Subiect: noul meu acvariu pentru sajica

Va salut, vreau sa va prezint acvariul pe care l am facut pentru sajica. Astept parerile voastre

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Mai incerc cu pozele

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Incerc la alta rezolutie

4

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Salut! Cand te referi la pareri, sper ca te referi si la critici constructive...sper tongue Per ansamblu, arata bine, dar mi se pare cuminte. as incerca sa nu mai uniformizez totul cu un centru de interes pus pe mijloc, ci as incerca sa le degrupez, in asa fel incat sa nu mai para uniform. ai putea crengile alea sa le pui in asa fel incat sa iti creeze o zona "exploziva". Acum tu faci cum crezi, dar asta i parerea mea. tongue
Ciclare usoara!

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Nu e suparare, acelasi lucru mi-a mai spus si arhangel. Multumesc de sfat  :noroc

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Eu as mai reduce din lumina, da mult mai bine asa, dar ma gandesc la echinodorusi. Diseara cand vin de la munca, il deranjez smile)

7

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Marius, acvariul nu este cam mic pentru Sajica?

Crengile de salcie vor ramane asa?
Ar fi bine daca ai putea sa mai gasesti cateva pietre cu textura asemanatoare celei din spate dreapta (cea mare). Poti face doua gramezi de pietre in extreme din care sa plece ramurile de salcie (imi pare ca ai doua acolo), inclinate la ~45 grade. Eventual pentru ascunzatoare, poti masca/acoperi una din nucile de cocos cu pietre.

8 Editat de mariuspopa69 (2013-07-10 14:06)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Bine gandit, asa voi face dar trebuie sa mai scada Dunarea, pentru a putea alege pietre. Crengile stau ca dracu deocamdata ca sunt uscate la cuptor, fierte....Sper sa se umfle cat mai repede sa le pot aseza. Bazinul are 84l de apa in momentul asta, cred ca suficient pentru o pereche de pesti. Faceam eu de o tona daca aveam spatiu:))) Multumesc pt sfat

9

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Daca ai un vas mai incapator (un butoi de plastic de ex) le poti pune acolo si zilnic torni apa cat mai calda peste ele. De preferat sa ai un capac pe care sa il folosesti dupa ce schimbi apa.

Sau... baga pietre cum am zis si crengile le legi de piatra de la baza, care va fi mascata impreuna cu legaturile.
Pietrele mici rotunjite eu le-as scoate impreuna cu buturugile din dreapta (mici) sau buturugile ar merge mascate cu pietre, cat sa se vada doar bucati din ele.

Raman insa totusi la parerea ca acvariu este mic. Spatiu mic pentru aranjamente si cel mai important spatiu mic pentru pestii care se doresc a fi pusi in el (ti s-a mai spus si pe alt forum asta).

Re: noul meu acvariu pentru sajica

le scot diseara si bag alte pietre. Partea proasta la pitrele pe care tocmai le-am adunat, e ca au niste vinisoare prin ele care reactioneaza la detartrant si mi-e frica sa nu-mi creasca duritatea in bazin

11 Editat de imarian (2013-07-11 14:20)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Pai daca reactioneaza....

Daca sunt doar vinisoare poti incerca sa lasi pietrele scufundate o perioada intr-o solutie care ar dizolva partea calcaroasa (ex detartrant). Cine stie, poate vor ramane cu forme ceva mai deosebite.

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Cred ca am facut o mare idiotenie. Le-am fiert in detartrant cu sare de lamaie si acum mi-e frica sa le bag smile)

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Ce zici Mariane?

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Cam seamana a african   hmm . Merg dupa frunze stejar si conuri de arin acum. Daca fierb niste vita si torn ceaiul o fi bine? Pentru culoare ma refer

15

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Arata ciudat de artificial smile Ideea mea era alta, dar n-ai inteles.
Tu vrei sa mergi pe biotop, care trebuie sa arate cat mai natural posibil. Daca sursa de inspiratie n-ai gasit pe plaiurile noastre, cauta si in afara (sa-mi fie cu iertare ca te trimit catre alt forum... monsterfishkeeping de ex)


PS:ceaiul sa fie neindulcit  :pp

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Ceaiul e gata ! Nu merg nicaieri, aici raman smile))))

17

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Sa inteleg bine... sa fierbi viță sau vită?

18

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Evident ca te refereai la viță, doar ca nu stiu cine ti-a recomandat asa ceva! Mai ales ca spui ca poti colecta conuri de arin! Fierbe nuci de cocos, conuri de arin, frunze de stejar... dar ce treaba are fiertul radacinilor de viță?

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Masallah! Tu ce intelegi?:))  vita de vie combinata cu frunza de stejar. Nu tu spuneai merw ca ce are taninul?

20

Re: noul meu acvariu pentru sajica

Vita de vie este tratata chimical destul de des ca sa o recomand eu undeva sau pentru ceva! Ma confunzi wink