1 Editat de Avatar (2010-01-29 15:01)

Subiect: Despre Black Ghost Knifefish

Sau Apteronotus albifrons, l-am descoperit de curand si m-am indragostit de el. Stiu ca "Laurentiu A" avea doi in acvariul sau pe care l-a prezentat pe forum candva, dar nu am mai dat de el sa-l mai intreb una alta, astfel ieri plimbandu-ma printr-un pet shop din Cluj am observat aceasta specie, am stat vreo 5min si i-am privit, m-am gandit daca sa-i iau sau nu (stiind ca vor creste aprox 20cm, in unele cazuri chiar si 50cm), am cumparat totusi 2, fiecare are 7cm acum dar sunt incredibil de frumosi si forma corpului lor este cu totul si cu totul deosebita, in comparatie cu majoritatea pestilor de apa dulce. Nu stiu de ce nu sunt informatii mai multe despre el pe net, doar pe site'uri sau bloguri straine am gasit info, la noi pauza...cert este ca sunt pesti relativ linistiti, se impaca bine cu multe alte specii de pesti de apa dulce, cu conditia sa nu fie foarte mici. Sunt partial orbi, dar isi localizeaza prada cu un impuls electric rezultat din codita lui, inoata foarte frumos si cu spatele, le plac locurile mai intunecate (mai ales peste zi), cu multe plante si locuri de ascunzis, e foarte interesat sa-i urmaresti cum inoata prin acvariu, cum "adulmeca" alti pesti fara a le face rau, ce sa mai zic, au devenit pestii mei preferati smile

P.S: pentru carcotasii care vor spune ca sunt pesti care nu se tin intr-un acvariu de 84l, cu siguranta ii voi da cand vor atinge o lungime prea mare. De altfel si ancistrus cresc pana in 15cm, SAE la fel, etc...

Cateva poze:

http://www.fishlinkworldwide.com/fish/products_pictures/Black-Ghost-Knife-Fish.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_ckBlasgNSzg/SIYZdvHx43I/AAAAAAAAG-M/aFTqxfQlUN0/s400/Apteronotus+albifrons.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2241/2032210570_646366b17a.jpg

http://blog.scratchz.net/wp-content/uploads/2008/08/black-ghost.jpg


Am creat acest topic in ideea ca poate vor fi si altii interesati de acest peste, care dupa cum spuneam nu are prea multa publicitate, cel putin in Romania nesemnificative informatiile despre el.

2

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Frumos

3

Re: Despre Black Ghost Knifefish

am si eu unul de vreo 6 luni si este un peste foarte frumos partea urata este ca este un peste nocturn si umbla mai mult noaptea  creste pana la 40 50 cm

4

Re: Despre Black Ghost Knifefish

dumi, eu am doua fantome de mai bine de 7 luni. Ii tin impreuna cu vre-o 50 de neoni si nu am vazut pana acum sa manance din ei. Sunt foarte frumosi dar din pacate nu sunt foarte activi. dupa ce stingi lumina incep sa umble de nebuni prin acvariu. La mine unul sta tot timpul ascuns sub buturuga ziua si celalalt pedaleaza si ziua prin acvariu. La Rudy, un prieten, fantoma lui e foarte activa si ziua. Deci cred ca e dupa noroc. Ceea ce am observat este ca sunt mult mai activi daca iluminatul din acvariu este de intensitate medie sau medie spre slaba. Un alt lucru: o perioada i-am hranit doar cu hrana uscata si de foame au iesit fara probleme la lumina ca sa manance si ei. Nu am treaba cu ei cand vine vorba de mancare. Mananca orice. Eu ii hranesc dimineata cu hrana uscata si seara cu hrana congelata. E spectacol sa vezi cum sar la cubul de hrana congelata. poti sa-i hranesti de cateava ori pe saptamana si dupe ce se stinge lumina. Ca sa manance doar ei hrana congelata. Nu sunt deloc agresivi cu alti pesti. Este adevarat ca pot ajunge pana la 40 cm dar asta in vre-o doi ani cred daca ii hranesti bine. Eu am un prieten care are o fantoma de 2 ani, 30 cm, intr-un acvariu cu discusi. E super calm. sta langa buretele de la filtru si vegeteaza toata ziua. Editat ultima oara de Laurentiu A (2009-09-29 16:23:25)

