1

Subiect: despre Betta

Recent i-am cumparat prietenei mele un mascul betta matur. Culorile lui erau mult mai inchise cand l-am cumparat din petshop (care era tinut intr-un pahar de vreo 300-400ml), ieri dupa ce i-am luat si o veioza cu un bec economic philips de 9w pentru a ii lumina putin acvariul, culorile lui sunt mult mai palide. Poate ma puteti ajuta voi...

Detalii acvariu:

Volum 6l
Nisip foarte fin alb
O planta artificiala
Incalzitor cu termostat 25w setat la 25grade
Un burete bolborositor legat la o pompa mica de aer

Ma gandesc ca poate una din cauze ar fi lipsa plantelor de suprafata. Vom mai lua niste plante zilele urmatoare.

Am sa pun cateva poze desi calitatea e destul de slaba.
Multumesc.

2 Editat de Avatar (2010-02-03 18:09)

Re: despre Betta

Capul in special ii era mult mai inchis la culoare, aproape de negru.

Aici veioza era aprinsa.

3

Re: despre Betta

.

4

Re: despre Betta

Poza de ansamblu cu veioza stinsa.

5

Re: despre Betta

Probabil ca parametrii apei nu sunt OK.
Eu am avut betta si intotdeauna "imi spunea" cand trebuie sa-i schimb apa. Cel putin o data pe saptamana. Incearca, rau nu-i face oricum.

Eu stiu ca schimbarea culorii la pesti e semn de stress.
Motivele sunt multe, dar primeaza chestia cu parametrii apei.
(Al meu nu suporta aerajul de la pompa de aer, tinand cont ca il tineti in 6l poate se formeaza curenti prea puternici de apa)

Trebuie sa descoperi ce anume il streseaza.
Calitatea si cantitatea hranei, o apa agitata, apa cu resturi de hrana sau excremente, constipatie, lipsa unui ascunzis etc.

Daca gasesti cumpara-i o cabomba, sa vezi ce se instaleaza in ea, si ce fain cuib va construi.
O sa aiba de lucru cateva zile...:D

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6 Editat de Lucia (2010-02-03 18:20)

Re: despre Betta

Acum am vazut si pozele....
Nu vreau sa te sperii, dar e posibil sa-l fi cumparat cam batranel sau bolnav.
Si astea pot fi cauze...


Cred ca si la voi in Cluj ca si aici in Oradea toti proprietarii de pet shop-uri sunt doar afaceristi, fara suflet.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: despre Betta

Probabil ca este putin stresat. Atata timp cat mancarea e ok, tempratura, iluminatul si calitatea apei la fel, nu ar trebui sa aiba nici un motiv. Din ce vad eu in poza are niste dungi orizontale, semn ca e stresat. La mine femela are dungile astea daca o mut dintr-un recipient in altul, insa isi revine fff repede ( cateva minute, maxim 2). Observa-l mai bine, vezi daca au disparut intre timp. Daca insa persista eventual mai creste putin temperatura, un grad sau chiar 2 si ai grija la eventualii factori de stres care ar putea fi in jurul acvariului.Apoi incearca sa ii dai hrana diversificata (granule, viermisori congelati). Multa bafta si tie si lui!

PS cand ai cumparat pestisorul?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

8

Re: despre Betta

...inca ceva, ai grija ca planta aceea de plastic, sa nu fie dura fiindca ii poate sfasia voalul...
Mai bine una naturala. (chit ca eun pic de lucru cu ea)
Atat am mai avut de zis!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: despre Betta

Subscriu, asta uitasem smile. Iar faza cu filtrul de aer, pe vremea cand tineam betta in acvariul de 6 l, desi era la pachet cu acvariul, deci se presupunea a fi special adaptata la volumul acvariului, forma niste curenti de ma lua pe mine ameteala iar pe ei ii lua pe sus. S-ar putea sa fie si de la asta

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

10

Re: despre Betta

Multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc un raspuns mai complex intr-un singur mesaj. Apa din Cluj este o apa moale, apa nu ar trebui sa fie o problema, mai ales ca e limpede, pestele l-am cumparat in urma cu 5 zile, apa a fost schimbata toata, aseara, in care s-au adaugat cateva picaturi de aquatan. Rolul acelui burte, din ce am citit eu prin diferitele articole este nu de a ii oxigena apa(pentru ca betta nu are nevoie) ci de a fi gazda pentru bacteriile care purifica apa, este setat la minim incat nu face valuri, decat foarte foarte mici, si e chiar curios de bulele acelea marunte pe care le scoate buretele, chiar inoata prin zona respectiva.
Referitor la varsta lui, mi s-a spus ca are aproximativ 1an deci este batran, dar acum cred ca arata cel mai bine, in sensul ca este dezvoltat.
Hrana momentan compusa din fulgi speciali pentru betta si larve uscate rosii, care le adora...inoata este activ, doar problema coloritului ne-a pus pe ganduri.
Am citit ca la 4l apa se adauga o lingura de sare grunjoasa, neiodata...am incercat varianta asta astazi, nu pare nimic schimbat deocamdata, este la fel de activ.
Voi folositi sare in acvariul cu betta ?
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

11

Re: despre Betta

kokos A scris:

Avataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaar>>>>> te bat! lol lol:lol::lol: scoate planta aia din apa si scoica de apa sarata.....ce Dzeu faci?!?!?!?

smile)) este acvariul prietenei mele, un acvariu destinat unui singur peste, nu are sens sa ne complicam cu plante naturale care totusi necesita atentie mai multa. Eventual vom lua niste plante de suprafata, plutitoare, nepretentioase...ca din cate am inteles astea-i plac domnului betta.

