1

Subiect: Intrebare discusi

Salutare!
am reusit sa mi fac acvariul cu discusi la care am tot visat
200 l
jbl cristal profi e 901
2x30 w
incalzitor jager
butelie co2
aerator

fauna

2 cory 1 beta 3 pigeon si 3 blue turcoaise
mancare granulata si de 3 ori pe saptamana hrana congelata larve

Cilarea am facut o in 3 saptamani cu ajutorul unui burete stors din alt acvariu + filterstart si bineinteles cu ajutorul celor 2 cory si un beta

discusii sunt in bazin de vreo 2 saptamani sunt inca sperios cand lumina e aprinsa iar unul dintre pigeoni are fecale filamentoase transparente
e vorba de ceva virusi intestinali?
apa am tinut o la 29 de grade iar dupa ce am observat ca unul dintre pigeoni are fecale ciudate am ridicat temperatura la 30 de grade dar ma tem sa nu mi moara anubiasii pe care ii am.
problema cea mai mare e cu discusii si anume ca nu vreau ca unul care e bolnav  sa mii infesteze pe ceilalti
ce e de facut in cazul meu?
tratament medicamentos?
de care?
imi afecteaza ceilalti pesti tratamentul ?
poate sa si revina discusul care presupun ca e bolnav fara medicamente?
astept raspuns din partea voastra cei cu experienta
merci mult

Re: Intrebare discusi

acvariul e plantat, steril sau cum e?

Re: Intrebare discusi

adilupu A scris:

jbl cristal profi e 901

   Cam mic filtrul pentru un acvariu cu discusi!

adilupu A scris:

2 cory 1 beta

   Deci ai facut un acvariu cu discusi, sau cu 2 cory si un betta? Cory nu se simt bine in numar mai mic de 5-6 exemplare din aceeasi specie, si nu toti cory sunt de temperaturi ridicate! De betan nu mai zic nimic...

adilupu A scris:

de 3 ori pe saptamana hrana congelata larve

   Daca vrei discusi frumosi, trebuiesc hraniti de minim 3-4 ori pe zi (depinde de marimea lor) cu maxim o masa granulata/uscata pe zi! In rest hrana de cea mai buna calitate: mixtura, congelata, vie!

adilupu A scris:

unul dintre pigeoni are fecale filamentoase transparente
e vorba de ceva virusi intestinali?

   Paraziti... posibil!

adilupu A scris:

problema cea mai mare e cu discusii si anume ca nu vreau ca unul care e bolnav  sa mii infesteze pe ceilalti

   Discusii au anumiti parazitii din nastere, deci nu-i pot afecta pe ceilalti. In schimb pot fi afectati de o proasta igiena a apei sau o hranire necorespunzatoare, chestii care le-ar scadea imunitatea.

4

Re: Intrebare discusi

reisz_medre A scris:

acvariul e plantat, steril sau cum e?

Acvariul e cu nisip fin si am doua buturugi una in stanga si uan in dreapta cu anubias pe ele

5

Re: Intrebare discusi

In acvariu sunt 6 discusi 2 cory 1 beta

6

Re: Intrebare discusi

Ancistrus A scris:
adilupu A scris:

jbl cristal profi e 901

   Cam mic filtrul pentru un acvariu cu discusi!

adilupu A scris:

2 cory 1 beta

   Deci ai facut un acvariu cu discusi, sau cu 2 cory si un betta? Cory nu se simt bine in numar mai mic de 5-6 exemplare din aceeasi specie, si nu toti cory sunt de temperaturi ridicate! De betan nu mai zic nimic...

adilupu A scris:

de 3 ori pe saptamana hrana congelata larve

   Daca vrei discusi frumosi, trebuiesc hraniti de minim 3-4 ori pe zi (depinde de marimea lor) cu maxim o masa granulata/uscata pe zi! In rest hrana de cea mai buna calitate: mixtura, congelata, vie!

adilupu A scris:

unul dintre pigeoni are fecale filamentoase transparente
e vorba de ceva virusi intestinali?

   Paraziti... posibil!

adilupu A scris:

problema cea mai mare e cu discusii si anume ca nu vreau ca unul care e bolnav  sa mii infesteze pe ceilalti

   Discusii au anumiti parazitii din nastere, deci nu-i pot afecta pe ceilalti. In schimb pot fi afectati de o proasta igiena a apei sau o hranire necorespunzatoare, chestii care le-ar scadea imunitatea.

Cu hranirea e mai greu le dau doar dimineata o data cand plec la serviciu si le mai dau seara de doua ori pana ma culc.
Sa inteleg ca nu e suficient?