5 Editat de Avatar (2010-01-30 03:27)

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Ma bucur sa aud ca ai si tu 2, vreau sa te intreb trei lucruri:

1. Cat de mari au fost cand i-ai cumparat ?
2. Cat de mari sunt acum ,dupa 6 sau 7 luni cum spui ?
3. Cat de mare este acvariul tau ? (banuiesc ca foarte mare din moment ce iti permiti sa ti acolo 50 neoni si doua fantome)

Sunt convins ca vor atinge lungimea de 20-30 cm (nu cred ca vor depasi 30cm in captivitate, din auzite/citite) doar dupa cel putin 1an asta in functie de hrana cum spui si de marimea acvariului.
Astazi am gasit acasa pe la prietena mea o multime de scoici de mare de diferite forme si marimi, am pus una mai mare in acvariu, vreau sa spun ca am observat cum a intrat tot pestele(7cm) in scoica aia (avand forma pe care o stim cu totii, in spirala), se pare ca e foarte flexibil big_smile a intrat cu fata, a iesit cu spatele.
Ai mei au facut ceva parada in prima zi (cu neoanele aprinse la acvariu), as pune filmuletul dar e filmat cu telefonul si calitatea destul de slaba. Si ai dreptate, nu sunt agresivi deloc si se pare ca nici daca au dimensiunile mai mari, poate daca nu cresc impreuna cu ceilalti pesti din acvariu, s-ar putea ca o fantoma de 30cm pusa intr-un acvariu plin de neoni sau alte specii de talie mica, sa fie haliti instant...

6

Re: Despre Black Ghost Knifefish

dumi A scris:

dumi, eu am doua fantome de mai bine de 7 luni. Ii tin impreuna cu vre-o 50 de neoni si nu am vazut pana acum sa manance din ei. Sunt foarte frumosi dar din pacate nu sunt foarte activi. dupa ce stingi lumina incep sa umble de nebuni prin acvariu. La mine unul sta tot timpul ascuns sub buturuga ziua si celalalt pedaleaza si ziua prin acvariu. La Rudy, un prieten, fantoma lui e foarte activa si ziua. Deci cred ca e dupa noroc. Ceea ce am observat este ca sunt mult mai activi daca iluminatul din acvariu este de intensitate medie sau medie spre slaba. Un alt lucru: o perioada i-am hranit doar cu hrana uscata si de foame au iesit fara probleme la lumina ca sa manance si ei. Nu am treaba cu ei cand vine vorba de mancare. Mananca orice. Eu ii hranesc dimineata cu hrana uscata si seara cu hrana congelata. E spectacol sa vezi cum sar la cubul de hrana congelata. poti sa-i hranesti de cateava ori pe saptamana si dupe ce se stinge lumina. Ca sa manance doar ei hrana congelata. Nu sunt deloc agresivi cu alti pesti. Este adevarat ca pot ajunge pana la 40 cm dar asta in vre-o doi ani cred daca ii hranesti bine. Eu am un prieten care are o fantoma de 2 ani, 30 cm, intr-un acvariu cu discusi. E super calm. sta langa buretele de la filtru si vegeteaza toata ziua. Editat ultima oara de Laurentiu A (2009-09-29 16:23:25)

Laurentiu A, nu inteleg acest edit ?! mie imi apare un al 2lea mesaj de la "dumi" dar editat de Laurentiu A...cum e posibil ?

7

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Avatar A scris:

Ma bucur sa aud ca ai si tu 2, vreau sa te intreb trei lucruri:

1. Cat de mari au fost cand i-ai cumparat ?
2. Cat de mari sunt acum ,dupa 6 sau 7 luni cum spui ?
3. Cat de mare este acvariul tau ? (banuiesc ca foarte mare din moment ce iti permiti sa ti acolo 50 neoni si doua fantome)

