1

Subiect: Reproducere neon rosu?

Am tot cautat pe net cum se pot reproduce acesti pesti dar am gasit informatii foarte neclare. A facut cineva treaba asta pana acum, orice sfat ar fi binevenit.

2 Editat de MariusMinu (2013-09-02 11:19)

Re: Reproducere neon rosu?

Neonii rosii (ca de altfel si neonii tetra) pentru a depune au nevoie de apa foarte moale si ph mic (GH 1-2 si ph sub 6). Imi aduc aminte acum vreo 2 ani cand aveam apa foarte moale in bazin imi depuneau zilnic cateva femele, masculii pe pozitie...aruncau laptii, totul ca la carte... am oprit si lumina cateva zile (icrele sunt fotosensibile, se degradeaza in prezenta luminii) dar degeaba... Am aflat ca o data ce au fost tinuti in apa dura (chiar si cateva zile) nu mai pot fi inmultiti. Singura varianta pe care o vad eu plauzibila este sa comanzi pestii direct de la sursa si sa specifici ca vrei sa fie tinuti numai in apa cu GH mic pana ajung la tine. In Romania parca am citit ca i-a inmultit cineva, eram mai interesat pe vremea aia...Spor in continuare Vali! Vezi ce mai zic si colegii...

Off topic : Am luat vreo 40 de creveti de la Bucuresti, i-am amestecat cu ai mei (aia de la tine  wink), i-am pus in bazin separtat si acum vad deja pui micuti + inca vreo 7-8 femele pline cu icre asa ca daca vrei (cam intr-o luna zic eu) pot sa-ti dau si tie sa le mai schimbi sangele la ai tai. :noroc