Subiect: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

Salut,

Asa cum spune titlul cumpar ciclide africane (pui viu colorati ) + o buturuga mai micuta .
Abia mi-am achizitionat un acvariu si am citit cum ca aceste ciclide sunt pesti ideali pentru un incepator ( sau era un articol tampit ?)

Totul pare mare atunci cand esti mic

2

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

Ce dimensiuni are acvariul?

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

din pacate nu stiu ce dimensiuni are , dar stiu ca incap cam 70 de litrii

Totul pare mare atunci cand esti mic

4

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

Din pacate este total insuficient pentru ciclide africane. Chiar si pentru pui.

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

a , super , iti multumesc ca mi-ai atras atentia. Totusi poate imi poti spune dat fiind faptul ca sunt la inceput ce pestisori sa bag acolo ?

Totul pare mare atunci cand esti mic

6

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

Daca ar fi dupa mine eu as pune un singur mascul de betta. Sigur ca sunt multi care o s-mi sara in spate acum "cum domn'e, un singur peste in saptezeci de litri?" Da, daca intradevar vrei sa inveti sa cresti si eventual sa inmultesti pesti fara sa omori vietati, ai nevoie de experienta si asta nu se aduna singura, iar betta sunt dupa mine cei mai potriviti pentru asta. Mai departe trebuie sa te documentezi singur: ciclul azotului, schimburi de apa, conditii pentru betta etc.
Spor la citit!

7

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

Ca sa nu te plictisesti cu un singur peste in acvariu poti sa pui niste pietris sau nisip, cateva bucati de anubias nana petite, o mica banda de neoni (7,8) si cativa guppy frumos colorati si atunci o sa-ti dai seama daca iti place sau nu acvaristica. Daca te consideri deja un pasionat sunt sigur ca o sa populezi acvariul dupa ce l-ai ciclat. Avand mai multa diversitate o sa-ti dai tu seama cum te cuprinde virusul asta pe la spinare si peste cateva luni iti garantez ca o sa faci un upgrade.  :noroc

Spor la treaba!

8

Re: Cumpar ciclide africane + o mica buturga

am considerat necesar sa mut acest anunt la sectiunea de incepatori.
Ma bucur sa vad topicuri in care se dau sfaturi, bravo baieti.

Multi vad, putini cunosc !