Subiect: Racire apa!

Salut!

Ca tot vin si caldurile....voi cum raciti vara apa? si cat de ok e acvariu la 30 si de grade?

Fii natural !

2

Re: Racire apa!

pai...depinde de ce pesti ai, asa adaptezi temperatura. In general, la mare maj a speciilor e cam maricica. Eu una raceam camera, ca alte posibilitati nu aveam si sa pun cuburi de gheata..hm..n`am incercat. Nu vroiam sa le dau pestilor impresia ca traiesc in tinuturi polare:lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Racire apa!

O varianta ieftina, dar nu foarte eficienta, o reprezinta ventilatoarele mici (12v). O alta varianta o reprezinta aerul conditionat. Dar daca dispui de banuti baga un chiller.. 
Cuburile de gheata nu sunt o solutie prea buna, doar una pe termen scurt, ceea ce face ca temperatura sa oscileze si asta nu e prea bine..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Racire apa!

Cuburile cred ca sunt o varianta proasta "stresanta" si pt noi si pt pesti cred ca pana la urma cel mai ieftin e cu ventilatoare 12 V insa te ajuta doar cu disiparea caldurii de la instalatia de iluminare daca in camera sunt 40 apa va ajunge la aceiasi temperatura , in plus trebuie modificat si capacul pentru montarea ventilatoarelor  loc prin care va intra si praful! concluzionez ca cea mai buna varianta e un AC care ne va tine si pe noi departe de toropeala smile
Daca aveti alte idei astept sa le citesc cu nerabdare smile

Fii natural !

5

Re: Racire apa!

Cei ala AC? Sunt interesat nu stiu ce-i acela...:|

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: Racire apa!

aer conditonat tongue

7

Re: Racire apa!

A lol ce prescurate

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: Racire apa!

peste tot o sa gasesti prescurtarea asta

Fii natural !

9

Re: Racire apa!

Din ce stiu eu varianta cu ventilatoarele este una destul de buna, chiar foarte buna la raportul pret / rezultate.
Procedeul prin care se raceste este foarte simplu, curentul de aer bate direct spre luciul apei, lucru ce face ca apa sa se evapore, evaporare = > absorbtie de caldura = > racirea apei.

Apa evaporata este apa pura. Daca turnati inapoi in acvariu apa de la robinet(desigur apa declorinata) concentratia de minerale din apa creste. Nu cred ca poate fi fatal de cat pentru pestii si nevertebratele care sunt sensibile(a se citi foarte sensibile).

Eu am un set de acvarii care se afla in situatia asta, cu creveti red cherry si se pare ca nu dau ei prea multa importanta la ce experimente fac pe ei. Totusi atentie.
Cele bune.