Sunt convins ca vor atinge lungimea de 20-30 cm (nu cred ca vor depasi 30cm in captivitate, din auzite/citite) doar dupa cel putin 1an asta in functie de hrana cum spui si de marimea acvariului.
Astazi am gasit acasa pe la prietena mea o multime de scoici de mare de diferite forme si marimi, am pus una mai mare in acvariu, vreau sa spun ca am observat cum a intrat tot pestele(7cm) in scoica aia (avand forma pe care o stim cu totii, in spirala), se pare ca e foarte flexibil big_smile a intrat cu fata, a iesit cu spatele.
Ai mei au facut ceva parada in prima zi (cu neoanele aprinse la acvariu), as pune filmuletul dar e filmat cu telefonul si calitatea destul de slaba. Si ai dreptate, nu sunt agresivi deloc si se pare ca nici daca au dimensiunile mai mari, poate daca nu cresc impreuna cu ceilalti pesti din acvariu, s-ar putea ca o fantoma de 30cm pusa intr-un acvariu plin de neoni sau alte specii de talie mica, sa fie haliti instant...

1. 5-7 cm
2. 13-15 cm
3.126 l  iar neoni nu am laurentiu zicea ca are neoni

8

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Avatar A scris:
dumi A scris:

dumi, eu am doua fantome de mai bine de 7 luni. Ii tin impreuna cu vre-o 50 de neoni si nu am vazut pana acum sa manance din ei. Sunt foarte frumosi dar din pacate nu sunt foarte activi. dupa ce stingi lumina incep sa umble de nebuni prin acvariu. La mine unul sta tot timpul ascuns sub buturuga ziua si celalalt pedaleaza si ziua prin acvariu. La Rudy, un prieten, fantoma lui e foarte activa si ziua. Deci cred ca e dupa noroc. Ceea ce am observat este ca sunt mult mai activi daca iluminatul din acvariu este de intensitate medie sau medie spre slaba. Un alt lucru: o perioada i-am hranit doar cu hrana uscata si de foame au iesit fara probleme la lumina ca sa manance si ei. Nu am treaba cu ei cand vine vorba de mancare. Mananca orice. Eu ii hranesc dimineata cu hrana uscata si seara cu hrana congelata. E spectacol sa vezi cum sar la cubul de hrana congelata. poti sa-i hranesti de cateava ori pe saptamana si dupe ce se stinge lumina. Ca sa manance doar ei hrana congelata. Nu sunt deloc agresivi cu alti pesti. Este adevarat ca pot ajunge pana la 40 cm dar asta in vre-o doi ani cred daca ii hranesti bine. Eu am un prieten care are o fantoma de 2 ani, 30 cm, intr-un acvariu cu discusi. E super calm. sta langa buretele de la filtru si vegeteaza toata ziua. Editat ultima oara de Laurentiu A (2009-09-29 16:23:25)

Laurentiu A, nu inteleg acest edit ?! mie imi apare un al 2lea mesaj de la "dumi" dar editat de Laurentiu A...cum e posibil ?

pentru ca este copiat de mine din discutia pe care am avuto eu cu el atunci cand miam luat fantomele intelegi?/

9 Editat de acvariudevis (2010-01-30 12:57)

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Li se mai spune si peste cutit.

10

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Am inteles dumi, merci pentru raspunsuri

11

Re: Despre Black Ghost Knifefish

acvariudevis A scris:

Li se mai spune si peste cutit.

Da, pai e tradus din Knifefish, desi mie personal nu-mi prea place denumirea asta de "peste cutit" smile

As vrea sa vad mai multi interesati de acest peste sau daca mai sunt printre voi persoane care detin cateva exemplare sunteti bineveniti sa postati aici experientele dumneavoastra.

12

Re: Despre Black Ghost Knifefish

acvariudevis A scris:

Li se mai spune si peste cutit.

iti tai venele cu el lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Despre Black Ghost Knifefish

este compatibil cu ciclidele africane?

Re: Despre Black Ghost Knifefish

Eu am 3 buc( 25;26;28cm) si ii tin cu cichlide americane mari. Am avut mai multi, unul a sarit din acvariu, unul l-am primit cu o rana cind l-am cumparat si a murit. Sunt foarte sensibili la oxigenarea acvariului , la medicamente si la schimbarea parametrilor din bazin. Sunt pesti care traiesc in medii cu lumina redusa si prefera acest lucru si in acvarii.Sunt pesti nativi din Amazon ,deci parerea mea nu ar trebuii combinati cu africani.Bafta si sa faceti acvarii mari caci au nevoie de spatiu destul de mare.