1 Editat de AQUA'BIO (2013-07-25 01:47)

Subiect: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

In primul rand :

   Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru ajutorul pe care mi-l veti oferi in viitor!

   Inca de la inceput va rog sa fiti intelegatori, daca voi da dovada de nestiinta, sau daca, din viteza ma voi exprima gresit sau ambigu! Eu va promit ca voi face tot posibilul sa fiu la inaltime, atat cat imi permit cunostintele acvaristice si inteligenta!

   Dupa cum v-ati dat seama este vorba de 2 acvarii : unul plantat mai bine, daca o sa imi reuseasca visul si altul plantat mai putin, cat sa ofere un habitat ok pentru puisori si creveti!...

        1. = 144 litrii sticla 43 kg   si   2. = 30 litrii (aproximativ) sticla 10 kg

   Bunnnn………… Dupa lungi cautari am reusit sa comand o comoda pentru acvariu, cat se poate de frumoasa si cat se poate de ieftina…… + o polita de perete, care sa sustina acvariul mai mic!

Continuare...

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Bine ai venit... AQUA'BIO big_smile
   Continuarea banuiesc ca va fi si cu poze smile

3

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Mda, m-am tot uitat dar lipsea poza cu "Proiectu' big_smile "

   Dintr-un motiv necunoscut mie, poza atasata, primului meu mesaj, nu a aparut! O voi atasa din nou, sper ca de aceasta data sa fie ok

   Din pacate momentan vor incepe intrebarile! Ulterior dupa ce o sa imi vina comoda vor incepe si pozele! Nu mai zic dupa ce o sa fac si acvariile!.....

Continuare...

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

4 Editat de AQUA'BIO (2013-07-25 02:44)

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

neutral OK : Cum ati proceda voi pentru construirea acvariilor!?

   Comanda in bucuresti!? ; Constructie proprie........?

   Cam cat ar costa cele 2 acvarii!????? : Macar un aproximativ, sa imi dau si eu seama cam la ce sa ma astept,,,.....

   Cel mare sticla de 10mm cu laterale mici de 8 mm sau de 6 mm (daca e posibila combinatia)

   Cel mic sticla de 8 cu laterale de 6 sau din sticla de 6 total daca se poate sa sustina apa fara intarituri!…….

   (NU doresc intarituri la nici unul dintre ele din acest motiv le voi face din sticla mai groasa daca e nevoie!)

   Mentionez ca fiecare acvariu va avea (pe langa capac) un filtru intern (adancime intre 5 si 8-10 cm) pe peretele din spate facut din plastic! Cred ca din acelasi plastic se face si capacul …….. Pentru acvariul mare cred ca voi lua si un filtru extern daca va fi necesar si filtru interior va functiona in continuare ca un prefiltru………

   Astept pentru inceput raspunsuri, idei si intre timp sper sa imi vina si comoda plus raftul si voi reveni cu poza (primilor pasi) amplasarii lor!

   Va multumesc si va urez o seara placuta!

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

AQUA'BIO A scris:

Cel mare sticla de 10cm cu laterale mici de 8 cm sau de 6 cm (daca e posibila combinatia)

   Daca tot te vrei asa calculat, macar spune-le milimetri lol
   Nu combina grosimile de sticla!

6

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Ancistrus A scris:
AQUA'BIO A scris:

Cel mare sticla de 10cm cu laterale mici de 8 cm sau de 6 cm (daca e posibila combinatia)

   Daca tot te vrei asa calculat, macar spune-le milimetri lol
   Nu combina grosimile de sticla!


LOL , am corectat tot repejor  :pp

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

7 Editat de MariusMinu (2013-07-25 12:32)

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Salut si bine ai venit!

AQUA'BIO A scris:

Cum ati proceda voi pentru construirea acvariilor!?

   Comanda in bucuresti!? ; Constructie proprie........?

Nu ar strica o vizita prin hornbach sa vezi acvariile (doar sticla lipita, fara capac)...Se merita sa-ti faci singur atunci cand este vorba de acvarii mari (de exemplu 240 litri sau mai mare). La astea mai mici este mai mare daraua decat ocaua...

8 Editat de LupuMoralist (2013-07-25 14:30)

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

salut. aceeasi recomandare o am si eu: hornbach. au o gama variata de acvarii, atat la set complet (capac, lumina, filtru, etc) cat si separat. la comoda acvariului de 146 litri, ai nevoie de o constructie mai speciala: doua intarituri perpendiculare (care se sprijina pe podea) la distante egale si in spate sa nu pui placaj subtire, ca la mobila. trebuie tot o bucata de pal. in concluzie, o sa ai patru pereti perpendiculari peste care o sa vina blatul. astfel, vei preveni deformarea lui.

