1 Editat de xchristty (2013-06-13 12:48)

Subiect: My Underworld...

Salut!

Va prezint lumea mea subacvatica la o luna si jumatate de la start de la 0:

http://www.youtube.com/watch?v=Q-QF66VbcOk

Astept pareri si critici....

2

Re: My Underworld...

Salut si bine ai venit.....probleme sunt destule...
As incepe cu pietrisul care este de o granulatie mare..... desi in prima faza te duce cu gandul ca se aereaza mai bine substratul, ceea ce este de altfel si adevarat in prima saptamana de setup, ulterior acesta se va colmata. in urma colmatarii vor rezulta gaze de descompunere, gaze ce omoara radacinile plantelor, de asemenea din cauza granulatiei mare a pietrisului plantele de gazon nu au stabilitatea si se vor dezvolta foarte greu, ele avand in general radacini mici, filamentoare si nu foarte adanci....ca si aranjament te-s sfatui sa scoti acel vas de ceramica ....acvariul este un colt din natura iar principalele elemente de decor sunt plantele, pietrele si lemnele......si nu in ultimul rand ti-as sugera (daca mai poti)...sa schimbi autocolantul de pe spatale acvariului cu unul de culoare negra...ar scoate mult mai in evidenta culoarea si frumusetea plantelor...
Mult succes in continuare.. wink  wink

Re: My Underworld...

merci de sfaturi, schimbari vor mai fi....
pietrisul e cel care a venit cu acvariul, si mie mi se pare cam mare, il voi schimba la prima curatenie generala. Vasul de ceramica nu prea l-as scoate, botia si-au facut refugiu in el...Autocolantul cred ca o sa-l schimb, mai ales ca nu s-a lipti asa bine....
Dar in rest, ce sfaturi mi-ati mai da? Experienta se cunoaste...
O chestie care ma siciie ar fi faptul ca, cu lumina aprinsa in capac, daca privesc prin laterale mi se pare ca apa nu e chiar asa de "cristal" desi prin fata se vede super ok...o fi din cauza geamului ?....
Si inca una: de ce sint botia asa speriosi? Cind intru in sufragerie eu sau sotia, de cind sintem la usa dispar instant in adincuri....

Re: My Underworld...

Salut si bine ai venit!
Apa este mai albicioasa pe timpul ciclarii sau in momentul in care il destabilizezi cumva ( o varianta este cand speli buretii din filtru cu apa de la robinet care contine clor si omori bacteriile nitrificatoare). In rest tine cont de ce ti-a spus Petre. :fok
Mai toti pestii sunt speriosi la inceput.
Trebuie sa dai mai multe detalii despre bazin, asa doar din filmulet nu putem sa ne dam seama care-i cauza apei albiciose sau de ce dispar pestii in adancuri...

Re: My Underworld...

destabilizatul poate fi cauza ca acum 2 zile am mai pus niste plante si am agitat lucrurile pe acolo.... filtrul il curat cu apa scoasa din acvariu.
Botia ii am de 2 saptamini.....se poate sa nu se fi obisnuit cu noul lor habitat?
ce detalii sa mai dau?...

6 Editat de petre79 (2013-06-14 23:52)

Re: My Underworld...

xchristty A scris:

Dar in rest, ce sfaturi mi-ati mai da? Experienta se cunoaste...

Salut....parerea mea este ca daca schimbi ceea ce ti-am scris si vei trece cu brio peste ciclarea acvariului putem discuta dupaia si de alte sfaturi.....cum ar fi aranjarea plantelor in acvariu.....iluminatul.....filtrarea.....fertilizarea....si nu in ultimul rand numarul pestilor din acvariu...(aia in cazul in care observ ca vrei un acvariu plantat)  wink  wink  wink

7 Editat de xchristty (2013-06-28 02:42)

Re: My Underworld...

status la 16 iunie 2103...
http://www.youtube.com/watch?v=2ExpLiEjSjw

Re: My Underworld...

Salut Cristi!
   Sfaturi vad ca ai primit deja, eu sunt doar curios de ce ai numit setupul/titlul "My Underworld" smile

Re: My Underworld...

asa mi-a venit..... ce alt nume ar fi mai bun?