1

Subiect: Problema Filtru JBL E 901

Salut detin un filtru extern jbl e 901 care il am la un acvariu de 160 l populat cu 30 neoni,4 oto ,si cativa creveti atat, acvariul este foarte bine ingrijit si nu este vorba de mizerie etc... Am urmatoarele probleme cu el:
1.imi scade debitul mereu si nu stiu de ce
2.cand umblu la reactor sa il curat asi revine pentru 4 zile maxim dar in reactor nu este mizerie deloc
Imi face asa de 2 luni  filtru este nou ...de la ce poate fi?  am curatat si filtru bureti,rotor,etc,,,nici vorba de mizerie  multi spun ca ar pute-a fi de la rotor  ca ar fi demagnetizat dar dc daca umblu la reactor asi revine debitul la normal ? Va multumesc .

Re: Problema Filtru JBL E 901

Nu cred ca este de la rotor din moment ce isi revine debitul dupa ce umbli la reactor. Cred ca ai o zona unde este mai gatuit furtunul sau se aduna repede mizerie...Si mie imi scade debitul dar dupa cateva saptamani...cauza furtune sau bureti pe care se depune mizerie. Ai ceva pus in reactor ? (biobals, bureti etc ...ca eu nu am nimic de genul)

3

Re: Problema Filtru JBL E 901

Nu este rotorul demagnetizat, simptomele unui rotor demanetizat se manifesta altfel, problema este in alta parte.
Verifica cu atentie furtunele, sa nu fie "gatuite" ... ce material filtrant ai si cum sunt asezate?

4

Re: Problema Filtru JBL E 901

Da am in el biobals dar sa stii ca m-am uitat foarte atent furtunele sunt foarte intinse  si nu vad unde ar fi problema ? chiar asa in 4 zile sa nu mai aive deloc.deloc?

http://imageshack.us/a/img839/7493/sam3174s.jpg

5 Editat de MariusMinu (2013-05-31 11:18)

Re: Problema Filtru JBL E 901

Co2 este comandat de valva electrica ? Pentru ca daca nu este comandat (baga non stop) la o pana de curent de cateva ore iti intra co2 la rotor si se dezamorseaza filtrul. Cauza ar fi ca partea cea mai de jos a reactorului este mai jos decat rotorul filtrului si gazul are tendinta sa ocupe zona mai inalta ca sa zic asa. Gazul va ocupa zona de deasupra liniei trasa de mine abia apoi va refula in acvariu...Deci daca co2 nu este comandat de valva trebuie sa mai salti reactorul vreo 10 cm.
Baniesc ca reactorul este pus pe retur.
Zilele astea au fost ceva furtuni (la fel saptamana trecuta) si automat pene de curent (la mine a fost curentul oprit 7 -8 ore). Eu am ridicat reactorul ca am vazut pe pielea mea ce ti-am explicat acolo...

6

Re: Problema Filtru JBL E 901

Parerea mea e ca furtunul pe retur este prea lung. Ele normal sunt gandite la 1,5 metri. Am pus si eu la fel ca tine furtune cat mai lungi si bucle largi pentru a  putea plasa reactorul, dar debitul era foarte redus. Am renutat la coturile de la reactor si l-am pus in linie si cu furtun cat mai scurt (eu am pus de 16 mm), astfel am ajuns cu reactorul agatat undeva pe spatele acvariului (nu se vede de la autocolant). Eu am un E701 la 200 litri si face fata acum , chiar si cu perlon in loc de bureti.

