1 Editat de florinv2006 (2010-02-04 22:46)

Subiect: O noua amenajare

Acvariu Cayman 60 Profesional, de 75 l, cu filtru BlueWave 05, (3 medii de filtrare + carbune activ si incalzitor), substrat jbl, sitem CO2 Tetra Plant CO2 Optimat.
Pesti: 4 zebre, 2 xipho, 2 platy,10-13 gupy, 6 rodostomus.
Urmeaza sa iau 6-10 neoni, si 2 perechi de scalari,caut ingerul cu vela neagra si diamant.
Plante:
Limnophila Aromatica, Didiplis Diandra, Pogostemon Helferi, Blyxa Japonica,Alternanthera sessilis, Alternanthera reineckii roseafolia, Echinodorus tenellus,  Cryptocoryne ciliata, Cabomba caroliniana, Anubias.
Pozele nu sunt foarte clare, probabil din cauza aparatului. Dupa ce o sa fac unele cu un aparat profi intentionez sa particip la concurs.
Astept sugesti si propuneri. Multumesc.

Re: O noua amenajare

1

Re: O noua amenajare

2

Re: O noua amenajare

3

Re: O noua amenajare

4

Re: O noua amenajare

5

Re: O noua amenajare

6

Re: O noua amenajare

7

Re: O noua amenajare

8

Re: O noua amenajare

9

11

Re: O noua amenajare

arata calumea smile
felicitari
ce nu imi place ?
colantul ala cu corali...incearca sa pui un colant cu plante sau unul negru ca ai acvariu de apa dulce nu marin

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: O noua amenajare

10

Re: O noua amenajare

11

Re: O noua amenajare

o sa schimb decorul.ms

15

Re: O noua amenajare

la fel ca tine am si eu filtrul pozitionat si tot negru...am optat pentru negru in partile descoperite din stanga si dreapta filtrului, si a iesit bine creand o continuitate de culoare.poti vedea pozele mele!in rest este frumos.bafta in viitor!:)

16

Re: O noua amenajare

dc ai bagat carbune activ in filtru?
il folosesti dupa ce faci un tratament in acvariu si vrei sa indepartezi resturile de medicamente.

Re: O noua amenajare

asa e compartimentat.  Dupa un tratament pun un filtru cu carbune nou.

18

Re: O noua amenajare

faci cum crezi dar nu este bine ...

19

Re: O noua amenajare

florinv2006 A scris:

asa e compartimentat.  Dupa un tratament pun un filtru cu carbune nou.

Ce nu ti-a spus colegul nostru Timi este ca acel carbon activ din filtru iti neutralizeaza toti fertilizantii care ii pui tu in apa...cu alte cuvinte fertilizezi degeaba, cam tarziu am aflat si eu asta. Eu am inlocuit carbonul activ cu sera siporax, este cel mai bun pentru filtrarea biologica.

20 Editat de florinv2006 (2010-02-05 22:59)

Re: O noua amenajare

da, la acest aspect nu m-am gandit.Am deja un compartiment cu granule de ceramica  si unul cu bile de plastic cred. o sa caut un burete care sa se potriveasca in compartimentul respectiv, acolo este si pompa de apa. Multam.