sa folosesc reactor extern, iar cele interne precum - jbl taifun am inteles ca nu sunt asa de bune)
Schimb apa in fiecare zi, pentru ca nu am posibilitatea sa fac un singur schimb de apa o data pe saptamana. (nu am in ce sa pun atata apa la declorificat, si atunci folosesc zilnic 3 bidoane de 5l)

Re: 200l cu probleme

mah prietenas de ce nu intri tu sa te documentezi aici, ca ai o multime de lucruri de invatat. ti am mai spus si eu sunt incepator dar eu am pierdut noptzi intregi citind pe forum. parerea mea e sa te apuci sa citesti si s o iei de la zero!  oricine te va ajuta cu vreun sfat ... parerea mea e ca in situatzia ta nu mai ai ce i face. bafta!

13

Re: 200l cu probleme

mezzadri A scris:

Fertilizez zilnic inainte cu 1h de aprinderea luminilor - 3 picaturi ferropol24, 4ml ferropol, si 4ml de solutie macro pps-pro.
Schimb apa in fiecare zi, pentru ca nu am posibilitatea sa fac un singur schimb de apa o data pe saptamana. (nu am in ce sa pun atata apa la declorificat, si atunci folosesc zilnic 3 bidoane de 5l)


In loc de ferropol, foloseste micro DIY... sunt cel putin 2 oameni care vand asa ceva, dar banuiesc ca stii asta din moment ce ai PPS-Pro. S-ar putea sa fii uimit...   
In loc de 3 bidoane de 5 litri, nu poti folosi 3 de 10 litri ? Practic, ocupa acelasi spatiu.  smile Si vei aprecia si faptul ca nu vei mai face schimburi de apa zilnice.
Nu mai umbla asa des la substrat. Si acesta, pe langa mediile de filtrare, se colonizeaza cu bacterii "bune".

mariuspopa69 A scris:

...si eu sunt incepator dar eu am pierdut noptzi intregi citind pe forum

Se pare ca nu a fost suficient...

mariuspopa69 A scris:

parerea mea e sa te apuci sa citesti si s o iei de la zero!  oricine te va ajuta cu vreun sfat ... parerea mea e ca in situatzia ta nu mai ai ce i face.

Poti veni cu argumente in sprijinul acestei afirmatii ?

Re: 200l cu probleme

Ce anume ar trebui sa argumentez dle moderator? Ca am citit  despre ciclare ...etc?

15

Re: 200l cu probleme

Nelamurirea mea se referea la ceea ce ai spus, citez "nu mai ai ce-i face".

Re: 200l cu probleme

Pai ce mai e de facut cand omul se vaita de alge si nu stie parametrii apei?

17

Re: 200l cu probleme

Si asta este o solutie ? La fel se va intampla si peste o luna.

P.S.: Nici eu nu stiu parametrii apei din bazinul meu.  smile

Re: 200l cu probleme

Cel mai corect sa citeasca, sa si cumpere teste, sa vada cum se procedeaza cu lumina, fara "milioane" de pesti....etc

19

Re: 200l cu probleme

Multumesc Marius de sfatul tau, voi baga easy carbo de acuma, dar nu o voi lua de la inceput cu un nou setup, pentru ca nu cred ca este intr-atat de grav.
Ok "visiniu", o data cu 1l de macro am luat si 1l de micro, atunci o sa merg cu ferropol 24 + micro DIY, in loc de ferropol (daca acesta din urma nu este asa de bun precum cel DIY)

Re: 200l cu probleme

visiniu A scris:

Si asta este o solutie ? La fel se va intampla si peste o luna.

P.S.: Nici eu nu stiu parametrii apei din bazinul meu.  smile

lasati smile)