Subiect: cum cresc pestii?....

salut,
am o nelamurire....
de cind am acvariul, aprox 6 luni, am impresia ca botia nu cresc....
ca sa explic mai bine, de la inceputl acvariului, pe linga alte specii am hoplo si botia. ambele specii au fost puse in acvariu in acelasi moment. treaba e ca hoplo s-au dublat cel putin ca dimensiuni, pe cind botia am impresia ca sint tot la fel.... sad
au rata de crestere mai mica sau ce? nu ma prind....
merci!

Re: cum cresc pestii?....

"Botia", daca te referi la Chromobotia macracanthus, au un ritm de crestere mai lent fata de alte specii.
   Ce dimensiuni are acvariul? Cu ce ii hranesti?

Re: cum cresc pestii?....

acvariul are 72 litri plantat (nu cit de mult as vrea dar...), filtrare permanenta, schimb de apa minim 30% la maxim 2 sapt.
hrana, atit pentru ei cit si pentru restul: fulgi, granule, pelete cu spirulina si larve de tintari rosii congelate.
cel mai mult, in 6 luni de zile au crescut hoplo si gourami albastru, botia nu prea mi se pare. cit ce priveste molly si guppy, ei cred ca sint deja la maxim smile

Re: cum cresc pestii?....

xchristty A scris:

acvariul are 72 litri

xchristty A scris:

in 6 luni de zile au crescut hoplo si gourami albastru, botia nu prea mi se pare. cit ce priveste molly si guppy, ei cred ca sint deja la maxim smile

   Hoplo, gurami, botia, molly... si alti pesti, toate astea in doar 72 litri? Exista si un efect de oprire din crestere, "ramasi in urma", si din cauza suprapopularii. Cam cati pesti ai in total in acvariul asta?

Re: cum cresc pestii?....

12 bucati in total....