1

Subiect: Filtru extern DIY

Salut, cine ma poate ajuta cu o schema ceva ptr un filtru extern DIY, folosind o pompa de apa de la un filtru intern care are debit de 1400L/H, ideea e ca eu pompa vreau sa o folosesc in scop sa dau apa in acvariu, nu sa trag apa din acvariu.

Multumesc, astept pareri:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Filtru extern DIY

ceva de genu as construi, cred ca e destul de k...

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

3

Re: Filtru extern DIY

nimeni?? sau unde pot gasi carbuni?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4 Editat de siracan (2010-02-12 23:19)

Re: Filtru extern DIY

salut,interesanta si schema ta de filtru! ... sincer mi-ai dat idei...:)
carbune activ gasesti peste tot...eu mi-am cumparat de la hornbah brasov

Ciclare usoara si rapida!

5

Re: Filtru extern DIY

ahaaa, si cat ai dat pe el?cum se vine?la punga?:P multaum

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

6

Re: Filtru extern DIY

tongue..la cutie!..:))...parca de la JBL...500 g vreo 35 lei...

Ciclare usoara si rapida!

7

Re: Filtru extern DIY

ahaa, am inteles, cred ca e cam mult 500g, oricum voi trece pe la horn bach:) multam mult ptr sfaturi:), osa postez poze cand il termin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Filtru extern DIY

Daca se poate sa spui ce volum are acvariul si ce vrei sa pui in el, plantat, ciclide, carasi. Stii ca acel carbune care vrei sa-l pui in filtru este pentru filtrarea chimica si trebuie schimbat aproape lunar? Sau ca in acvarii plantate si unde se foloseste fertilizant nu este indicat folosirea lui?

9

Re: Filtru extern DIY

poi osa pun doar ciclide, nu osa am plante decat valisneria, nu folosesc fertilizant, iar de carbuni...nu eram sigur daca il folosesc sau nu, momentan voi face filtru doar pe bureti:)
multam ptr sfat

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

10

Re: Filtru extern DIY

Conteaza foarte mult ceea ce pui in filtru. Incearca sa nu pui burete, sa pui materiale cu porozitate mai mare gen siporax, bile Eheim, bile Jbl etc. Sunt mult mai bune si eu le recomand!

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

11

Re: Filtru extern DIY

schema are o problema... cum ajunge apa in filtru? doar daca se face un filtru ermetic si acesta ar fi deja amorsat ar putea functiona acest model.

12

Re: Filtru extern DIY

Apa intra in filtru pe principiul vaselor comunicante, prin egalizarea presiunilor!
Nu are nicio problema schema!

P.S.
Poti sa verifici usor daca iei doua vase, pui apa in ele la nivele diferite, iei un furtun subtire de pompa, il ompli cu apa si in cufunzi in cele 2 vase fara sa lasi aer sa intre in el! Apa o sa inceapa sa curga singura pana cand in cele 2 vase se va afla la acelasi nivel!

13

Re: Filtru extern DIY

da..ideea e ca schema este buna, cum zice si ciprian, mergea f bine filtru, dar ptr asta iti trebuie o pompa foarte silentioasa, eu neavand, am folosit un filtru inter, ceea ce nu e deloc bine, din cauza ca atunci cand ii adaptezi un furtun, sa impinga pe un canal apa, (pompa de la un filtru inter) face un zgomot destul de mare si deranjant, de filtrat, filtreaza al naibii de bine, si da, e facut prin compresie, bine ermetic, cand opresti pompa, apa in filtru nu mai curge ptr ca nu mai trage pompa, in fine, cine vrea sa faca, e un filtru ideal, mult mai bun decat cele gata luate, dar mai putin cu ermetica, osa aveti de muncit, sfatul meu, e sa folositi materiale dure, groase, eu am folosit filtru asta (avea 10L filtrul) timp de o luna, intr-un acvariu de 430L cu ciclide africane, si functioneaza nemaipomenit;)

Salut

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

14 Editat de ciprian01 (2010-06-08 16:13)

Re: Filtru extern DIY

Eu nu inchid nimic ermetic.
Pur si simplu asez filtrul la acelari nivel cu acvariul. In partea de sus! Apoi lucrurile merg singure, fara probleme. Reglez putin (mai pun eventual tevi ) debitul de apa care se intoarce in filtru. Daca pompa este in filtru (se poate si invers), iar volumul de apa din filtru adunat cu cel din acvariu este putin mai mic decat volumul total al acvariului, nu exista riscul de a da pe afara apa indiferent de reglaj.

Mai exista si varianta unui filtru intern (sump) situat sub acvariu. Este mai estetic dar e nevoie de un supraplin pentru a elimina riscul deversarii apei din acvariu. Si de o pompa mai puternica incat sa poata ridica apa la o inaltime mai mare.

Daca cineva are, poate sa ataseje o schema simpla de ,,supraplin,,! Eu nu am!