Pescar hoinar

9

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Salut!

Nu cred ca polita o sa tina un acvariu de 32 L + substrat + altele.

10

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Da, o sa vizitez si hornbach inainte sa iau o hotarare referitor la provenienta acvariilor mele! Merita sa incerc....

Referitor la comoda, multumesc pentru sfaturi, iar din cauza ca nu ma pricep foarte bine la cat de rezistent este palul si trebuie sa recunosc , ca mai mult si din frica, am cerut dublari aproape peste tot.........in felul urmator :
1. Blaturile superior si inferior sunt dublate (18*2)
2. Partile laterale sunt si ele dublate!
3. Pe mijloc exista o placa 18 pe care sunt prinse politele stanga dreapta! (ea avand rol despartitor dar si de sustinere impotriva curbarii)
4. M-am gandit si eu ca spatele din placaj nu este trainic pentru sustinere acvariu si pentru consolidare am insistat sa foloseasca o placa de pal 18.....
5. pentru reglajul stabilitatii exista 6 picioare imitatie aluminiu 75mm x 75mm x 40mm dispuse stanga, dreapta si mijloc!

Referitor la polita, dupa cum spune si mihai sunt si eu foarte sceptic in respectiva sustinere! :

Totusi am fost asigurat de cel care face comoda ca o sa vine cu un raft care are 2 piroane ce vin infipte in beton, iar ulterior sunt mascate de doua placi de pal lipite ............. care ar putea sustine cel putin 70 de kg

Din punctul meu de vedere ideea este putin S.F. dar astept sa vedem .... omu parea foarte convins de piroanele lui.............

Altfel spus, sa ascunzi 2 piroane intre 2 placi de pal de 18, sa sustina si greutatea si sa arate si bine......... :apl


Pana atunci am o mica intrebare! :

- Credeti ca pentru acvariul mare, un geam fata plus laterale din sticla crystal fara tenta de verde, ar face vre-o diferenta majora in frumusetea acvariului!?

Daca diferenta de bani nu ar fi enorma, iar diferenta vizuala ar fi de luat in calcul, as face acest efort, din acest motiv intreb!

Acvariul va avea fundal negru si substrat de culoarea argilei....... Siliconul l-as dori transparent, dar nu stiu daca exista o lipitura invizibila din silicon transparent........ si deci daca nu exista, atunci voi alege silicon negru!

Astept raspunsuri.......
Va urez o seara placuta!
.

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

11 Editat de AQUA'BIO (2013-08-23 16:34)

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Dupa lungi asteptari (dar si un concediu placut) a venit mobila pentru acvariu!

Pana la urma am schimbat si mobila lui Noro si am pus una cu geam sablat, sa nu isi mai faca el de treaba pe rafrutile de sub colivie!

Comoda mai scumpa decat trebuia sa fie, dar trebuie sa recunosc foarte stabila (pare sa fie si foarte rezistenta , dublata peste tot 36mm si destul de grea pentru o comoda de aceste dimensiuni...)

Pana aici toate si frumoase :apl  ! Cand am masurat insa blatul superior al comodei dimensiunile erau 92*47 , schema mea era 92*42...... da daca skema lui e 92*47 nu avem ce face!  ^:)^

Acum daca a venit mobila, In zilele urmatoare sper, pana in ziua mea , sa vina si acvariul!

(Raftul pentru acvariul mic nu a mai venit pentru ca s-a razgandit omul! A zis ca si-a dat seama ca nu o sa tina si sa caut alta metoda! Deci ce alta metoda as putea folosi cornier cumva ascuns/........ nu stiu , poate aveti idei!?)

Am fost prin hornbach si prin Maxi pet (parca ii zice) si am observat ca acvariile sunt subdimensionate referitor la grosimea sticlei! Sau cel putin asa mi se pare mie! Si referitor la dimensiune parca nu mi-ar placea sa fie acvariul putin mai mare sau putin mai mic decat blatul comodei!...
.....aaaa si preturile sunt destul de mari avand in vedere ca sticla este de 6mm... nu mai zic, daca iei totul cu capac neoane filtru ce mai ofera ei acolo, incalzitor materiale filtrante bonus mancare.... deja e multisor de tot!

Cred ca pana la urma voi face comanda de sticla la o fabrica de langa bucuresti, ulterior voi cauta sa vad cine ma poate ajuta cu lipitul, iar capacul, filtrul si rama de jos ce acopera substratul voi incerca sa le proiectez dupa necesitati....

Ok astea fiind spuse voi incepe sa caut fabrici de sticla si preturi

Daca aveti idei, sfaturi ...... sticla, cantuire, silicon, lipire, plastic pentru capac..... eu le astept cu mare interes!

