1 Editat de AlexCT (2013-07-14 15:48)

Subiect: Ajutor !!!

Buna . Ma numesc Alex , sunt din Constanta si am 17 ani . Am un acvariu de 35 litri cu filtru in tetratec400 , pompa de aer tot tetratec si un incalzitor de 40w noname. vreau si eu sfaturi pentru ca ar trebui sa fac . sunt nou .. si imi intretin acvariul din banii mei . voi pune si pozele. doresc sfaturi / critici in legatura cu ce nu e bine si cu ce bine .

Re: Ajutor !!!

Salut Alex! De prezentat te-ai prezentat deja, in alt topic, dar de ce strigi dupa ajutor? smile
   Schimburi de apa, rabdare si citit mult... cam asta e acvaristica, cel putin pentru inceput smile

3

Re: Ajutor !!!

vroiam sa stiu daca am facut bine setupul sau nu . daca trebuie sa modific ceva . daca e ceva care nu e la locul lui . cam asta vroiam eu sa stiu !

4

Re: Ajutor !!!

Sa inteleg ca este acelasi acvariu in ambele poze?

5

Re: Ajutor !!!

da. este acelasi acvariu . poza din fata si poza din spate.

Re: Ajutor !!!

Salut Alex,

Foarte bine pentru un incepator.

Esti pe drumul cel bun, microbul acvaristicii te-a prins.

In functie de ce pesti vei dori sa tii pe viitor, aduna bani pentru unul mai mare, si asta il tii pentru carantina sau maternitate

Iti recomand ceva de la 100-150L in sus pt ca asa nu va trebui sa schimbi foarte des apa.

Ar fi bune sa ai un colant cu decor, iar nisipul (umbrele) acelea di fata nu ar tebui sa le vezi, incerca sa tasesi (reduci grosimea) nisipul de la geamul din fata pana la 2-3 milimetri.

Succes !!!!!!!!!

0740 889 714

7

Re: Ajutor !!!

In primul rand trebuie schimbat substratul cu unul de 2-3 mm, incearca sa grupezi plantele pe specii, scoate si pompa de aer(de ce o folosesti?)

Re: Ajutor !!!

eu zic ca nu neaparat schimbat, avand in vedere ca a dat ceva banuti pe el.

Alex nu stiu daca mai inteles, dar trebui sa aranjezi nisipul oarecum in panta.

iar tot ce e cablu fire, pompe ar trebui sa le maschezi oarecum cu plante.

Tu trebuie sa vezi cat mai putin posibil din partea tehnica in acvariu

0740 889 714

9

Re: Ajutor !!!

de ce sa nu folosesc pompa de aer ?

10

Re: Ajutor !!!

Eu te-am intrebat de ce o folosesti!
Pestii tai au suficient oxigen, prin folosirea ei mai elimini si din co2 necesar plantelor, care oricum este foarte putin.

11

Re: Ajutor !!!

pentru ca atunci cand am cumparat filtrul mi-a fost recomandat sa folosesc o pompa de aer pentru oxigen .

12

Re: Ajutor !!!

DISCUS2012 A scris:

iar nisipul (umbrele) acelea di fata nu ar tebui sa le vezi, incerca sa tasesi (reduci grosimea) nisipul de la geamul din fata pana la 2-3 milimetri.

   Sa reduca granulatia nisipului? :omfg Sau ai vrut sa scrii centimetri?

Re: Ajutor !!!

AlexCT A scris:

doresc sfaturi / critici in legatura cu ce nu e bine si cu ce bine .

Salut. De cand asteptam voi pe cineva care sa-si doreasca sfaturi... dar mai ales critici ( la asta ne pricepem cel mai bine, noi romanii) lol
Lasand gluma la o parte cred ca acele pietre mai mari, rotunde trebuie scoase, pompa de aer este inutila, cat timp filtrul face val nu mai este necesar oxigen si de la ea. Ba mai mult, excesul de 02 oxideaza mai repede elementele din fertilizarea micro si anuleaza co2 din apa. Nevoia de oxigen din bazin este mai mare pe timpul noptii din simplul motiv ca fotosinteza are loc numai in prezenta luminii (deci nu se mai elibereaza oxigen). Nu stiu de ce, dar am eu senzatia ca opresti pompa de oxigen noaptea, asa-i??

DISCUS2012 A scris:

incerca sa tasesi (reduci grosimea) nisipul de la geamul din fata pana la 2-3 milimetri.

Cred ca ai vrut sa spui 2-3 centimetri.

14

Re: Ajutor !!!

nu . nu o opersc decat atunci cand le dau mancare. de exemplu dimineata. si aia pentru 10 minute maxim .

Re: Ajutor !!!

Inseamna ca este pompa de aer din aia silentioasa :sok

16

Re: Ajutor !!!

Este o pompa de aer de la tetratec . si filtrul la fel . filtrul e mai jgomotos ca de are 5 ani ..