1

Subiect: setup acvariu 120 l

sall de curand mi-am cumparat substrat (jbl aqua basic plus) ca tot  imi mureau plantele (nu am mai avut substrat pana acum doar petris).Acvariul e un diversa 80 de 120l,cu filtru aquael unifilter 1000,pompa de aer tetratec aps 100 si incalzitor diversa de 100 w.va rog dati-mi un sfat cum sa procedez sa adaug substratul tinand cont ca acvariul functioneaza de anul trecut si are pesti si pietris in el.sa incerc sa adaug sub pietrs fara sa scot apa si pestii sau cum altcumva?multumesc

2 Editat de Ancistrus (2013-10-03 00:23)

Re: setup acvariu 120 l

Salut!
   Acest substrat se pune cam asa "Se va imprastia pe fundul acvariului, intr-un strat de cca 2 cm, peste care se va adauga un strat de cca 4 cm de nisip cu granulatia de 2-3 mm." (vezi filmuletul asta)
   Deci nu exista nici o varianta sa-l asezi in acvariu ca prim strat, cu pestii, apa, plantele si nisipul in acvariu big_smile

LE: Da mai multe detalii despre ce vrei sa faci! Eventual pune si poze cu acvariul in stadiul actual plus idei de cum ai vrea sa arate! Nu este neaparat sa fertilizezi cu substrat... se poate fertiliza si in coloana de apa, dar nu este singurul pas in a avea plante sanatoase! Trebuie sa te interesezi si despre iluminare, CO2, filtrare, vietuitoare si numarul lor, plante si pretentiile lor, schimburi de apa etc!

3

Re: setup acvariu 120 l

Ancistrus A scris:

Salut!
   Acest substrat se pune cam asa "Se va imprastia pe fundul acvariului, intr-un strat de cca 2 cm, peste care se va adauga un strat de cca 4 cm de nisip cu granulatia de 2-3 mm." (vezi filmuletul asta)
   Deci nu exista nici o varianta sa-l asezi in acvariu ca prim strat, cu pestii, apa, plantele si nisipul in acvariu big_smile

mai auzit 0 solutie pun substrat in ceva decor de lut si pun si peitris si plantez planta in ea e o solutie?

Re: setup acvariu 120 l

alexr A scris:

mai auzit 0 solutie pun substrat in ceva decor de lut si pun si peitris si plantez planta in ea e o solutie?

   Am editat si am mai scris ceva... oricum, din ce ai spus tu aici nu am inteles nimic :omfg

5

Re: setup acvariu 120 l

Ancistrus A scris:
alexr A scris:

mai auzit 0 solutie pun substrat in ceva decor de lut si pun si peitris si plantez planta in ea e o solutie?

   Am editat si am mai scris ceva... oricum, din ce ai spus tu aici nu am inteles nimic :omfg

problema e ca acvariul e cam suprapopulat,nu am c02,si vreau sa adaug sustratul ala pentru ca toate plantele imi morde fertilizat fertilizez saptamanal cu jbl feropol da nu are efect plantele se decoloreaza (se fac maro).e buna ideea cu plantatul lor intr-un ghiveci de lut cu substrat si pietris ?m-am gandit sa iau mai multe ghivece de lut din petshop si sa plantez plantele in ele  cu putin substrat si pietris.

6 Editat de Ancistrus (2013-10-03 00:54)

Re: setup acvariu 120 l

Pai, recomandat ar fi sa incepi un subiect de genul: "Cum pot avea plante frumoase in acvariu suprapopulat, fara CO2 etc?" Oricum, raspunsul nu te va multumi deloc smile

LE: Mai multe poti citi si in articolul asta, sau in alte articole de aici de pe forum, pe care cred ca nu le-ai studiat smile

7

Re: setup acvariu 120 l

Dupa parerea mea substratul iti va face mai mult rau decat bine. In momentul cand scoti o planta care are radacina cat de cat formata, se tulbura toata apa din acvariu.
Oricum, daca stii care e problema, incearca sa o rezolvi in mod direct. Tu spui ceva de genul.... mi-e cam foame, ma duc sa imi cumpar o perna ca sa pot dormi mai bine si sa imi treaca....

Re: setup acvariu 120 l

Si daca pui substrat fertil si nu ai si restul parametrilor in regula plantele tot nu vor creste. In cazul in care esti hotarat sa-l pui in acvariu il poti pune in acvariu la urmatoarea setare, asta presupune sa scoti jumatate din apa (cam 50 litri ) o pui in galeti sau sticle de plastic de 10 l, apoi scoti pestii si plantele intr-un recipient tot cu apa scoasa de acvariu (de pilda un pet de 10 l taiat). Scoti restul de apa si in acelasi timp sifonezi substratul. Dupa asta muti pietrisul in stanga (sau in dreapa, cum iti vine mai usor) si in zona ramasa libera adaugi substratul fertil repeti asta si partea cealalta si gata ...la sfarsit nivelezi cat de cat si pui apa din bidoane, pestii, completezi cu apa declorinata...Avand in vedere ca oricum nu iti merg plantele poti face asta cat mai curand. Trebuie sa dai mai multe detalii despre lumina, co2 etc...spui ca fertilizezi o data pe saptamana, cam greu cu plantele in conditiile astea...