21

Re: iluminare acvariu

Marius, colegul @imarian se grabeste putin in formulari big_smile Mie mi-a spus ca Osram nu fabrica tuburi T5 de 35W, ba fabrica, dar la alte dimensiuni, respectiv 1449 mm. Tuburile 35W - 742mm sunt tuburi speciale pentru acvaristica (JBL, Juwel etc).

22 Editat de MariusMinu (2013-07-15 13:48)

Re: iluminare acvariu

M-am mai linistit...Am crezut ca are ceva cu mine lol Acum cateva zile facea referire la niste subiecte kilometrice postate unde nu trebuie si ma simteam cu musca pe caciula :-

23 Editat de imarian (2013-07-15 17:02)

Re: iluminare acvariu

Din postarea nr.4 mi-a ramas intiparit pe retina T5. Plus ca aveam in cap comparatia T5 vs T8 din care iese invingator T5.

@Ancistrus
Din moment ce ce discuta de un acvariu de 80cm nu era normal sa se discute de neoane pentru acest acvariu? Chiar ti-am mentionat asta in postul nr.16

@MariusMinu
:-

Re: iluminare acvariu

T5 este mult mai bun decat T8, as indrazni ca este mai bun si decat hqi cu toate ca nu am avut astfel de lampi. Nu este planta care sa nu creasca sub lumina de T5... Dar ca o parere pesonala, indiferent de tipul neonului, fie ca este T8 sau T5 puneti 830 pe spate si 865  pe fata, in felul asta stoarceti maximum de potential de la ele. Astea sau mai spus deja... si o mai spun si eu inca o data....

25

Re: iluminare acvariu

Daca ai posibilitatea, mergi pe neoanele de 35W, 742 mm. Intr-adevar, sunt mai scumpe, deoarece sunt neoane atipice. Nu vei gasi la Osram.
Acvariul din semnatura este iluminat de 2 astfel de neoane (Juwel Day Light + Nature). Primul are 9000K, cel de al doilea 4000K, acesta fiind pus pe spate.
Daca ti se par prea scumpe (in jur de 80 lei/buc), mergi pe 3x24W Osram (1x830, 2x865).
@Marius - verifica putin lumenii la 830, apoi la 865 (vorbim numai de tuburi T5).

26 Editat de MariusMinu (2013-07-15 19:55)

Re: iluminare acvariu

830 de 39 W are 3100 lm si 865 tot de 39 W are 2850 lm.
Neonul 830 este mai luminos, dar el are multa lumina rosie decat albastra. Neonul 865 este mai putin luminos dar are mai multe lumina albastra decat rosie.
Cand am neclaritati cu privire la lumina fug la colegul Paul care stie sa se joace cu jucariile astea...si iata ce ne spune

Paul Hencz A scris:

intensitatea luminii scade la trecerea prin apa in functie de lungimea de unda in special si apoi de frecventa spectrului, avem asa:
- lumina rosie scade cu 50% in doar 30 cm coloana de apa
- portocalie scade cu 25% in aprox. 40 cm coloana de apa
- galbena scade cu 10% in aprox. 90-95 cm coloana de apa
- verde scade cu 1% in aproximativ 100cm coloana de apa
- albastru scade cu mai putin de 0,5% intr-un metru de apa

Daca va apucati sa faceti socotelile o sa vedeti ca neonul 865 (care are mai putini lumeni) este de cel putin 10 ori mai bun decat 830 cand vine de penetrarea coloanei de apa...

Re: iluminare acvariu

buna din nou !
am ajuns acasa si am vazut exact ce neon am ....este un t5/840 r1511 Duralamp..... daca mai pun un t8 e ok sau sa mai pun tot un t5?...pe acesta l-am folosit aproximativ 3 luni ...cred ca mai e inca bun....va rog un raspuns daca se poate

28

Re: iluminare acvariu

Ti-a recomadat Visiniu mai sus o combinatie testata de el (ai deja pe cel de 4.000K). Mergi tot pe T5
Daca pe viitor vei simti ca iti trebuie mai multa lumina poti adauga reflectoare.

