Subiect: salvarea unei plante

buna!dupa cum se poate observa in poza am probleme cu una dintre plante.pesti mi-au mancat toate frunzulitele de la baza si mi-au ramas doar varfurile.se mai poate salva cumva de exemplu sai tai varfurile?daca se poate as vrea putin ajutor ce anume trebuie sa fac...(am uitat sa precizez ca poza e putin mai veche am ales ca sa se vada mai bine planta acum sunt mult mai mari si mai dese restul plantelor)

2

Re: salvarea unei plante

Nu este nici o poza, chiar daca salvezi planta nu te-ai gandit ca o sa ajunga iar la fel?
Ce pesti ai in acvariu?

Re: salvarea unei plante

am postat imaginea de 2 ori nu stiu ce are de nu se vede.in acvariu am 2 moly 2 xifori 4 guppy adulti(2 masculi si 2 femele)2 scormonitori 8neoni si 1 cardinal,2 nas rosu si vreo 20 pui de guppy

Re: salvarea unei plante

planta sa lungit acum imi pluteste si pe deasupra dar in schimb in locul unde a fost mancata de pestisori nu au mai crescut frunze si se vede urat asa

5

Re: salvarea unei plante

Majoritatea pestilor pe care ii ai sunt vivipari si in dieta lor mai intra si verdeata, mai ales cele cu frunze mai moi, daca ma pot exprima astfel.
Ar putea fi si o carenta deoarece din cate vad sunt afectate frunzele mai batrane, care poate au cazut si prada pestisorilor.
Incearca replantarea varfurilor si astfel iti poti da seama de principala cauza a disparitiei frunzelor.
P.S.1 gasesti bucati de frunze plutind?
P.S.2 cati litri are acvarul? pentru ca pestii sunt in numar destul de mare.

6 Editat de MariusMinu (2013-07-13 21:19)

Re: salvarea unei plante

Nu-mi dau seama ce planta este, seamana cu bacopa caroliniana....oricum taie varfurile (aprox. 12 cm) si le replantezi. Frunzele de jos au fost mancate probabil din cauza ca nu mai erau asa sanatoase...o masa bine-venita pentru molly si xipho :frog
PS vad ca deja a raspuns Cornel :noroc

Re: salvarea unei plante

din acea planta nu am gasit frunze deloc plutind.acvariul e de 100 litri

Re: salvarea unei plante

le-am taiat si le-am replantat sper sa-si revina si sa faca radacini

Re: salvarea unei plante

din pacate nu stiu denumirea plantei sad

Re: salvarea unei plante

Pai nu-ti spusei eu : bacopa caroliniana. Plantele vor creste, daca au conditii, se vor forma radacini noi, am facut asta (replantare varfurilor) de sute de ori si a mers de fiecare data.  :fok