1

Subiect: Cum sa calculez corect? W/l vs lm/l

Salutare domnilor,

Am de putin timp (cateva saptamani) un acvariu mai maricel. Este un Eheim de 200litri brut al carui capac detine doua neoane T5 Narva 865 de 39W. De vreo saptamana am pus si reflectoare JBL pe ele, am bricolat un reactor de CO2, iar plantele au inceput sa perleze.

La ultimul schimb de apa, dupa ce am scos vreo 40litri de apa din acvariu, am observat ca perlarea devenise mult mai puternica si mi-am dat seama ca plantele vor mai multa lumina.

Pentru ca din prima clipa nu mi-a placut capacul, dupa ce am vazut perlarea, m-am hotarat sa fac pe dracu-n patru sa fac rost de altul care sa poata incorpora mai multe neoane si cateva ventilatoare.

Intrebarea mea catre voi ar fi: corect ar fi sa calculez numarul de neoane in functie de W/litru sau de lm/litru? Va fi un mix de 830 si 865
In brosura Osram (la cele de 39W) neoanele 830 au 3100lm si cele de 865 au 2850lm. Din brosura lor deduc faptul ca lm scad pe masura ce creste temperatura de culoare.

Am facut un calcul rapid pentru doua neoane 39W la 180litri si imi da cam asa:
- 2 x 39W inseamna 0.43W/litru (adica acvariu slab iluminat)
- 2 x 2850lm (865 HO) inseamna 31.7lm/litru (adica un acvariu bine iluminat)
- 3100 (830 HO) + 2850 (865 HO) inseamna 33.05lm/litru

V-a preocupat acest aspect in stabilirea numarului de neoane sau mergeti pe varianta clasica cu W/litru?

Ca sa nu mai intrebati, capacul Eheim vreau sa il schimb deoarece doresc unul:
- mai inalt sa pot monta:
          a. ventilatoare pe capete in sistem push-pull
          b. neoanele un pic mai departe de luciul apei
- mai solid decat cel actual (sistemul Juwel este asta de acum, sistem ce va fi adoptat si la noul capac)
- cu fantele pentru furtune duse mai spre colturi, cel actual fiind incomod (m-am chinuit un pic sa montez skimmer-ul Top Clean II si nu pot duce returul cat mai in colt)

2

Re: Cum sa calculez corect? W/l vs lm/l

Foloseste regula clasica, watti/litru. Plantele au avut o perlare mai intensa nu datorita faptului ca vor mai multa lumina, ci datorita faptului ca prin schimbul de apa pe care l-ai facut ele au primit o cantitate mai mare de nutrienti pe care tu i-ai introdus in acvariu odata cu apa proaspata. Intensitatea perlarii, in acest caz, nu e influentata de cantitatea luminii

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: Cum sa calculez corect? W/l vs lm/l

Daca tot vrei sa schimbi capacul, ar fi bine daca ai lua o lampa.

Multi vad, putini cunosc !

4

Re: Cum sa calculez corect? W/l vs lm/l

@bobi m-as fi gandit la varianta ta daca apucam sa pun apa. Doar scosesem si scazuse inaltimea coloanei. Dupa reumplure perlarea a scazut in intensitate.

@bibanu'  wink
E buna ideea, dar si scumpa. Cu bebe pe drum (AMR ~5 saptamani) vrei sa ma vezi seara la 17 pe ProTV strans de gat de sotie? O sa reflectez totusi si la varianta asta...

5

Re: Cum sa calculez corect? W/l vs lm/l

Ghideaza-te dupa lm/l.