Subiect: Miros acvariu filtru second hand

Salutare,
Am o problema destul de urata. Mi-am luat alt filtru extern si am facut greseala sa nu schimb furtunele. Acum m-am ales cu un miros urat ... intepator care nu stiu cum sa scap de el. Am schimbat 50% din apa dar clar nu am niciun succes. Exista vreo solutie ceva pt ca mi-e teama ca pierd si materialul filtrant. Cred ca furtunele au fost lasate cu mizerie  in ele si acum pa pa apa mea nemirositoare.

Multumesc
Bogdan

Re: Miros acvariu filtru second hand

Furtunele se poy spala f.usor cu apa fiarta de la dus dupa ce desfaci capul de dus bagi o bucata mica de burete pe capul furtunului apoi lipesti furtunul de la dus de capatul furtunului in care ai bagat buretele si impingi in exterior buretele, dupa 2-3 manevre(1 minut max.) o sa ai furtunul curat. Dar mirosul intepator al apei este de la amoniac, eu personal cred ca ai deciclat acvariul. Poti sa mai bagi in filtru culturi  de bacterii de la Easy life, Tetra, Sera, Jbl, etc. sa ajuti ciclarea dar va dura ceva. Recomand si schimburi partiale max. 20-30 % de apa la 3-4 zile.  :noroc

Re: Miros acvariu filtru second hand

multumesc! Asa o sa procedez. O sa imi iau o perie sa curat furtunele . Crezi ca are sens sa mai umblu la materialul filtrant sau ar trebui sa dispara mirosul dupa ciclare.

Re: Miros acvariu filtru second hand

nu mai umbla la materialul filtrant decat daca vrei sa adaugi ceva bacterii benefice eu folosesc urmatorul produs pret/calitate te tine un an : http://iazz.ro/magazin/ingrijirea-apei/osaga-filterstarter-100-ml/. In acvaristica trebuie sa ai rabdare si pasiune si sigur o sa ai rezultate.  :noroc

Re: Miros acvariu filtru second hand

Repet si eu ce a spus Bebe mai sus, adica mirosul intepator nu este de la furtune ci mai degraba de la amoniac!
   Daca ai deciclat acvariul, inseamna ca au murit si coloniile de bacterii din materialul filtrant si recomandat are fi sa cureti bine filtrul+material filtrant+furtune! Eu la furtune folosesc JBL Cleany care mi se pare foarte bun. Odata cu operatiunea asta iti recomand schimburi de apa de 40% odata la maxim 3-4 zile, macar 40 zile! Asta avand in vedere ca stiu ce pesti ai in acvariu smile

PS: Pentru a te ajuta si grabi un pic ciclarea, poti folosi JBL Denitrol, conform specificatiilor! Produsul recomandat de Bebe nu spun ca nu este bun, dar nu l-am folosit si nu il cunosc!

Re: Miros acvariu filtru second hand

Mi-am luat un e1501  dupa ce am vazut e900 al tau si sunt extrem de entuziasmat. Este senzational d-abia astept sa il ciclez cum trebuie.
Va multumesc pentru informatii si azi ma duc sa imi iau si perie si bacterii.