1

Subiect: Buturuga suspecta...

Salut.
Astazi mi-am cumparat o buturuga de la un pet shop din Constanta, toate bune si frumoase, ajung cu ea acasa ii fac un 'dus' , o bag la apa sa vad daca pluteste(nu plutea). O curat sub apa de acele aschii si de unele bucatele care se desprindeau foarte usor, dar parca nu se mai terminau...acum dupa ce am curatat-o dau usor cu mana pe ea, si vad ca acele aschii foarte mici nu disparusera in totalitate...
Problema este ca nici macar nu stiu daca a fost tratata...am intrebat-o pe vanzatoare daca a fost tratata, dar habar nu avea...dar vazand ca are o eticheta JBL m-am gandit ca este ok daca o cumpar...
Intrebarea suna in felul irmator: Credeti ca este necesar sa o fierb?
Ce sa ii fac ca sa dispara acele aschii dupa ea?

Si ca sa numai deschid alt topic, scriu tot aici.
Tot in legatura cu niste radacini: am dat comanda de net de 2 radacini branch wood, le-am spalat, le-am lasat sub apa, si plutesc.
Ce sa le fac sa nu mi se ridice la suprafata in acvariu?

Multumesc.

2 Editat de Ancistrus (2013-07-18 22:22)

Re: Buturuga suspecta...

Alex93 A scris:

Ce sa ii fac ca sa dispara acele aschii dupa ea?

   Acele "aschii" ii dau naturalete! De ce vrei sa scapi de ele?

Alex93 A scris:

Ce sa le fac sa nu mi se ridice la suprafata in acvariu?

   Sa le tii scufundate fortat pana raman asa smile

PS: Tare titlul "Buturuga suspecta... " lol

3

Re: Buturuga suspecta...

Ok...
Dar ar trebuii fiarta?

4

Re: Buturuga suspecta...

salut Alex. si eu sunt din constanta ? de la ce petshop daca vrei iti recomand un petshop bun in constanta si un nene care e acolo si poate ne vedem si facem schimb de experienta si de idei , impresii chestii.

Re: Buturuga suspecta...

Alex93 A scris:

Ok...
Dar ar trebuii fiarta?

   Fierbi buturuga ca sa-i desfaci fibrele, sa se scufunde mai repede si sa distrugi bacteriile de pe ea, dar daca e voluminoasa o fierbi o luna big_smile

AlexCT A scris:

salut Alex. si eu sunt din constanta ?

   Il intrebi sau ii spui treaba asta? lol

6

Re: Buturuga suspecta...

Las'o asa cum e...
Mai bine sta 'scufundata' cateva zile... smile

7

Re: Buturuga suspecta...

Daca buturuga e de la jbl presupun ca este ok sa o bagi direct in acvariu.nu cred ca mai necesita alte interventii,sigur sigur e tratata.
Referitor la radacinile care nu se scufunda,ca sa realizezi asta mai repede le poti fierbe sau scufunda in apa fiarta

8 Editat de octavian (2013-07-19 14:47)

Re: Buturuga suspecta...

Scuze pentru postarea dubla