Re: Problema Filtru JBL E 901

Din punctul meu de vedere lucrurile stau cam asa:
dupa cum a spus si Marius trebuie ridicat reactorul deasupra filtrului .Dar este si mare distanta de la filtru la acvariu (ca si inaltime care trebuie sa inpinga apa).Eu as ridica tot ansamblul filtru+reactor cat mai aproape de bazin  cu conditia ca reactorul sa fie deasupra filtrului.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8 Editat de ciuaua (2013-05-31 17:21)

Re: Problema Filtru JBL E 901

Zcuze am fost la munca si acum am vazut parerile voastre ,ce sa zic  in filtru am asa o luam de sus in jos primu sertar buretii din fabrica urmatorul siporax uramtorul bilutele acelea de la jbl cu care a venit filtru si urmatorul la fel tot bilute , ce am uitat sa m-ai precizez ca ma trezesc si cu un sfert apa lipasa in reactor    ,si co2 este comandat de o electrovalva de co2 care este atasata la butelia de co2,,,  deci ultima decizie care sa fie si cu ce sa incep ? va readuc aminte nu este vorba de mizerie filtru extern este foarte curat si reactorul la fell cand il spal ..... si inca ceva cand ma uitam la reactor si vede-am ca nu mai este apa in el un sfert  ma uit-am si pe furtunul care trage apa era jumatate plin jumatate gol deci nu m-ai tragea nimic ....

9

Re: Problema Filtru JBL E 901

Eu nu sunt acasa eu sunt acum in Anglia la munca si revin peste 4 luni si acvariul este in grija parintilor si saturat mama la 4 zile sa spele rectorul dupa care nu mai merge iar ...si vreau ceva concret sa le spun cum sa faca  Va multumesc ,,,,

10

Re: Problema Filtru JBL E 901

Ridica tot ansamblul filtru+reactor cat mai aproape de bazin  cu conditia ca reactorul sa fie deasupra filtrului.Ca si diferenta de nivel intre filtru si reactor sa fie 5-10 cm(reactorul deasupra filtrului).Astfel cand sunt pene de curent co2-ul nu o mai ia spre filtru si se descarca in bazin.Ziceam sa mai ridici si filtru deoarece cu cat este distanta de la filtru la acvariu ma mica cu atat ai debitul mai puternic.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

11

Re: Problema Filtru JBL E 901

Multumesc ...asa o sa fac sa vedem daca m-ai face. O sa ai sun pe ai mei acasa sa ridice m-ai sus reactorul si filtru sa il suspende pe ceva plat (drept)  si reactorul sa fie m-ai sus ca filtru cu 10 cm smile

12

Re: Problema Filtru JBL E 901

Mobilierul este de 100 cm inaltime si acvariu este de 40 cm inaltime.deci distanta de la filtru la acavriu sa fie de 120 cm s-au 140 cm maxim ce ziceti este mult?  Daca calculez de la furtune exact de unde se mufeaza furtunul este 110 cm ...

13

Re: Problema Filtru JBL E 901

Fii atent ca fiecare filtru poate impinge apa pana la o anumita inaltime.Iar 110 cm mi se pare cam multicel totusi.Dacareduci distanta la 70-80 cm mi se pare rezonabil si se va simtii si la debitul ce il vei avea in acvariu.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: Problema Filtru JBL E 901

Asa-zisa apa care lipseste din reactor este de fapt inlocuita de co2 din cauza ca bagi co2 peste puterea de dizolvare a reactorului. Asta patesc si eu cand pun bomba noua, la cateva ore se acumuleaza o punga de gaz acolo. Mai redu din nr de bps...mai mult de 3-4 bps nu poate dizolva reactorul ala pus la un filtru 901e...

15

Re: Problema Filtru JBL E 901

Am inteles Marius si sa stii ca ai dreptate in legatura cu golul acela ... eu reactorul il am de 10 ce crezi ca este m-ai bine daca i-au unu de 7 ? adica sa fie m-ai mic? ...

Re: Problema Filtru JBL E 901

Lasa-l de 10 ca e bun...doar ca bagi prea mult co2 si nu se dizolva tot in timp util. Eu la al meu daca sar de 4 bps incepe sa se acumuleze gaz in el. Se intampla asta din cauza debitului filtrului care daca ajunge la 350l/h cum l-am spalat (tetratec ex 700) ...dupa vreo saptamana scade sub 300l/h. Nu-ti inchipui ca filtrele au debitul trecut pe cutie tot timpul. Este de ajuns putina mizerie pe furtune si gata s-a dus debitul la jumatate fata de valoarea trecuta de producator. Respectivul debit este obtinut doar la ei in laborator...  :stupid