29

Re: iluminare acvariu

salut. eu am 2 tuburi osram 39w 865 HO t5 la acvariu cu lungimea de 80 cm. deci ies in exterior cu aproape 7-8 cm in fiecare parte cu tot cu capac. insa pe 865 meu scrie ca are 3325 lumeni.

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

30

Re: iluminare acvariu

Este maximul ala, vezi ca am pus eu un link mai sus cu brosura Osram. Este flux nominal 2850 si maxim 3325 (iar pt 830 este 3100 si respectiv 3500). Maximul este atins la temp ambientala de ~35gr Celsius

31

Re: iluminare acvariu

Marius... arunca un ochi aici la tuburile Osram 865
http://www.acvariidevis.ro/uploads/tubu … scente.pdf

Vezi cat e albastru, cat rosu.... cum e balanta smile
Tuburile de 6500 K sunt considerate, datorita spectrului, tuburile cele mai echilibrate. Asta in cazul in care folosesti un singur neon, bec, etc.

Re: iluminare acvariu

nu gasesc in tot Iasul cine ma poate sfatui unde gasesc. ...

33 Editat de MariusMinu (2013-07-15 20:19)

Re: iluminare acvariu

George tocmai ce am vazut...ca am dreptate :fok la 865 este mult mai multa lumina albastra decat la 830. Probabil exprimarea este un pic prea ca la tara ( nu am studii in domeniu), dar ideea principala ramane...
@ vivipasion comanda on-line de la marbotrade, eu de acolo am luat

34

Re: iluminare acvariu

Deci pana la urma, Marius, care lumineaza mai tare ? 830 sau 865 ?
Post 13 sau 26 ?  smile

35

Re: iluminare acvariu

865 are multa lumina albastra si penetrare mai mare.
830 are penetrare mai redusa, dar ofera plantelor rosul necesar dezvoltarii radacinilor, cresterii in inaltime...sunt detalii complete in articolul de pe site.
Ambele culori, rosu si albastru, sunt necesare plantelor si de aceea este preferata combinatia de neoane reci si calde. Cum s-ar zice se completeaza unul pe celalalt.

@Vivipasion foloseste cu incredere comertul online

36 Editat de MariusMinu (2013-07-15 23:26)

Re: iluminare acvariu

830 lumineaza mai tare si 865 patrunde mai bine prin coloana de apa. Raspuns corect postarea 13 si postarea 26. Multumit George? smile
Am mai purtat discutiile astea cu domnul Radu si danielt wink si atunci faceam parte tot din echipa castigatoare...  ^:)^

37

Re: iluminare acvariu

MariusMinu A scris:

830 lumineaza mai tare si 865 patrunde mai bine prin coloana de apa. Raspuns corect postarea 13 si postarea 26. Multumit George? smile

:noroc

38

Re: iluminare acvariu

Buna Ziua,
a venit timpul sa Modific iluminatul la acvariul meu de incepator.
As dori niste sfaturi din experienta voastra cu marimile tuburilor de neon.
despre Acvariu:
Diversa 60x30x30 cu geam curbat cu Iluminat standard un T8 de 15W.
dupa ce am citit articolele de pe aici despre iluminat am hotarat sa modific iluminatul pe capacul original si sa trec pe T5 x 2
Nelamurirea care a servit drept cauza  la aceasta postare este urmatoarea:
Ce Marime a tuburilor de  T5 sunt cele mai comune sau compatibile cu 60 cm ai acvariului meu?
T5 24W 438mm
T5 24W 549mm
T5 28W 590mm
nu pot sa ma decid care din ele este cel mai comun. un sfat va rog?
inca ceva...Socluri duble daca gasesc pe undeva?

39

Re: iluminare acvariu

T5 24W 549 mm este cel mai comun (ti-as recomanda sa mergi pe astea).

40

Re: iluminare acvariu

Multumesc, cred ca pe asta am sa si raman.
pt ele am sa am nevoie de :
Balast electronic pentru 2 tuburi fluorescente + Socluri duble
Va rog sa imi spuneti daca imi scapa ceva sau poate chiar  sa imi spuneti unde gasesc  toate astea la preturi mai bune sau.... mai potrivite dpdv raport Pret/Calitate...