Subiect: vreau sa trec la acvariu marin

Salutare la toata lumea. Dupa cum spune si titlul vreau sa achizitionez si eu un acvariu marin si habar nu am ce as putea lua. Eu as vrea un acvariu care sa nu depaseasca 80 90 L, pentru inceput nu vreau sa ma complic cu corali eventual as putea pune ceva artificiali, am vazut ceva acvarii interesante in Maxi Pet de la Sera care costa undeva la 1500 ron complet asta insemnand un spumator bagat intr-un filtru intern care nu avea mare lucru in el niste ceramica 2 bureti si carbune activ. Ca litraj pare sa fie la 60 70 L. pretentiie mele nu sunt mari vreau sa cresc 2 pesti nemo pentru inceput si o data cu trecerea timpului si capatarea experientei poate trec si eu la un recif.
   Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca acel nacvariu este ok sau daca pot gasi altceva la 80 90 L de la o alta firma chear si china dar care sa fie complet astfel incat sa nu moara pesti (am scandal cu fimiu). Tinamd cont de faptul ca bugetul m,eu este undeva la 10 15 milioane pentru bazin si aparatura excluzand sistemul de osmoza si lampa uv pe care le am deja si m-ai am si un filtru extern Eheim clasic 350 cu 700 l/h, o pompa de valuri 2300 l/h si un filtru intern EVO 2700 l/h.
  Am vazut ca se gasesc si acvarii Boyu sau alte chinezarii dar nu stiu de unde sa le cumpar. Daca ma puteti ajuta cu niste adrese pe internet unde se pot comanda acvarii marine si cu sfaturi va multumesc anticipat

Re: vreau sa trec la acvariu marin

buna.nu recomand asa zisele acvarii all in one pentru marin...am avut un Resun DMS 500 pentru 6 luni si nu stiam ce sa mai fac sa mentin parametrii apei..dar daca vrei un astfel de acvariu doar pentru inceput este ok  big_smile
de lampa uv nu ai nevoie
osmozor gasesti ceva la 250 ron ...jbl ieftin si foarte bun..chiar iti recomand...
cum spuneam laacvariile all in one vei avea probleme cu chimia apei...se schimba rapid parametrii apei si sunt foarte greu de restabili...una peste alta...facand un scurt rezumat e ok,dar,vesnicul dar...nu ti-as recomanda sub nici o forma...
ti se pare ca iei tot si ai scapat dar nu e nici pe departe asa....urmareste forumurile..sunt persoane care vand acvarii complete +fauna...la preturi bune..nu te grabi

Re: vreau sa trec la acvariu marin

Ok voi cauta pe forum. In legatura cu spumatorul de la jbl nu am gasit nimic.daca poti sa imi dai aun site de unde pot sal iau este ok. Ce am gasit eu este unspumator de la sera pentru 120 litri undeva la 150 lei.

Re: vreau sa trec la acvariu marin

acolo spuneam de osmozor...
un skimmer (spumator) pt un acvariu de 80-90 litri nici nu cred ca ai nevoie
facand schimburi saptamanale de apa de 10% nu se preteaza

Re: vreau sa trec la acvariu marin

A nu sistemul de osmoza invers I'll am

Re: vreau sa trec la acvariu marin

skimmer resun sk-300.am facut comanda din china..dar nu am apucat sa vad cum functioneaza ca am schimbat acvariul cu unu mai mare.persoana la care a ajuns skimmerul a zis ca.si face treaba bine...a costat in jur de 30 dolari .nu am platit transport.dar a venit dupa 3 luni..:))))))

Re: vreau sa trec la acvariu marin

Dar cel de la sera pentru 130 litri crezi ca este bun este acelasi cu cel care se afla in bazinul all in one de 120 litri si sa urmeze sa fac eubazinul si lumina

Re: vreau sa trec la acvariu marin

daca faci acvariul de 50-60l este ok

Re: vreau sa trec la acvariu marin

sera 130 litri este mult mai ok
ai si spatiu pentru filtrare mai acatarii..da...acela intradevar e bun
ai loc pt skimmer si medii de filtrare destul