7

Re: Intrebare discusi

adilupu A scris:

In acvariu sunt 6 discusi 2 cory 1 beta

Discusii au intre 7si 9 cm

8

Re: Intrebare discusi

adilupu A scris:
adilupu A scris:

In acvariu sunt 6 discusi 2 cory 1 beta

Discusii au intre 7si 9 cm

Schimburile de apa le fac la 3-4 zile aprox 20% ph 7,2

9

Re: Intrebare discusi

Ancistrus A scris:
adilupu A scris:

jbl cristal profi e 901

   Cam mic filtrul pentru un acvariu cu discusi!

adilupu A scris:

2 cory 1 beta

   Deci ai facut un acvariu cu discusi, sau cu 2 cory si un betta? Cory nu se simt bine in numar mai mic de 5-6 exemplare din aceeasi specie, si nu toti cory sunt de temperaturi ridicate! De betan nu mai zic nimic...

adilupu A scris:

de 3 ori pe saptamana hrana congelata larve

   Daca vrei discusi frumosi, trebuiesc hraniti de minim 3-4 ori pe zi (depinde de marimea lor) cu maxim o masa granulata/uscata pe zi! In rest hrana de cea mai buna calitate: mixtura, congelata, vie!

adilupu A scris:

unul dintre pigeoni are fecale filamentoase transparente
e vorba de ceva virusi intestinali?

   Paraziti... posibil!

adilupu A scris:

problema cea mai mare e cu discusii si anume ca nu vreau ca unul care e bolnav  sa mii infesteze pe ceilalti

   Discusii au anumiti parazitii din nastere, deci nu-i pot afecta pe ceilalti. In schimb pot fi afectati de o proasta igiena a apei sau o hranire necorespunzatoare, chestii care le-ar scadea imunitatea.

Cu hranirea e mai greu le dau doar dimineata o data cand plec la serviciu si le mai dau seara de doua ori pana ma culc.
Sa inteleg ca nu e suficient?

10

Re: Intrebare discusi

adilupu A scris:
Ancistrus A scris:

   Daca vrei discusi frumosi, trebuiesc hraniti de minim 3-4 ori pe zi

Cu hranirea e mai greu le dau doar dimineata o data cand plec la serviciu si le mai dau seara de doua ori pana ma culc.
Sa inteleg ca nu e suficient?

   Am specificat "daca vrei discusi frumosi", deci tu ii poti hrani cum vrei, dar sa nu te gandesti ca vei avea pesti de care sa fii mandru!
   Este strict parerea mea, fiecare face cum crede! Succes cu pestii!

11

Re: Intrebare discusi

ia-ti un hranitor automat si rezolvi cu hranirea atunci cand nu esti acasa.cand vi de la servici poti sa le dai de doua pana seara mancare congelata.apa poti sa schimbi mai multa,eu acum o schimb la 3 zile cate 60-70%,pana acum o schimbam la doua zile 50%.poti sa o schimbi si mai des,la 2-3 zile.
mai bine scoti anubiasii intr-o galeata si rezolvi problemele la discusi.
vezi ca e inpotriva regulamentului postarea dubla

12

Re: Intrebare discusi

octavian A scris:

ia-ti un hranitor automat si rezolvi cu hranirea atunci cand nu esti acasa.cand vi de la servici poti sa le dai de doua pana seara mancare congelata.apa poti sa schimbi mai multa,eu acum o schimb la 3 zile cate 60-70%,pana acum o schimbam la doua zile 50%.poti sa o schimbi si mai des,la 2-3 zile.
mai bine scoti anubiasii intr-o galeata si rezolvi problemele la discusi.
vezi ca e inpotriva regulamentului postarea dubla

buna ideea cu hranitorul automat o sa mi iau unul si rezolv problema

cu postarea dubla nu stiu cum e incerc sa intreb aici si sa aflu parerile voastre imi cer scuze daca am postat de mai multe ori o chestie

13

Re: Intrebare discusi

Am reusit sa fac cateva poze cu discusii mei

14

Re: Intrebare discusi

Am reusit sa fac cateva poze cu discusii mei

15

Re: Intrebare discusi

Stie cineva la cat timp trebuie sa spal filtru extern si cum sa fac sa nu deciclez acvariul tinand cont ca nu am un alt filtru pt a mi pastra bacteriile?

16

Re: Intrebare discusi

Salut!
Eu cred ca trebuie sa il speli cand scade debitul, undeva la 1-2 luni. Pentru a nu omori bacteriile il poti spala/clati cu apa din bazin (exclus cu apa de la robinet).
Cam asta am citit si eu.
Ziua buna!