Re: despre Betta

Eu am folosit sare la betta. Dar faptul ca ai schimbat TOATA apa odata mie nu mi se pare ok. Probabil ca atunci l-ai si observat, si e normal sa se decoloreze din cauza stresului. Apa din cate stiu eu se shimba max 50%.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

13

Re: despre Betta

hard to please A scris:

Eu am folosit sare la betta. Dar faptul ca ai schimbat TOATA apa odata mie nu mi se pare ok. Probabil ca atunci l-ai si observat, si e normal sa se decoloreze din cauza stresului. Apa din cate stiu eu se shimba max 50%.

Da, stiu asta...dar s-a schimbat tot nisipul si astfel s-a pus alta apa curata, am considerat ca este mai bine asa. Acum ramane de vazut care ar fi problema, am stins lumina sa vedem daca asta ar fi cauza sau una din cauze...
Apa va fi schimbata o data pe saptamana 20-30%

14

Re: despre Betta

Avatar A scris:

Multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc un raspuns mai complex intr-un singur mesaj. Apa din Cluj este o apa moale, apa nu ar trebui sa fie o problema, mai ales ca e limpede, pestele l-am cumparat in urma cu 5 zile, apa a fost schimbata toata, aseara, in care s-au adaugat cateva picaturi de aquatan. Rolul acelui burte, din ce am citit eu prin diferitele articole este nu de a ii oxigena apa(pentru ca betta nu are nevoie) ci de a fi gazda pentru bacteriile care purifica apa, este setat la minim incat nu face valuri, decat foarte foarte mici, si e chiar curios de bulele acelea marunte pe care le scoate buretele, chiar inoata prin zona respectiva.
Referitor la varsta lui, mi s-a spus ca are aproximativ 1an deci este batran, dar acum cred ca arata cel mai bine, in sensul ca este dezvoltat.
Hrana momentan compusa din fulgi speciali pentru betta si larve uscate rosii, care le adora...inoata este activ, doar problema coloritului ne-a pus pe ganduri.
Am citit ca la 4l apa se adauga o lingura de sare grunjoasa, neiodata...am incercat varianta asta astazi, nu pare nimic schimbat deocamdata, este la fel de activ.
Voi folositi sare in acvariul cu betta ?
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

La 1 an nu e foarte batran....
Sare si eu folosesc si am folosit si la betta doar ca eu puneam o lingura la 10l.
Se mareste salinitatea doar in caz de tratament.

Poate salinitatea i-a provocat stressul.
Trebuia sa o topesti in apa de acvariu, si sa o adaugi treptat, azi un pic, maine un pic tot asa.
Sunt sigura ca iti dai seama ca sarea nu o poti extrage acum decat cu un schimb de apa. (50 %)
(n-ai de schimbat decat 3 litri..:-) asta-i mare avantaj..:-) )

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: despre Betta

Lucia A scris:
Avatar A scris:

Multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc un raspuns mai complex intr-un singur mesaj. Apa din Cluj este o apa moale, apa nu ar trebui sa fie o problema, mai ales ca e limpede, pestele l-am cumparat in urma cu 5 zile, apa a fost schimbata toata, aseara, in care s-au adaugat cateva picaturi de aquatan. Rolul acelui burte, din ce am citit eu prin diferitele articole este nu de a ii oxigena apa(pentru ca betta nu are nevoie) ci de a fi gazda pentru bacteriile care purifica apa, este setat la minim incat nu face valuri, decat foarte foarte mici, si e chiar curios de bulele acelea marunte pe care le scoate buretele, chiar inoata prin zona respectiva.
Referitor la varsta lui, mi s-a spus ca are aproximativ 1an deci este batran, dar acum cred ca arata cel mai bine, in sensul ca este dezvoltat.
Hrana momentan compusa din fulgi speciali pentru betta si larve uscate rosii, care le adora...inoata este activ, doar problema coloritului ne-a pus pe ganduri.
Am citit ca la 4l apa se adauga o lingura de sare grunjoasa, neiodata...am incercat varianta asta astazi, nu pare nimic schimbat deocamdata, este la fel de activ.
Voi folositi sare in acvariul cu betta ?
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

La 1 an nu e foarte batran....
Sare si eu folosesc si am folosit si la betta doar ca eu puneam o lingura la 10l.
Se mareste salinitatea doar in caz de tratament.

