1

Subiect: alimentare led-uri

o intrebare pentru cine se pricepe sa ma lamureasca si pe mine.
am achizitionat niste benzi cu led-uri cu consumul maxim de 100mA, pe banda (caracteristicile date de vanzator).  am un stabilizator model M-12V4A, INPUT 100:240V, OUTPUT DC12V-4A. Pot sa alimentez 3-4 benzi de led cu el?

2

Re: alimentare led-uri

Pai da,100mA inmultesti cu 12V si iese 400 mA,Inca mai poti pune leduri pana la 3600mA. :sok

3

Re: alimentare led-uri

480mA scuze,ma gandeam in alta parte big_smile

4

Re: alimentare led-uri

Hai ca leam omorat 4benzi leduri x 100 mA bucata x 12 Tensiunea si egal 480 mA curentul consumat ,imi cer scuze eram cu camul in nori. wink  Deci mai poti folosi 3520 mA DIN SURSA.

5

Re: alimentare led-uri

merci mult. credeam ca trebuie sa am mA exact cat este consumul maxim. sa nu-si traga mai mult curent si asa sa-si scurteze durata de functionare.

6

Re: alimentare led-uri

Pai ledurile isi iau exact cat scrie pe ele 100 mA ,nu scurteaza viata lor.

7 Editat de one.melk (2013-06-23 11:25)

Re: alimentare led-uri

1. ce tip de model de led ai? (daca nu stii fa o poza)
2. putin probabil sa consume o bara daia 100 mA, poate consumul ti l-a dat per bucata de led asa ca atentie, trebuie sa calculezi consumul in functie de numar de leduri pe care il detii.
3. nu stiu despre sursa ta de tensiune, dar iti trebuie o sursa stabilizata la 12 volti. am incercat cu niste surse pe care le vindeau astia la conex, insa ele erau proiectate sa tine 5 m de banda cu leduri, daca modificam numarul de leduri se modifica si tensiunea. acelasio lucru valabil si pt alimentatoarele luate din piata, atentie chiar daca scrie pe ele ca au 12 v, daca le masori au vreo 16v in realitate, ceea ce iti va micsora viata ledurilor.
4. daca vrei o alternativa ieftina, te duci la un service de calculatoare si vb cu un depanator, ii dai o bere si il rogi sa te ajute cu o sursa, mai veche, la care sa mearga 12v. eu asa am facut si baiatul mi-a gasit o sursa la care nu mergea 5v dar mergea 12v, am dat o bere si voila...am sursa. e cea mai buna pt ca are tensiunea stabilizata. iar daca te deranjeaza ventilatorul, pur si simplu il scoti din sursa. pt ce ai tu nevoie e suficient si stii sigur ca ai viata lunga cu ledurile.
totusi mi-e greu sa cred ca iti consuma doar 100mA o banda daia. eu am avut leduri 5050(cauta pe google) cu putere de 12w pe metru si consumul pe toata banda(5m) era undeva la 4A (4000mA).totusi daca e asa cum spui tu, lumina data de ele e prea slaba si nu te ajuta deloc in acvariu. eu am folosit 2,5 m la un acvariu de 35L si lumina era din abundenta, insa dupa o luna de folosit + fertilizanti + co2, plantele dadeau semne ca nu le place si am renuntat.momentan ce gasesti pe piata nu prea e bun pt aplicatii in acvaristica, decat daca iti iei specializate, dar costa si pe masura. sunt putine leduri care se ridica la asteptarile plantelor. documnteaza-te pe google despre cum fac astia temperatura de culoare pt leduri si ai sa vezi ca nu au gradele alea Kelvin cu adevarat. majoritatea au un alb standard peste care pun un filtru sa pacaleasca ochiu uman, ceea ce nu e valabil pt plante, nu le ajuta la fotosinteza. sper sa te ajute informatiile. daca mai ai intrebari, te ajut. bafta

PS: domnul Johnny te rog nu mai da sfaturi daca nu stii. cum se face ca tu inmultesti 4 X 100mA X 12V si iti da : rezultatul tot in mA si 480? nu zic ca nu stii fizica....dar nici matematica? decat sa dai sfaturi eronate, mai bine stai in banca ta  :pls

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

8

Re: alimentare led-uri

Cu ce am dat sfaturi eronate?

9 Editat de danutz10 (2013-06-23 15:36)

Re: alimentare led-uri

eh !!! este vorba de bagheta cu led-uri 15 bucati /60 cm. 94VO RoHS
                                                                            CKP.  815-01R1  II 54K
Mai jos :DIN 62031 Q1 2011.
NU AM GASIT NIMIC DESPRE ELE PE GOOGLE. S-au poate nu am cautat destul.
merci pentru sfaturi la amandoi.

10 Editat de danutz10 (2013-06-23 15:38)

Re: alimentare led-uri

baghetele le-am cumparat de la un tip din timisoara. de pe alt site de acvaristica.