1

Subiect: Acvariu 100x50x50

Dupa cum spune titlul as dori sa fac un acvariu de 250 litri 100x50x50 pt pui de ciclide.Am sticla de 8mm credeți ca va tine?Si as vrea sa știu dacă mai pun intaritoare in H sau doar pe diagonala? Astept părerile voastre care ați mai făcut Acvarii si va pricepeti mai bine ca mine.Este primul acvariu care îl fac singur la dimensiunile astea.

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

2

Re: Acvariu 100x50x50

cauta pe google un calculator - aquarium calculator - sau ceva de genul. iti spune acolo ce fel de sticla sa folosesti la ce volum. cat despre intaritoare, parerea mea e sa pui o sticla mai groasa si nu mai ai probleme. dau o forma inestetica in bazin si e pacat.bafta

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

3

Re: Acvariu 100x50x50

Sticla de 8mm cu intaritoare pe lungime sau sticla de 10mm fara intaritoare.

4 Editat de gogosanuc (2013-07-15 01:17)

Re: Acvariu 100x50x50

Prietene nu te incurca cu sticla de 8 mm.Daca pui de 8 mm trebuie intaritoare si da tine.Eu am avut un bazin similar cu cel ce vrei sa il faci dar am utilizat sticla de 10 mm si  am dormit linistit(cu mici exceptii) . Aveam cosmaruri uneori ca se dezlipeste bazinul si ca am facut inundatie de imi era frica dimineata sa deschid ochii:)).Oricum daca te hotarasti la sticla de 8 mm(nu iti recomand)pune intaritoare  in H .La 10 mm nu iti trebuie intaritoare(este mai estetic)!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

5

Re: Acvariu 100x50x50

Multumesc dar am sticla de 8mm.

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

6

Re: Acvariu 100x50x50

Între timp bazinul lam făcut cu sticla de 8mm lam lăsat la uscat 1 săptămâna si iam lipit si un decor 3D făcut de mine o sa pun poze

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

7

Re: Acvariu 100x50x50

Poze cu bazinul

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

8

Re: Acvariu 100x50x50

2

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

9

Re: Acvariu 100x50x50

3

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

10

Re: Acvariu 100x50x50

O sa ii fac si un capac tot din sticla si o sa pun autocolant negru pe el.Astazi ma apuc de el o sa pun poze sper sa iasă bine capacul in fac si sticla de 6 mm pe care la fel o am.

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

11

Re: Acvariu 100x50x50

Ai pus apa in el? Ce burta face? Teoria spune ca daca e mai mica decat jumatate din grosimea sticlei, e safe.

12

Re: Acvariu 100x50x50

Da am pus apa in el.Nu are burta deloc nici macar 1mm

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)

Re: Acvariu 100x50x50

Ca sa dormi linistit pune tranversalele  de sticla caci in timp lipitura sticla-plastic cedeaza .Tot pt linistea ta am vazut la cineva acvariu ca al tau din sticla de 8mm fara intaritoare, facuse oleaca de burta dar tine de vreo 7-8 ani.

14

Re: Acvariu 100x50x50

Dar are intarituri destul de bine puse cred eu.deocamdata nici o problema...... :apl

Nimeni nu moare virgin......viata io trage fiecariua cel putin odata.....:)