1

Subiect: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

DETIN UN ACVARIU REKORD 800:

Prezentare

Acvariu complet utilat,recomandat pentru amenajarea acvariilor de apă dulce.
Caracteristici tehnice:
- volum acvariu 110l
- greutate acvariu 20,30 kg
- dimensiuni 81x36x45cm
- capac cu sistem iluminare
- 2 neoane x18w (590mm)

Cred ca despre acest neon este vorba

Descriere produs: Neon Juwel Day Lite 18W T8 590 mm

Producător: Juwel

Lampa neon T8 (Ø - 26mm) cu o lumina rece si stralucitoare, cu o temperatura de 6500K, ce potenteaza culorile naturale si cresterea plantelor.
Putere 18 W.
Dimensiune 590 mm.
Diametru tub - 26 mm

Intrebarea este: daca as adauga leduri pe capac, lumina ar fi benefica? asta pe langa neoanele existente, ma gandesc ca este mai ieftina investitia decat sa schimb neoanele.

astept sfaturi  :noroc

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

2

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Parerea mea e sa schimbi neoanele sau sa mai adaugi doua t5.

Nu putem deveni ceea ce vrem sa fim, ramanand ceea ce suntem.

3

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Ma bag si eu in discutie.
Daca adaugi reflectoare de calitate, iti cresti lumina in acvariu cu cca. 70%, daca nu mai bine.

4

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Mi-a recomandat cineva sa schimb neoanele alea 2 cu Tub Neon T8 Osram Lumilux 865 - 18W, fara sa mai umblu la drosere

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

5 Editat de bebe panait (2013-08-25 01:15)

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Poti adauga lejer inca 2 neoane in capac: T8 /18W/830/840/865 sau T5 /24W cu drosele electronice chinezesti (eu folosesc de 2 ani fara probleme) investitia este cea mai minima fata de leduri care sunt scumpe momentan (ma refer la ledurile de putere din proiectoare) si care nu te ajuta la un avcariu plantat - la acvariu biotop cu lumina mai putina si locuri puternic luminate sau mai putin luminate precum si la un acvariu marin ledurile sunt f. bune. La acvariile de apa dulce ledurile dau o lumina placuta ochiului dar nu dau lumina necesara plantelor, dau o lumina mai benefica algelor.

6

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

subscriu ce a scris bebe panait. ledurile de pe piata (banda smd) nu sunt bune pt acvariu plantat. daca vrei ceva performanta cu plantele, ia-ti niste neoane t5 ca sunt mai bune si le adaugi langa cele 2 t8. eu am avut 4 t8(18w), din care 2 aquaglo si performanta era satisfacatoare. am vrut mai mult si am ajuns la 2 t5 de 39w. sunt putin mai lungi decat acvariu cu vreo 10 cm, dar isi fac treaba beton. ca sa vezi diferenta, de la 4 x 18w (t8) unde aveam cam 1900-2000 lumeni, am sarit la 2 x 39w (t5) unde am aproximativ 6000 lumeni, de 3 ori mai multa lumina si doar cu 2 neoane. daca mai ai intrebari te astept pe privat. bafta. ps: daca schimbi neoanele cu cele de 39w, trebuie sa-ti confectionezi si capac corespunzator

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

7 Editat de KATANA (2013-09-14 20:37)

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Tin sa mentionez ca am schimbat cele 2 neoane de 18 w cu 3 neoane T5 de 24 w/ 865 Osram, max 1900 lm  :scool  :scool  :scool .......nici nu se compara cu ce era. Mai trebuie sa achizitionez o butelie de CO2 care sper sa vina sapt aceasta  :smoke  :smoke  si sa schimb substratul cu unul de granulatie mai mica si de culoare neagra care tot sapt asta ar trebui sa vina.


PS: nu am schimbat capacul. :sok

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

8

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Acvariul meu are aceeasi lungime ca si al tau...vroiam sa pun 5×18w dar m-am razgindit in ultimul moment si am dat ieri comanda de neoane t5 35w doua bucati...sunt f bune si nu depasesc acvariul caci au 742 mm.cele de 39w ce lungime au?

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi

9

Re: LUMINA MAI PUTERNICA...ASTET SFATURI

Eu am cautat peste tot prin cluj si am ajuns sa dau comanda la o firma de profil,nu dupa net.

"zambeste,maine va fi mai rau!"...Murphi