1 Editat de george.r (2013-07-23 02:03)

Subiect: Barbus tetrazona+creveti=?

Salutare!
As vrea sa iau cativa creveti (7-8 buc) si teoretic sunt sanse 50% sa fie ok cu barbus tetrazona. Daca ati avut tetrazona cu creveti sau ati vazut la cineva in acvariu, va rog sa imi spuneti si mie cum se inteleg.
Acvariu 126L brut, filtru extern jbl e901, cateva plantute, o crenguta. Iluminare slaba spre foarte slaba: 2*18W.
Va multumesc!

L.E.: Din ce am mai citit sunt cazuri in care crevetii nu sunt atacati de tetrazona si cazuri in care sunt doar o "masa copioasa". Exista vreo metoda de introducere a crevetilor in acvariu care sa creasca sansele de non-agresivitate din parte tetrazonelor?

Re: Barbus tetrazona+creveti=?

Eu unul bag crevetii in bazin cu lumina oprita pentru ca pestii sunt invatati ca de sus vine mancarea si prefer sa nu-i vada pe creveti venind din acea directie lol ...dar eu am neoni in bazin. Barbus tetrazona este mai agresiv si creste mai mare decat un neon tetra, zic ca sansele sunt 90 % sa fie mancati crevetii. Daca ai mult moss sansele pot creste dar raman totusi defavorabile crevetilor. O masa copioasa dar cam scumpa, zic eu...

3

Re: Barbus tetrazona+creveti=?

Moss nu am in acvariu, inseamna ca sansele de supravietuire scad si mai mult. Chiar voiam sa iau si ceva creveti, dar cred ca mi-am facut sperante aiurea.

4 Editat de MariusMinu (2013-07-23 11:08)

Re: Barbus tetrazona+creveti=?

Eu mereu mi-am dorit creveti in bazin atat pentru aspect cat si pentru ca sunt un real ajutor in lupta cu algele, asa ca am cautat pesti compatibili (acum ii tin cu neoni si otto). In trecut am avut si barbus tertazona, cat au fost pui erau ok, dar cand s-au marit i-am dat ca nu prea mai imi placeau.(pe vremea aia nu aveam creveti)