1

Subiect: filtrtu aquael uni uv 500

buna am revenit cu o noua intrebare e bun de ceva filtrul aquael uni uv 500 pentru un acvariu de 120l ?ma refer la filtrare nu la uv care stiu ca nu e bun de nimic.inainte aveam un filtru diversa claro 1000 care s-a stricat si parca debitul mergea mai tare decat la aquael care e pus pe maxim.

Re: filtrtu aquael uni uv 500

alexr A scris:

ma refer la filtrare nu la uv care stiu ca nu e bun de nimic.

   Sigur UV nu este bun de nimic?

3

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Ancistrus A scris:
alexr A scris:

ma refer la filtrare nu la uv care stiu ca nu e bun de nimic.

   Sigur UV nu este bun de nimic?

nu stiu asa am auzit de la unii posesori ca uv filtrului sunt simple leduri

4

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Da si mie mai de mult mi s-a spus ca filtru UV nu e bun de nimic.Dar pentru volum acvariului pe care il ai tu eu iti recomand unul extern.

Calitatea se plateste!

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Tudor103 A scris:

Da si mie mai de mult mi s-a spus ca filtru UV nu e bun de nimic.

   Cel care ti-a spus asta banuiesc ca ti-a spus la ureche, ca daca-l auzea careva incepea comedia lol

6

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Ancistrus A scris:
Tudor103 A scris:

Da si mie mai de mult mi s-a spus ca filtru UV nu e bun de nimic.

   Cel care ti-a spus asta banuiesc ca ti-a spus la ureche, ca daca-l auzea careva incepea comedia lol

In comcluzie filtrul e bun de ceva ? Tinand cont ca debitul e foarte mic

7

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Dupa mine nu pentru acvariul tau avand un debit destul de mic si suprafata de filtrare de asemeni cam mica.Incearca unul extern chiar daca dai mai multi bani,dar e o investitie care te tine.

Calitatea se plateste!

8

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Tudor103 A scris:

Dupa mine nu pentru acvariul tau avand un debit destul de mic si suprafata de filtrare de asemeni cam mica.Incearca unul extern chiar daca dai mai multi bani,dar e o investitie care te tine.

ms mult da nu am bani pt unul extern am posibilitatea sa imi iau un aquael fan 3 ar fi mai bun?

9

Re: filtrtu aquael uni uv 500

vorbim pm

Calitatea se plateste!

10 Editat de bebe panait (2013-08-01 22:00)

Re: filtrtu aquael uni uv 500

Salut ! Daca poti ia filtrul urmator din serie aquael uni 750 model fara UV, care poate face fata la acvariul tau de 120l . Am folosit si eu 2 ani un asemenea filtru la un acvariu EHEIM PRO 80 de 126L, cu vivipari si  am fost multumit de el. Versiunea cu UV este o gluma de marketing: diode UV de 250 miliWatt, 2 la modelul UV500 si 4 la modelul 750, diode care la 1 an de functionare non stop trebuie schimbate deoarece nu mai lumineaza corespunzator, la fel ca becurile UV. :noroc