Poate salinitatea i-a provocat stressul.
Trebuia sa o topesti in apa de acvariu, si sa o adaugi treptat, azi un pic, maine un pic tot asa.
Sunt sigura ca iti dai seama ca sarea nu o poti extrage acum decat cu un schimb de apa. (50 %)
(n-ai de schimbat decat 3 litri..:-) asta-i mare avantaj..:-) )

Sarea a fost adaugata aproximativ acum o ora, deci el era deja decolorat inainte de a adauga sarea...ma gandesc acum care ar fi culoarea lui naturala, sanatoasa, cea mai inchisa din petshop sau cea actuala turcoaz ?!

Re: despre Betta

Avatar A scris:
hard to please A scris:

Eu am folosit sare la betta. Dar faptul ca ai schimbat TOATA apa odata mie nu mi se pare ok. Probabil ca atunci l-ai si observat, si e normal sa se decoloreze din cauza stresului. Apa din cate stiu eu se shimba max 50%.

Da, stiu asta...dar s-a schimbat tot nisipul si astfel s-a pus alta apa curata, am considerat ca este mai bine asa. Acum ramane de vazut care ar fi problema, am stins lumina sa vedem daca asta ar fi cauza sau una din cauze...
Apa va fi schimbata o data pe saptamana 20-30%

Tot imi mentin parerea ca trebuia sa lasi nisipul acolo, asa cum era si sa il aspiri eventual, iar apa schimbata doar 50% max. Eu apa o aduc la aceeasi temperatura cu cea din acvariu inainte sa o pun. Poate si diferenta de temp cand ai schimbat apa...nu stiu. Oricum, scoate planta, nu mai schimba apa in cantitati asa mari, nu mai pune sare nedizolvata in apa in prealabil, nu il stresa. Sincer nu cred ca e de la lumina. Cred ca e tot ceva legat de calitatea apei sau de temp. Sau poate  e doar prea singur smile)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

17 Editat de Lucia (2010-02-03 19:35)

Re: despre Betta

Eu raman la parerea mea.
Sarea e cam multa. (cati litri de apa intra efectiv, dupa ce ai pus nisipul si toate alea?)
Un schimb rapid: 50% apa declorinata, la aceeasi temperatura si daca poti sa-i cumperi niste vitamine sa i le pui in hrana sau in apa de acvariu, il va inviora, fiindca totusi el nu a apucat sa se adapteze la noua locuinta.

Si apoi, cum spune si hard to please, si temperatura apei, cand ai facut schimbul e importanta... da, subscriu si eu nu lumina il deranjeaza.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: despre Betta

hard to please A scris:
Avatar A scris:
hard to please A scris:

Eu am folosit sare la betta. Dar faptul ca ai schimbat TOATA apa odata mie nu mi se pare ok. Probabil ca atunci l-ai si observat, si e normal sa se decoloreze din cauza stresului. Apa din cate stiu eu se shimba max 50%.

Da, stiu asta...dar s-a schimbat tot nisipul si astfel s-a pus alta apa curata, am considerat ca este mai bine asa. Acum ramane de vazut care ar fi problema, am stins lumina sa vedem daca asta ar fi cauza sau una din cauze...
Apa va fi schimbata o data pe saptamana 20-30%

Tot imi mentin parerea ca trebuia sa lasi nisipul acolo, asa cum era si sa il aspiri eventual, iar apa schimbata doar 50% max. Eu apa o aduc la aceeasi temperatura cu cea din acvariu inainte sa o pun. Poate si diferenta de temp cand ai schimbat apa...nu stiu. Oricum, scoate planta, nu mai schimba apa in cantitati asa mari, nu mai pune sare nedizolvata in apa in prealabil, nu il stresa. Sincer nu cred ca e de la lumina. Cred ca e tot ceva legat de calitatea apei sau de temp. Sau poate  e doar prea singur smile)

Sarea evident ca am dizolvat-o cu apa luata din acvariu, inainte sa o introduc in acvariu. Cat despre nisip, initial acvariul era cu ceva nisip cu granulatie destul de mare 3-4mm albstru, care aseara a fost inlocuit cu nisipul actual, cel din poze.
Spuneai sa scot planta, de ce ? pestele e interesat de planta, se mai ascunde in ea, dupa ea...pare sa-i placa, acum nu stiu, nu sunt dure "frunzele" incat sa-si agate "cozile".

P.S: a inceput sa i se inchida culoare smile sper sa revenim cu vesti tot mai bune.

Re: despre Betta

Multa bafta!! Incearca sa nici nu stai f mult pe capul lui facand experimente sa vezi ce si cum reactioneaza. S-ar putea sa se streseze si mai tare.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

20

Re: despre Betta

Multumesc pentru ajutor. Vom incerca sa nu-l stresam prea mult, acum a fost o achizitie noua in apartamentul prietenei mele si i s-au facut cam multe poze din cate am inteles...este o mica vedeta smile