1

Subiect: incercare acvariu marin

Buna tuturor. Am avut un acvariu cu ciclide africane si m-am decis sa fac pasul spre acvaristica marina.
Momentan nu am nici un peste in acvariu, deoarece aste inca in perioada de ciclare (acum 1 saptamana i-am dat drumul).
Ca descriere a setupului:
- acvariu 240 l
- blue skimmer 550 de la Ferplast
- canistra fluval 405
- material filtrant Matrix
- filtru intern Jewel, debit 1000 L/h
- aproximativ 35 kg piatra vie
- neoane blue si marin, jewel T5, 54 W
- chiller Hailea
- ca vietuitoare am momentan 1 crab, stelute de mare de talie mica, stomatella, pagurus, iar ce mai traieste in piatra vie inca nu s-a aratat.
Ca incepator voi incepe cu clown fish si corali zoas.

2

Re: incercare acvariu marin

Ceva poze plus costuri ,ca ma bate si pe mine gandul sa trec de la buruieni la muraturi. :scool

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

3

Re: incercare acvariu marin

aproximativ 1500 E

4

Re: incercare acvariu marin

Raman la balariile mele...

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: incercare acvariu marin

radulary A scris:

Raman la balariile mele...

   In general nu sunt de acord cu Radu... dar de data asta nici eu nu o puteam spune mai bine!

Re: incercare acvariu marin

Imi place cum arata.De costuri...nu vreua sa stiu smile .Abia astept sa il vad cu pesti.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7

Re: incercare acvariu marin

Inca este forma primitiva fara corali, pesti si alte vietuitoare. Mai dureaza ceva timp pana se face ciclarea. Ca si costuri, am avut candva acvariu plantat si per ansamblu, calculand costurile de intretinere ale sale cam tot acolo ma ajungea in ceea ce priveste costurile, plus ca nu ma omor dupa plantate (nu vreau sa jignesc pe nimeni).

8

Re: incercare acvariu marin

Sincer ..nici mie nu-mi plac castraveti (nu vreau sa jignesc pe nimeni). e dragut proiectul tau ..asteptam poze cu evolutia. Ps din ce stiu eu pentru o dezvoltare armonioasa ai nevoie de mai multa lumina.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

Re: incercare acvariu marin

canistra aia nu stiu cat va face fata cand vei introduce si fauna
chillerul e binevenit dar nu indispensabil...randament la fel de bun am obtinut cu 2 ventilatoare
poti pastra canistra ca si reactor(impropriu spus)
ar fi bine sa iti faci si un refugiu....ph-ul dupa cum e stiu seara scade..cu un refugiu(acesta fiind luminat invers programului de acvariu va mentine un ph aproimativ stabil...fara caderi masive de ph
ai ami modificat rockscape-ul intre timp??
asteptam poze noi

10

Re: incercare acvariu marin

Stiu ca un refugiu ma scuteste un efort suplimentar si este necesar spre obligatoriu, il am in proiect, dar din lipsa de spatiu am acceptat compromisul cu canistra. Am introdus intre timp corali (GSP, zoasi pentru inceput) si un clown. momentan canistra face fata, dar are zilele numarate.