AAA o ultima rugaminte, aveti idee cu ce fel de adeziv se poate lipi plasticul, sa nu fie ulterior toxic pentru acvariu!? (asa cum este si siliconul special pentru acvarii!)

Va multumesc anticipat si astept raspunsuri!
.

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

12

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Scuze dar iar nu a aparut poza! nici la reeditare! acum sper sa apara.....

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

13

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

http://cristalbrad.ro/contact/  pt geam, cantuire s.a.m.d.


http://www.geplast.ro/contact pt komatex-ul capacului, nu stiu sa-ti spun preturile exacte, dar stiu ca nu vand bucati cu o lungime mai mica de 2000 mm, latime mai mica de 80mm (maxim 50 ron o astfel de bucata)

http://magazin.geplast.ro/adezivi-pvc preturi adezivi pentru komatex, sau poti vorbi cu colegii de pe forum care se ocupa cu manufacturarea lor


http://pepika.ro/21-Acvaristica/506~Exe … arent.html  siliconul, plus ca Daniel e un mare om, pasionat de acvaristica si alte animale (eu am mers la ei pt o punga de aquabasis si am stat 2 ore de vorba cu Daniel despre ce vreau si ce-mi trebuie - am lamurit multe lucruri)

Legat de lipire, poti cere ajutorul unui coleg de pe forum sau poti sa cauti pe youtube cum sa-l lipesti singur (nu e recomandat daca nu ai mai lipit pana acum, dar e nevoie si de cutezatori in orice domeniu).

Acvariile din HB sau MaxiPet au preturi bunicele si sunt facute sa reziste, nu stiu de ce ti se pare ca e sticla subtire.

14

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

xgrec A scris:

............. Acvariile din HB sau MaxiPet au preturi bunicele si sunt facute sa reziste, nu stiu de ce ti se pare ca e sticla subtire.

In primul rand, multumesc pentru raspuns si linkuri! De luni voi incepe cautarile! Poate reusesc sa fac si comanda de geam si silicon!

Am o nedumerire pentru calcularea dimensiunilor acvariului! :

1. Blatul acvariului cuprinsa intre cele 4 laterale (fata, spate stanga, dreapta), iar lateralele mici intre fata si spate!?
2. Cele 4 laterale suspendate pe Blat (si cele mici cuprinse intre fata si spate)!?
3. Sau lateralele mici suspendate pe blat si toate cuprinse intre fata si spate!?

Eu as tinde (nu stiu de ce) sa aleg varianta 1, dar NU stiu care dintre variante este cea mai buna!

Mai am o nedumerire! Care este grosimea pe care trebuie sa o aiba stratul  de silicon dintre geamuri, dupa lipire (1, 2 sau 3mm sau nu conteaza...??)!? Daca strang geamurile si iese siliconul de aproape se ating, ma gandesc ca nu e bine.... hmm

Am nevoie de aceste necunoscute, ca sa pot calcula dimensiunile clare ale celor 5 foi de sticla (sa nu ma trezesc cu greseli dupa aia sa ma coste!...)!

P.S. : Raspuns pentru Xgrec : Da, cred ca sunt facute sa tina, dar nu stiu de cand aud de sticla de 6 mm parca mi se face pielea gaina! Mi-e teama sa nu faca burta........... nici ideea de intaritoare nu ma incalzeste..... mi se pare mai buna ideea : mai bine mai sigur decat cu teama ca se sparge!...

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

15 Editat de george.r (2013-08-26 03:44)

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

"2. Cele 4 laterale suspendate pe Blat (si cele mici cuprinse intre fata si spate)" - din cate am vazut si eu.
Grosimea statului de silicon, din cate am citit, undeva la 1mm.
Iar pentru calcularea grosimii sticlei si nu numai: http://www.fnzas.org.nz/?p=1732
Succes cu construirea acvariului. O sa ai nevoie de multa rabdare si atentie. Si cred ca este mai usor si mai recomandat sa iei unul de-a gata din Hb sau din alta parte, deoarece lipitura nu o sa iti iasa deloc profesionala, mai ales daca e primul si il faci si singur. Si in plus, cred ca nu iesi mult mai ieftin, decat la cel mic o sa ai de castigat.

16

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

E si in urma cu ceva timp a venit si sticla!

3 foi sticla float : 2 de 10mm pentru spatele si fundul acvariului si una de 8mm pentru dublarea fundului....

3 foi de sticla ultra clar Cristal : 2 laterale mici si una pentru fata acvariului

Pana la urma dimensiunile acvariului sunt:

L=912mm, h=410mm, l=470mm

Am modificat dimensiunile de adancime dupa comoda! (eu cerusem la comoda una si a venit alta........)

Referitor la geamuri au fost ieftine, dar mare atentie cand cereti taierea si cantuirea, sa se specifice clar ca e pentru acvariu si nu pentru altceva!!!

La mine cu toate specificatiile, unul dintre geamurile de fund are o latura laterala  arcuita! (Nu se observa cu ochiul liber, dar cand pui un geam lipit de acea latura balanseaza usor.......)

iar unul dintre geamurile laterale mici are o deviatie de la cota de 1 mm vizibil cu ochiul liber daca punem cele 2 geamuri unul langa celalalt!

In rest totul este perfect!

Cantuirea trebuie sa fie completa, nu superficiala, sa luceasca perfect, cu muchile de rigoare.....

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

17

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Atasez si pozele cu sticla, care nici de aceasta data nu au vrut sa apara in postul anterior.......
Chiar nu imi dau seama  : DE CE!

(NU fac nimic special a doua oara fata de prima oara!)

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

18

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Am ajuns si la lipirea (legarea acvariului!)

S-au folosit aproape 2 tuburi de silicon negru Dow Corning 881 310 ml

Stratul de silicon dintre foile de sticla era calculat pentru 1,5mm

A iesit aproximativ asa cum trebuia sa fie....... totusi perfectiunea este ceva relativ cand vine vorba de lipirea unui acvariu cu silicon! iar siliconul este o jucarie foarte periculoasa si greu de stapanit cand incepe sa iasa din tub!
(ca un fel de duh din lampa lui aladin! i-ai dat drumu ala esti :pp ) Si mai este ceva! Incepe procesul de intarire prea repede! (parerea mea)

E si pana la urma, am realizat si lipirea acvariului care a fost "floare la ureche"..........., Nu eu! Eu am realizat munca de sclav : da gunoiu ia hartia da hartia sterge siliconu ia hartia da hartia ia gunoiu pune siliconu da siliconu............ Iar dupa, tot eu, munca de chinez sclav............. :

Ca a urmat cosmetizarea cu caterul si ulterior cu lama! lama este mult mai buna decat caterul! Se toceste mai repede, dar este mult mai fina mai moale, mai maleabila si curata geamul perfect! Indeparteaza orice : urme de silicon de grasime de praf de pete si culmea nu zgarie deloc! (STICLA NU TREBUIE FRECATA CU NIMIC ABRAZIV) se curata usor cu lama cu rabdare incet fara a se apasa!!! lama inclinata aproape paralel cu sticla cu 2 3 grade deviatie.....

mad ATENTIE : O PRECIZARE! : DACA MAI AUD PE UNDEVA DE BURETELE CU CIF CRED CA INNEBUNESC mad ! : NU VA APUCATI VREODATA IN VIATA ASTA SA CURATATI STICLA CU BURETELE ABRAZIV CA O ZGARIE!!! IAR DE CIF  NU  AM CUVINTE!......!  :stupid : CRED CA DOMNUL DE SCRIE PE FORUMURI CA EL A CURATAT CU BURETELE CU CIF SI NU A VAZUT ZGARIETURI, SIGUR ARE DIOPTRII ENORME SI NU ISI MAI POARTA OCHELARII DE MULT!...............

Am atasat 2 poze una cu acvariu tocmai dupa lipire si alta dupa lungile cosmetizari exterioare si interioare (la silicon)

In continuare vor mai urma cateva cosmetizari........ muchii exterioare din komatex negru jos sus....... voi reveni cu poze cand va fi gata!

In continuare am o intrebare! : Credeti ca e ok sa vopsesc spatele acvariului cu negru transparent sau e mai bine sa lipesc un autocolant negru opac!?..........

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

19

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

Cum v-ati obisnuit urmeaza si pozele!
P.S. : Sunt foarte curios daca si alti useri intampina aceasta problema cu pozele!.........

The mind is everything. What you think you become.
Buddha

20

Re: Inceputul unui vis - Acvariu Plantat 144 litri ( 90x40x45 )

AQUA'BIO A scris:

Credeti ca e ok sa vopsesc spatele acvariului cu negru transparent sau e mai bine sa lipesc un autocolant negru opac!?..........

   Personal nu am auzit de vopsea "negru transparent" pana acum... lol dar daca te referi la folie auto "fumurie", nu ii vad rostul! Ideea este sa pastrezi lumina in acvariu! Totusi, daca te refereai la autocolant mat sau lucios, parerea mea este ca nu conteaza! Vizibil in acvariu va fi partea cu adezivul autocolantului, nu cea cu textura/culoarea lui!
   Felicitari pentru munca de ucenic! Din ultima poza, pare ca a iesit destul de bine smile